BEJRÚT. Pre nedostatok paliva na výrobu elektrickej energie bola v sobotu v Libanone odstavená posledná fungujúca elektráreň. Informoval o tom spravodajský web L'Orient-Le Jour.
Spoločnosť Électricité du Liban (EDL) vo svojom vyhlásení potvrdila, že posledná výrobná jednotka elektrárne az-Zahrání je úplne mimo prevádzky. EDL objasnila, že odstávka je spôsobená vyčerpaním zásob paliva.
Okamžitá dodávka
Alžírsko začne okamžite zásobovať Libanon palivom, aby sa zaistila prevádzka jeho elektrární a dodávky elektrickej energie v celej krajine. V nedeľu to vo vyhlásení uviedlo alžírske štátne rádio.
Alžírsko podľa tamojšieho rádia na situáciu v Libanone zareagovala prísľubom okamžitého dodania paliva, žiadne ďalšie podrobnosti však vo vyhlásení uvedené neboli.
Časté výpadky
V dôsledku toho sa bez dodávok elektriny ocitli odberatelia na celom území Libanonu vrátane veľkých miest a dôležitej infraštruktúry: letiska v Bejrúte, prístavu, vodných čerpadiel a kanalizačných systémov.

EDL uviedla, že elektráreň obnoví prevádzku hneď, ako budú opäť zabezpečené dodávky ropy. Vláda informovala, že nová dávka paliva by mohla byť dodaná 20. augusta.
Libanon čelí problémom s výrobou elektriny veľmi často. Takmer presne pred rokom, v auguste 2023, bola krajina tiež úplne bez prúdu - dve elektrárne prestali fungovať pre nesplácanie dlhov voči operátorskej spoločnosti.
Väčšina libanonských občanov si za posledné roky zvykla kompenzovať pravidelné výpadky elektriny za pomoci dieselových generátorov. Už niekoľko rokov sú totiž dodávky elektriny nepravidelné, pričom sa stáva, že elektrina je k dispozícii len dve hodiny denne.
Energetická kríza v Libanone sa zhoršila v roku 2019, keď krajinu zasiahla veľká ekonomická kríza. Jej vypuknutie sa pripisuje aj desaťročiam korupcie v politickej triede a vo svete podnikania.
Podľa OSN tri štvrtiny z viac ako šiestich miliónov obyvateľov krajiny žijú pod hranicou chudoby.