TOKIO. Severovýchod Japonska sa vo štvrtok pripravoval na príchod tajfúnu Ampil. Preventívne boli preto zrušené stovky letov a obmedzená železničná doprava.
Predpokladá sa, že tajfún zasiahne oblasť vo štvrtok neskoro večer miestneho času, iba tri dni po prechode tropickej búrky Maria.
Očakávajú prudký vietor aj záplavy
Spoločnosť All Nippon Airways zrušila približne 280 vnútroštátnych letov plánovaných na piatok, čo postihne viac ako 60-tisíc pasažierov. Japan Airlines zrušili 191 vnútroštátnych a 26 medzinárodných letov.
V piatok bude výrazne obmedzená aj prevádzka rýchlovlakov. Týka sa to aj rušného úseku medzi Tokiom a mestom Nagoja v strednom Japonsku.

O 09.00 h (02.00 h SELČ) sa tajfún Ampil sprevádzaný nárazmi vetra s rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu nachádzal 300 kilometrov od tichomorského ostrova Čičidžima.
Japonská meteorologická agentúra (JMA) varovala obyvateľov regiónov Kantó a Tóhoku na ostrove Honšú pred prudkým vetrom, záplavami, vzostupom hladín riek a zosuvmi pôdy.
Japonsko pravidelne zasahujú tajfúny. Podľa štúdie vedcov z univerzít v Singapure a USA zverejnenej v júli sa začali tvoriť bližšie k pobrežiu, rýchlejšie naberajú na sile a trvajú dlhšie.
Japonsku hrozilo aj zemetrasenie
Japonská vláda po týždni odvolala varovanie pred možným mohutným zemetrasením. Minister pre zvládanie katastrof Jošifumi Macumura to vo štvrtok zdôvodnil tým, že neboli zaznamenané žiadne abnormality v seizmickej aktivite.
To však podľa neho neznamená, že hrozba takéhoto zemetrasenia pominula a obyvatelia by naň mali byť stále pripravení.
Výstrahu vydala Japonská meteorologická agentúra (JMA) a zrušená bola vo štvrtok 17.00 h miestneho času (10.00 h SELČ). Urobila tak po tom, čo pred týždňom bolo pri ostrove Kjúšú zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 7,1. Vedie tadiaľ tektonický zlom Nankaj, ktorý sa tiahne v dĺžke asi 900 kilometrov po mesto Šizuoka ležiace juhozápadne od japonskej metropoly Tokio. Na tomto zlome sa v minulosti vyskytli silné zemetrasenia s magnitúdou osem alebo deväť.
JMA vydala takéto varovanie prvýkrát od zavedenia nového varovného systému vypracovaného po zemetrasení s magnitúdou 9,0, ktoré v marci 2011 spôsobilo haváriu v jadrovej elektrárni Fuskušima. Odborníci odhadujú, že ďalšie takéto silné zemetrasenie môže v najhoršom prípade pripraviť o život 300-tisíc ľudí.
Japonská vláda nedávno varovala, že pravdepodobnosť ďalšieho silného zemetrasenia na zlome Nankaj v najbližších 30 rokoch je okolo 70 percent.
Japonsko, ktoré má 125 miliónov obyvateľov, sa nachádza v jednej z tektonicky najaktívnejších oblastí na svete. Tento ostrovný štát každoročne postihne približne 1500 zväčša slabých zemetrasení.