Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Vo štvrtkovom rozhovore pre televíziu CBS americký prezident Joe Biden pesimisticky skonštatoval možné následky tohtoročných prezidentských volieb.
„Ak [Donald] Trump prehrá, tak si vôbec nie som istý či dôjde k pokojnému odovzdaniu moci,“ povedal Biden. „Neberieme ho vážne, ale on myslí vážne to, čo hovorí – všetky tie reči o tom, že ak prehrá, tak nastane krviprelievanie a pôjde o ukradnuté voľby…“
Výrok o „krviprelievaní“, na ktorý sa Biden odvolával, odznel na jednom z Trumpových tohtoročných mítingov a v danom kontexte sa zdalo, že sa vzťahuje na možné hospodárske škody spôsobené tým, že sa Trump nevráti do Bieleho domu.
Druhá časť Bidenovho komentára o tom, že Trump pravdepodobne bude prehru rámcovať ako akt nezákonnosti, je však bezpochyby na mieste, keďže práve to urobil aj v roku 2020.
Okrem toho si podľa prieskumov dve tretiny republikánov myslia, že Bidenovo víťazstvo bolo pred štyrmi rokmi nejakým spôsobom nelegitímne a viac ako tretina republikánov tvrdí, že existujú spoľahlivé dôkazy o tom, že Biden v skutočnosti nevyhral, ktoré – napriek štyrom rokom horúčkovitého hľadania – neexistujú.
V článku sa dočítate:
- čo ukazujú prieskumy verejnej mienky,
- ako Američania prieskumy verejnej mienky vnímajú,
- kto podľa Američanov môže za ukradnuté voľby.
Slabá dôvera Američanov
Nie je jasné, či existuje nejaký spôsob, ako zabezpečiť, aby Trumpovi priaznivci prijali prehru, ak by k nej došlo – a podľa všetkého je teraz hrozba prehry pre Trumpa pravdepodobnejšia než pred mesiacom. Bidenovo rozhodnutie odstúpiť v prospech viceprezidentky Kamaly Harrisovej totiž dramaticky zmenilo priebeh kampane.
Organizácia Cook Political Report, ktorá hodnotí volebné preferencie v jednotlivých štátoch, presunula tri štáty, o ktorých si myslela, že sa už prikláňajú k Trumpovi, späť do kategórie „nerozhodnutých“. Republikánsky výskumník Frank Luntz počas rozhovoru povedal, že podľa neho by Harrisová vyhrala, keby sa voľby konali dnes. A predpoveď analytika Natea Silvera teraz dáva Harrisovej dvojbodový náskok.
Dôvera v prieskumy verejnej mienky je však medzi Američanmi slabá: v júni uskutočnila Marist University prieskum pre PBS NewsHour, v ktorom sa respondentov pýtala, akú dôveru majú v prieskumy verejnej mienky. Len 38 percent Američanov uviedlo, že má veľmi veľkú alebo veľkú dôveru v prieskumy. Medzi republikánmi to bola len tretina.

V rozhovore pre NewsNation zase dostala predstaviteľka Republikánskej strany otázku, či príjme výsledky volieb.
„Môžem vás ubezpečiť, že ak [Trump] legálne a legitímne prehrá, nebude s tým žiadny problém,“ odpovedala. Išlo o Laru Trumpovú, manželku Trumpovho syna Erica. Ale to, že sa legálne a legitímne víťazstvo bude rešpektovať, bolo heslom republikánov aj pred rokom 2020 - a potom Trump a jeho spojenci výsledky označili za nelegálne a nelegitímne.
Prieskum agentúry Pew Research Center uskutočnený minulý mesiac ukázal, že menej ako polovica republikánov verí, že voľby budú „vykonané spravodlivo a presne“. Nedávny prieskum YouGov, uskutočnený pre Economist, zistil, že osem z desiatich Trumpových priaznivcov si myslí, že vo voľbách porazí Harrisovú.
Vnímanie výsledku volieb
Ako by však Trumpovi priaznivci vnímali výsledok, v ktorom by zvíťazila Harrisová?
Samostatný prieskum verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť YouGov pre SNF Agora Institute na Univerzite Johnsa Hopkinsa, ukázal, že približne 30 percent republikánov, ktorí sa domnievajú, že voľby v roku 2020 boli ukradnuté, očakáva po novembrových voľbách výrazné politické násilie. Tento prieskum tiež zistil, že veľa Američanov sa obáva dezinformácií - nikto viac ako tí, ktorí odmietajú výsledky volieb z roku 2020.
„Republikáni, ktorí veria, že Trump vyhral v roku 2020, sú viac znepokojení dezinformáciami než ktorákoľvek iná skupina, ktorá sa zúčastnila prieskumu a veria, že za to sú zodpovedné ‚liberálne médiá‘,“ konštatuje Hannah Robbinsová z Univerzity Johnsa Hopkinsa.
Po voľbách v roku 2020 došlo k sústredenému úsiliu riešiť otázku dôvery vo výsledky volieb. Spravodajské médiá podrobne opisovali spôsoby, akými boli tvrdenia o podvodoch vyvrátené - bez väčšieho efektu, keďže predsa išlo o „liberálne médiá“.

Volebné komisie sa snažili informovať voličov o ochranných opatreniach, ktoré existujú na zabezpečenie toho, aby podvody neboli zásadné. Jeden z nich, zapisovateľ z okresu Maricopa v Arizone Stephen Richer, dokonca osobne reagoval na nepravdivé tvrdenia o údajných problémoch v jeho oblasti. Minulý mesiac však prehral primárky s republikánom, ktorý podporil legislatívu zameranú na falošné tvrdenia o volebných podvodoch.
Na iných miestach zase republikáni uľahčujú napadnutie výsledkov volieb. Volebná rada v Georgii v stredu schválila novú normu, podľa ktorej by sa certifikácia výsledkov mohla pozastaviť, kým sa nevykoná „primerané vyšetrovanie“ ich legitímnosti - tento medzistupeň sa nezaviedol z dôvodu rozšírených, významných nezrovnalostí, ale preto, aby sa uľahčilo naznačovanie existencie takýchto nezrovnalostí.
Je možné, že Trump v novembrových voľbách zvíťazí, a v tom prípade je táto otázka bezpredmetná. Je však tiež možné, že prehrá. Pravdepodobnosť, že by sa Trump v prípade takejto prehry dokázal chopiť moci, je nízka.
Ako sa však ukázalo v januári 2021, dôvera Trumpových stúpencov, že ide o ukradnuté voľby, aj keď na to nemali žiadne dôkazy, nebol jediný možný negatívny dôsledok volieb.