VIEDEŇ, BRATISLAVA. Desaťtisíce fanúšikov americkej speváčky Taylor Swift sa vo štvrtok zobudili do smutného rána. Pre hrozbu teroristického útoku na jej vystúpenia vo Viedni totiž všetky tri koncerty zrušili.
Hlavný podozrivý vyznával myšlienky teroristickej organizácie Islamský štát (IS). K plánovaniu útoku sa priznal.
"Som nahnevaná a smutná, nie však na Taylor či organizátorov. Hnevám sa, že nejakí muži s pokrútenými myšlienkami sa nám rozhodli zobrať a zničiť miesto, kde sme sa ako ženy cítili bezpečne," hovorí pre SME Kristína Kráľová, ktorá mala na koncert kúpený lístok.
"Situácia bola aj je vážna. Môžeme však aj povedať, že sme zabránili tragédii," povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii rakúsky minister vnútra Gerhard Karner.
Čo o pripravovanom teroristickom útoku vo Viedni vieme a máme sa na podobné hrozby pripraviť aj na Slovensku?
V článku sa dočítate aj:
čo je známe o pripravovanom útoku,
ako sa koncerty na teroristické hrozby pripravujú,
či môžeme podobné hrozby čakať aj na Slovensku,
ako sa počas útoku správať.
Čo vieme o útočníkoch?
Hlavným podozrivým je 19-ročný Rakúšan severomadecónskeho pôvodu, ktorý podľa úradov v júni prisahal vernosť teroristickej organizácii IS. Podľa polície sa zrejme radikalizoval na internete.
Zadržali ho v stredu skoro ráno v meste Ternitz v spolkovej krajine Dolné Rakúsko asi hodinu cesty od Viedne. Po prehliadke jeho domu našla polícia nože, mačety, funkčnú výbušninu aj materiál na výrobu ďalších trhavín, ktorý ukradol svojmu bývalému zamestnávateľovi.
Zároveň pri prehliadke našli aj falošné peniaze v hodnote 21-tisíc eur a modré svetlo do auta. Tým chcel podľa vyšetrovateľov zrejme navodiť dojem, že sa vezie v policajnom vozidle, čo by mu umožnilo rýchlejšie sa dostať na miesto činu a utiecť z neho.

"Jeho plánom bolo zabiť ľudí pred štadiónom," povedal médiám Omar Haijawi-Pirchner, šéf riaditeľstva štátnej bezpečnosti a spravodajských služieb na rezorte vnútra. Zvažoval použitie bodných zbraní aj výbušnín. Podľa šéfa viedenskej polície Gerharda Pürstla sa očakávalo, že pred koncertom sa zhromaždí zhruba 22-tisíc ľudí.
Mladík sa k útoku, ktorý plánoval na štvrtok alebo piatok, priznal.
Ďalším podozrivým je 17-ročný Rakúšan, ktorého zadržali vo Viedni. Niekoľko dní bol zamestnancom spoločnosti na manažment zariadení, ktorá svoje služby poskytla aj usporiadiateľovi koncertu speváčky Taylor Swift vo Viedni. Mal pri sebe "rozsiahle materiály IS" a s hlavným podozrivým bol v intenzívnom kontakte.
Polícia v súvislosti s plánovaným útokom vypočúva aj 15-ročného mladíka tureckého pôvodu. Po ďalších ľuďoch nepátra.
Koncerty zrušili
Napriek tomu, že útoku sa podarilo zabrániť, organizátor sa po konzultácii s políciou koncerty rozhodol zrušiť.
Všetky tri plánované koncerty na štadióne Ernsta Happela, ktorý má kapacitu 50 865 miest, boli vypredané rok dopredu. Peniaze ľuďom vrátia.
"Z toho, ako poznám organizátora a aké sú náklady spojené so zrušením takéhoto obrovského koncertu, musela byť bezpečnostná hrozba naozaj veľká," hodnotí rozhodnutie pre SME Martin Královič, odborník na bezpečnosť podujatí zo spoločnosti SafetyCrew.
Organizátori sa podľa neho na hrozbu teroristických útokov pripravujú. So zvýšeným bezpečnostným rizikom sa stretol aj pri niekoľkých kultúrnych podujatiach a zhromaždeniach na Slovensku.
