Článok pôvodne vyšiel na Aktuálně.cz
Radikálna, hlúpa a zrazu si spomenula, že je černoška. Americké médiá sa zhodujú, že Donald Trump útočnými výrokmi na svoju oponentku v boji o Biely dom, v prieskumoch posilňujúcu viceprezidentku Kamalu Harrisovú, dáva najavo svoju nervozitu. Medzi republikánmi, ktorí ho zatiaľ neúspešne vyzývajú na zmenu rétoriky, sa dokonca hovorí o jeho nervovom zrútení.
Nie je to tak dávno, čo mal republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump jasnú volebnú stratégiu - poukazoval na vysoký vek svojho vtedajšieho protikandidáta a súčasného prezidenta Joea Bidena.
Spochybňoval jeho schopnosť pokračovať vo funkcii ďalšie štyri roky. Biden by mal na konci svojho druhého funkčného obdobia 86 rokov.

Táto stratégia však Trumpovi prestala fungovať po tom, ako Biden v júli odstúpil od kandidatúry a prenechal ju svojej viceprezidentke Kamale Harrisovej. Demokratická kandidátka je vo svojich päťdesiatich deviatich rokoch o devätnásť rokov mladšia ako Trump a v porovnaní s Bidenom je podstatne energickejšia.
Trump preto musel zmeniť svoju rétoriku a zvolil si osobné útoky. "Je to radikálna kalifornská liberálka, ktorá zničila ekonomiku, rozbila hranice a zničila svet," osočoval ju podľa The New York Times minulý týždeň.
Dodal, že Harrisová je nekompetentná, má nízke IQ, spochybnil jej rasovú identitu a veľkosť davu, ktorý si ju prišiel vypočuť do Detroitu.
"Nikto tam nebol," povedal po tom, ako sa v médiách začali šíriť videá z podujatia, na ktorom sa zúčastnilo asi 15-tisíc ľudí.
"Veľmi si jej inteligenciu nevážim a myslím si, že by z nej bola hrozná prezidentka," odpovedal na otázku novinárov, či bude pokračovať v osobných útokoch na Harrisovú. "Myslím si, že mám právo na osobné útoky," dodal.
"Môžeme to nazvať verejným nervovým zrútením," zhodnotil súčasné správanie exprezidenta Matthew Bartlett, republikánsky stratég, ktorý v minulosti pracoval v Trumpovej administratíve.
"Je to človek, ktorý prešiel republikánskymi primárkami ako nôž maslom. V debate prevalcoval napoly vnímavého prezidenta a vyradil ho z boja," povedal pre Politico a teraz je podľa neho Trump človek, ktorý sa nedokáže vyrovnať konkurenčnému prezidentskému súboju, ktorý by si vyžadoval disciplínu a v ktorom by bývalý prezident mohol voličom zrozumiteľne vysvetliť, prečo by ho mali voliť.
"Sledujeme kandidáta a kampaň, ktoré sa úplne rozpadávajú," povedal.
Zaseknutý Trump
Obavy zo súboja s Harrisovou potvrdzujú aj zdroje denníka The Washington Post. Podľa nich sa Trump častejšie pýta, ako sa darí jeho kampani, prečo Harrisová dostáva viac darov od darcov ako on, a nervózne sleduje, ako jej stúpajú čísla v prieskumoch.
Exprezidentove útoky na Harrisovú znervózňujú aj samotných republikánov, ktorí sa pýtajú, či ich kandidát má dostatok disciplíny na to, aby viedol vyváženú kampaň. Vyzývajú ho preto, aby zmiernil osobné útoky a zameral sa na Harrisovej politické sľuby - napríklad v oblasti imigrácie alebo hospodárstva.
Očakávalo sa, že Trump tak urobí počas štvrtkovej tlačovej konferencie, ktorej témou bola rastúca inflácia a zhoršujúca sa ekonomika. Hoci bol obklopený tovarom zo supermarketov, väčšinu času strávil kritikou Harrisovej, Bidena, ako aj médií či svojej predchádzajúcej súperky v prezidentských voľbách Hillary Clintonovej, píše The New York Times.
Podobný scenár sa zopakoval aj počas Trumpovho rozhovoru s miliardárom Elonom Muskom, ktorý sa tiež konal minulý týždeň.

Namiesto kampani a predvolebným sľubom sa venoval posledným prezidentským voľbám, ktoré prehral a ktoré označil za ukradnuté, alebo tomu, ako sa Harrisová objavila na aktuálnej obálke časopisu Time.
"Myslím, že sme už dávno prešli bod, keď sme si mysleli, že dokáže skrotiť svoje najhoršie impulzy. Bude v tom pokračovať bez ohľadu na údaje z prieskumov verejnej mienky alebo rady svojho vnútorného okruhu," predpokladá republikánsky stratég Barrett Marson pre Politico.
"Je to 78-ročný muž, ktorý sa zasekol na svojich spôsoboch. A robí to tak už desaťročia," dodáva.
Harrisovej rastú preferencie aj dary
Harrisovej sa v prieskumoch darí zatiaľ lepšie ako jej predchodcovi Bidenovi. Údaje zo začiatku augusta v kľúčových štátoch ukazujú, že v nich nielenže dosahuje lepšie výsledky ako súčasný prezident, ale že preskočila Trumpa, ktorý sa predtým dlho držal na prvom mieste.
V Michigane, Pensylvánii a Wisconsine by v súčasnosti za Harrisovú hlasovalo 50 percent opýtaných. Trumpovi by podľa The New York Times dalo svoj hlas 46 percent opýtaných. Po prvýkrát v kampani by mal v týchto štátoch, kde sa voľby uskutočnia 5. novembra, navrch demokratický kandidát.

Harrisovej sa taktiež podarilo osloviť viac darcov a len v júli vyzbierala o 170 miliónov dolárov viac ako Trump.
"Nie je fér, že som ho (Bidena) porazil a teraz musím poraziť ju," povedal Trump začiatkom augusta svojmu známemu, ktorý si neželal byť menovaný.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej