MOSKVA, BRATISLAVA. Vladimir Putin sa v roku 2008 vo funkcii premiéra snažil upraviť vzťahy so Západom, napríklad aj návštevou Paríža. Armáda doma však v tom čase začala pripravovať zoznam potenciálnych cieľoch v Európe, na ktorých sa neskôr ocitlo aj Francúzsko.
Vyplýva to z tajných zložiek ruského námorníctva, o ktorých ako prvý informoval britský denník Financial Times. Prístup k dokumentom novinárom umožnili nemenované západné zdroje.
V dokumentoch ruské velenie spomína použitie konvenčných, no aj nukleárnych zbraní. Kremeľ sa po najnovšom napadnutí Ukrajiny vyhráža aj jadrovým útokom, preto to vyzerá, že jeho vojenská doktrína sa nezmenila. Odhalené informácie však ukazujú, že Rusko sa na vojnu s NATO pripravuje už roky.
V článku sa dočítate aj:
- čo sa v dokumentoch nachádza,
- akými zbraňami a kde by chceli útočiť,
- prečo analytika správa neprekvapuje,
- či je Západ pripravený na prípadnú odvetu.
Ruské tajné dokumenty
Ide o plány, ktoré vytvorili ešte pred inváziou na Ukrajinu z februára 2022, dokonca aj pred anexiou Krymu. Zložky totiž pochádzajú z rokov 2008 až 2014.
Jadrové zbrane sú „spravidla” určené na použitie „v kombinácii s inými prostriedkami ničenia“ na dosiahnutie ruských cieľov, citujú novinári z tajných zložiek. Dodávajú však, že dokumenty slúžili skôr ako prezentácia, nie na operatívne použitie.
„Vysoká manévrovacia schopnosť námorníctva umožňuje viesť 'náhle a preventívne údery' a masívne raketové údery... z rôznych smerov,” píše sa ďalej v ruských vojenských dokumentoch.
Rusko by v prípade vojny s NATO chcelo primárne zničiť vojenský a ekonomický potenciál Aliancie, píše sa tiež v dokumentoch. Kremeľ by tak najprv zasiahol civilné objekty a kritickú infraštruktúru - rovnako, ako to robí na Ukrajine, hovoria analytici.
Loading
...
Zoznam má aj Západ
Potenciálne ciele zahŕňajú západné pobrežie Francúzska či prístavné mesto Barrow-in-Furness na severozápade Británie. Celkovo sa na mapách nachádza 32 NATO cieľov v Európe, píšu novinári.
Bývalý predstaviteľ NATO William Alberque však upozorňuje, že cieľov si mohli vytipovať omnoho viac. Ide o vzorku „stoviek, ak nie tisícok cieľov, ktoré zmapovali po celej Európe“, pričom medzi ne radí vojenské ciele aj kritickú infraštruktúru.

„Každá krajina s jadrovými zbraňami musí mať vypracované postupy ich použitia, čo zahŕňa aj potenciálne ciele u potenciálneho protivníka,” približuje pre SME vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr. Správa Financial Times ho preto neprekvapuje.
Nukleárne odstrašovanie však funguje aj opačne. „Na Západe majú rovnaké zoznamy pre jadrové útoky v Rusku,” hovorí tiež Visingr.
Nukleárne zbrane majú traja členovia NATO - Spojené štáty, Veľká Británia a Francúzsko. Čo by nimi teda v Rusku mohli zasiahnuť?