Prijímajú sa vtedy zvýšené bezpečnostné opatrenia, ktoré však obyčajný návštevník často nepostrehne. "Ide napríklad o interné posilnenie personálu, či už organizátora, alebo polície, o lepšiu koordináciu, detailnejšiu výmena informácií," približuje.
Utiecť, skryť sa a bojovať
Pri nastavovaní bezpečnostných opatrení na koncertoch a festivaloch sa vždy vychádza z aktuálnej bezpečnostnej situácie. "Ak je riziko vyššie, prijímajú sa väčšie opatrenia, napríklad v podobe zvýšenia počtu personálu, detailnejšieho prehľadávania ľudí na vstupoch, použitia detektorov kovov," približuje Královič.
O zabezpečenie podujatí sa stará polícia. V prípade, ak už k teroristickému útoku príde, je však povinnosťou organizátorov dostať ľudí do bezpečia, napríklad ich evakuovať a zaručiť, že sa pri tom nezrania.
Královič však spomína aj ďalší spôsob. "Je to invakuácia, teda držia ľudí vnútri. Typickým príkladom je útok spred štadióna Stade de France na predmestí Paríža v rámci koordinovaných teroristických útokov z novembra 2015. Teroristická hrozba bola aj v jeho okolí, štadión však bol skontrolovaný a organizátori aj polícia ho vyhodnotili ako jedno z najbezpečnejších miest v celom meste," približuje.
Zatiaľ čo na Západe ide skôr o prípady aktívneho strelca, v strednej Európe štatisticky skôr hovoríme o útokoch chladnými zbraňami (pri útoku vyžadujú fyzický kontakt s cieľom, napríklad nôž, pozn. red.).
V oboch prípadoch však Královič návštevníkom, ktorí sa v takejto situácii môžu ocitnúť, radí nezabudnúť na tri slová - Uteč, skry sa a bojuj.
"V prvom rade sa treba dostať z dosahu útočníka. Ak útek nie je možný, napríklad ide o stiesnený priestor, treba sa skryť do miestnosti, za dvere, za bar - za niečo, čo tvorí pevnú a prirodzenú prekážku. Ak sa nedá robiť ani jedno z toho, treba bojovať," radí.
Upozorňuje, že boj s útočníkom je až poslednou možnosťou. Dokáže však zachrániť život.
Islamisti už na koncerty útočili
Koncerty sú častým terčom útokov islamistických teroristov. Jedným z troch miest, na ktoré sa zamerali útočníci v Paríži v novembri 2015, bolo divadlo Bataclan, kde v tom čase hrala americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Teroristi tam zastrelili 90 ľudí.
Ďalšia tragédia sa stala v marci 2017 v anglickom Manchestri. Po koncerte americkej popovej speváčky Ariany Grandovej sa tam odpálil samovražedný útočník a zabil 22 ľudí.
Vlani v októbri útočili na hudobný festival v Izraeli členovia palestínskej teroristickej organizácie Hamas, kde zabili 364 ľudí. Útok ISIS-K, odnože Islamského štátu pôsobiacej najmä v Afganistane či v Pakistane, si v marci 2024 na koncerte na predmestí Moskvy vyžiadal 145 obetí.
Akékoľvek miesta s vyšším výskytom ľudí, akými sú aj koncerty či iné hudobné podujatia, sú prirodzeným cieľom prípadných terotristických útokov, pripomína bezpečnostný manažér Královič.
"Ak by sa bezpečnostná situácia v strednej Európe zhoršovala, dá sa očakávať, že zhromaždenia veľkého počtu osôb vrátane koncertov môžu byť pod väčším dohľadom polície a tlakom na zvyšovanie bezpečnostných opatrení," myslí si.
V súvislosti so zrušeným koncertom Taylor Swift sa vynorili otázky, či to ovplyvní aj iné hudobné podujatia. Koncerty britskej skupiny Coldplay, ktorá má na rovnakom štadióne vo Viedni koncom augusta odohrať štyri vypredané koncerty, sú ďalej plánované bez zmien.