MOSKVA. Keď ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil vojnu Ukrajine, sľúbil jednu zásadnú vec: branci do boja nepôjdu.
Ale teraz, keď má ruská armáda problémy zastaviť ukrajinský postup v Kurskej oblasti, sa rodičia mladých vojakov nasadených v tejto oblasti netaja svojím znepokojením kvôli osudu svojich synov, píše CNN.
Správy zverejňované v posledných dňoch na ruských telegramových kanáloch a ďalších sociálnych sieťach ukázali, aká bola Moskva na takýto útok nepripravená, vrátane toho, že armáda prenechala zle vycvičeným brancom obranu hranice s Ukrajinou, proti ktorej Rusko vedie vojnu už vyše desať rokov.
Mami, sme v šoku
"Keď o tretej ráno na hranicu zaútočili tanky, boli na nej len branci a bránili sami seba," napísala na telegrame žena, ktorá o sebe hovorí, že je matkou vojaka základnej služby v Kurskej oblasti.
"Nevideli ani jedného profesionálneho vojaka - vôbec nikoho nevideli. Syn mi neskôr volal a hovoril: Mami, sme v šoku," líči táto žena menom Olga.
CNN požiadala ruské ministerstvo obrany o vyjadrenie, odpoveď ale nedostala.
Nasadenie brancov je v Rusku citlivou témou. Čiastočne kvôli Putinovým opakovaným sľubom, že nebudú posielaní do boja, ale tiež kvôli tomu, že matky a manželky vojakov v Rusku, kde opozícia už prakticky neexistuje, majú tradične silný vplyv. A mnohé z nich netaja svoj hnev.
Nezávislý spravodajský web Vjorstka zverejnil rozhovor s Natalijou Appelovou, babičkou jedného z ruských brancov, ktorý slúži v Kurskej oblasti a je považovaný za nezvestného.
Vypovedala, že jej vnuk Vladislav bol nasadený bez akýchkoľvek zbraní v dedine asi pol kilometra od hranice. "Čo tí chlapci mohli robiť? Ísť proti ukrajinským vojakom s lopatou?" pýta sa.

Na internete bola zverejnená petícia vyzývajúca Putina na stiahnutie vojakov základnej vojenskej služby z regiónu a na rôznych sociálnych sieťach, vrátane ruskej VKontakte, sa objavili desiatky správ ľudí, ktorí o sebe písali, že sú rodinnými príslušníkmi brancov, ktorí zmizli v Kurskej oblasti.
Telegramový kanál Astra vo štvrtok uviedol, že má potvrdených 42 prípadov mladých mužov, o ktorých sa po ukrajinskom prekročení hranice nič nevie.
Pravdepodobne vďaka tomu, že Rusko sa spoliehalo pri ochrane hraníc na odvedencov, sa ukrajinským jednotkám podarilo dostať na ruské územie tak ľahko.
Zaobchádzanie s brancami vyvoláva kontroverzie
Branná povinnosť sa v Rusku vzťahuje na všetkých zdravých mužov vo veku od 18 do 30 rokov. Ak sú odvedení, majú v armáde odslúžiť rok.
Odvody sa zvyčajne konajú dvakrát ročne a zakaždým do armády nastúpi viac ako 100-tisíc mladých mužov. Vyhýbanie sa povinnej vojenskej službe je trestným činom, za ktorý hrozí väzenie.
Ľahšie je sa z nej "vyvliecť" pre synov z bohatších alebo politicky privilegovaných rodín.
Zaobchádzanie s brancami v minulosti vyvolávalo v Rusku kontroverzie. Počas sovietskej vojny v Afganistane v 80. rokoch minulého storočia a počas vojen v Čečensku matky týchto vojakov zorganizovali kampaň proti ich zneužívaniu.
Aj keď aktivity občianskej spoločnosti v putinovskom Rusku prakticky zanikli, zaobchádzanie s brancami je naďalej citlivou záležitosťou.
Na rozdiel od profesionálnych vojakov odvedenci pred odoslaním na ich pôsobisko dostávajú len obmedzený výcvik.
Zákon zakazuje ich nasadenie v zahraničí a nemajú sa zapájať do bojových operácií. Rusko ich tak často rozmiestňuje pri hraniciach, lebo tam neočakáva útok. Ale keď Ukrajina začala svoj prekvapivý vpád, títo branci sa zrazu ocitli na frontovej línii bez toho, aby na to boli akokoľvek pripravení.
Ruský protivojnový výbor, skupina vytvorená Putinovými oponentmi žijúcimi v exile, v stredu vydala vyhlásenie kritizujúce šéfa Kremľa.
"Absencia výraznejšieho počtu vojenských jednotiek Ruskej federácie v čase útoku na hranici a súčasné pokračovanie agresívnych vojenských operácií... na území suverénnej Ukrajiny ukazujú, že Putin klame o ochrane Ruska". Podľa ruských opozičných poslancov mu "na Rusku nezáleží, chráni jedine sám seba".
Ukrajinci berú zajatcov
Minimálne niektorí z brancov padli do zajatia a boli prevezení na Ukrajinu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týždeň potvrdil, že ukrajinské sily počas postupu v Kurskej oblasti berú zajatcov. Ukrajinská armáda tiež zverejnila niekoľko videí a fotografií mužov, o ktorých uviedla, že to sú ruskí vojnoví zajatci. Niektorí z nich vyzerali veľmi mlado.
Aj keď nasadenie brancov v Kurskej oblasti vyvolalo hnev, nejde o prvý prípad, keď sa ukázalo, že vojaci základnej služby bojujú vo vojne proti Ukrajine.
Krátko po tom, ako Rusko vo februári 2022 začalo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu, ruské ministerstvo obrany pripustilo, že branci "boli objavení" v susednej krajine.
Stalo sa to po tom, čo Kyjev oznámil, že niektorí z vojnových zajatcov nie sú profesionálnymi vojakmi.
Ruská armáda potom ubezpečovala, že odvedenci boli zo susednej krajiny odvelení a vrátili sa do Ruska.
Veliaci dôstojník, ktorý vtedy niesol zodpovednosť za ich rozmiestnenie na Ukrajine, bol vraj potrestaný.