MOSKVA, BRATISLAVA. Aj v autokratickej krajine ako Rusko stále existuje opozícia, no je roztrieštená. Protivojnoví Rusi však majú najnovšie dôvod veriť, že príde k oživeniu jej sily.
Nádej im dodalo nedávne prepustenie trojice prominentných opozičných postáv - Iľju Jašina, Vladimira Kara-Murzu a Andreja Pivovarova. Boli súčasťou veľkej výmeny väzňov, ktorá prebehla medzi Západom a Kremľom.
Otázne však zostáva, či aj spoza hraníc budú mať rovnaký vplyv, ako mali za mrežami. A napriek tomu, že protivojnový postoj sa im nedá odoprieť, niektorými svojimi výrokmi po prepustení si už stihli pohnevať Ukrajincov.
V článku sa dočítate aj:
či je disent z exilu účinný,
čím si prepustení Rusi pohnevali Ukrajincov,
kto chce, aby disidenti viedli Rusko,
či sa im to môže podariť.
Rusi majú nádej
Prepustenie spomínanej trojice potešilo viacerých Rusov, ktorí nesúhlasia so súčasnou vládou. "Po prvý raz od začiatku vojny je tu nádej na zmenu," povedala pre denník New York Times (NYT) 40-ročná maliarka Natalia z juhozápadného Ruska. Pre obavy o svoju bezpečnosť však priezvisko neuviedla.
Dôveru vkladajú najmä do Jašina. "Podrobne som jeho aktivity sledoval ešte predtým, ako ho uväznili. Moja jediná nádej je v ňom," povedal zas 18-ročný Semion, stredoškolák v Petrohrade. "Niektorí opozičníci sa zdiskreditovali. Jašin preto vyzerá ako najsympatickejšia osoba, ktorá môže predstavovať alternatívu k Putinovmu režimu," dodal.

Aby opozícia nabrala na sile, mohla by sa spojiť s neziskovou Nadáciou na boj proti korupcii, ktorú založil už zosnulý Alexej Navaľnyj, myslí si zas 37-ročná finančná manažérka Jelena z Jekaterinburgu. Navaľnyj bol najprominentnejším odporcom režimu, vo februári tohto roka však zomrel v trestaneckej kolónii.
Jašin sa však už vyjadril, že sa neplánuje pridať k žiadnej opozičnej skupine. Chce však spolupracovať s každým, kto je proti vojne a bojuje za prepustenie politických väzňov.
"Budem sa venovať praktickej protivojnovej práci v oblasti ľudských práv a budem sa snažiť ukázať na svojom príklade, že môžete byť ruským opozičníkom a s nikým sa nepohádať. Dúfam, že sa mi to podarí," povedal krátko po prepustení.
Osoh aj mimo krajiny
S prepustením však prichádza aj otázka - je efektívnejšie volať po demokratických zmenách z exilu alebo zvnútra ruskej väzenskej cely?
Kremeľ si je podľa odborníkov vedomý toho, že disent mimo krajiny stráca na sile. Väznených politikov, ktorí museli po prepustení Rusko opustiť, sa preto snažia vykresliť ako falošných patriotov.
Jašin však takéto obvinenia odmieta a hovorí, že nebol súčasťou diplomatickej výmeny väzňov, ale ruské orgány ho "ilegálne vyhostili".
"Viac ako čokoľvek iné si prajem ísť naspäť domov. Som ruský občan, politik a vlastenec. Mojím cieľom je slobodné a šťastné Rusko," povedal minulý týždeň na konferencii v nemeckom Bonne.
Agent ruskej bezpečnostnej služby (FSB) ho pritom podľa jeho slov ešte pri prepúšťaní varoval, že ak sa do rodnej krajiny vráti, skončí ako Navaľnyj. Viac ho však trápi, že jeho návrat by podľa autorít zmaril akékoľvek budúce výmeny väzňov. Jašin upozorňuje, že v ruských väzniciach sa nachádza veľa ľudí, ktorí sú v horšom stave ako on.