Rekonštrukcia bitky troch cisárov vyvrcholila na slavkovskom bojisku. FOTO - ČTK a REUTERS
Česi sa bijú o právo biť sa pri Slavkove. Na víkend sú naplánované rovno dve akcie pripomínajúce výročie narodenia francúzskeho vojvodcu Napoleona. Obe sa začínajú zajtra a majú rovnaký názov - Napoleonské dni.
Jedna akcia sa koná v Slavkove, druhá v Tvarožnej. Slavkovským usporiadateľom sa však použitie rovnakého názvu nepáči.
"Domnievam sa, že je to taký truc podnik. My sme mali akciu v dlhodobom pláne mesta," hovorí slavkovský starosta Zdeněk Pavlík. V mene obce podal sťažnosť na krajský úrad.
Starosta Tvarožnej František Kopecký konštatuje: "Mrzí ma, že to riešili sťažnosťou. Ľudia budú mať medzi dvoma akciami aspoň možnosť výberu. Akcia bola ako ich cvičenie avizovaná už rok dopredu."
V Tvarožnej si chce 300 nadšencov z okolia Brna v historických uniformách pripomenúť šarvátku medzi francúzskymi šíkmi a spojeneckými armádami. Má ísť o cvičenie na veľké decembrové oslavy 200. výročia slávnej bitky pri Slavkove. Pripravuje sa tam i pochod na vrch Žuráň či ohňová šou.
V Slavkove sa chystajú oslavovať rovnako výpravne. Akcia sa začne prechádzkou Napoleona po meste, sprevádzať ju budú slávnostné nástupy vojakov či ukážky výcviku jednotiek. Nebude chýbať remeselný jarmok, súťaž v kresbe či o najvydarenejší kostým vojvodcu, v zámockom parku sa rozloží vojenská poľná kuchyňa a dobová strelnica.
Bitka pri Slavkove patrí k najznámejším vojenským konfliktom, ktoré sa odohrali na území Čiech a Moravy. Napoleon pri nej 2. decembra 1805 porazil rakúskeho cisára Františka I. a ruského cára Alexandra I. V bitke zomrelo 40-tisíc vojakov. (čtk)
Pohľadnica k dvestoročnici bitky pri Slavkove
Česká pošta vydáva pri príležitosti 200. výročia bitky pri Slavkove poštovú pohľadnicu s vytlačenou známkou v hodnote 7,50 Kč. Je určená na propagáciu európskej výstavy poštových známok Brno 2005.
V obrazovej časti je vrch Santon, ktorý sa nachádza v katastri obce Tvarožná. Názov mu dali v roku 1805 Napoleonovi vojaci, ktorým slúžil ako významný strategický bod.
Koncom novembra 1805 vrch obsadili vojaci francúzskeho pluku generála Clappereda a dôkladne sa tam opevnili tromi pásmi zákopov, ktoré sú na svahoch kopca viditeľné aj dnes. Ich pozícia bola posilnená osemnástimi ťažkými delami.
Francúzski vojaci pred bitkou strhli kaplnku z vrcholu kopca, ktorá bola po roku 1832 opäť vybudovaná. V jej blízkosti je umiestnená verná replika francúzskeho dela z čias slavkovskej bitky.
(čtk)
REPROFOTO - ČTK
FOTO