BRATISLAVA. Európska klimatická služba Copernicus oznámila, že tohtoročným júlom sa skončila 13-mesačná séria globálnych teplotných rekordov.
Priemerné teplo na Zemi počas minulého mesiaca tesne neprekonalo minuloročný júl, no vedci uviedli, že koniec série rekordov nič nemení na hrozbe, ktorú predstavuje zmena klímy.
Mesačné teplotné rekordy padali nepretržite od vlaňajšieho júna.
Podľa odborníkov sa pod ukončenie rekordnej série podpísalo slabnutie klimatického modelu El Niňo.
Je čoraz pravdepodobnejšie, že rok 2024 bude najteplejším rokom v histórii, uviedla Služba Európskej únie pre sledovanie klímy Copernicus (C3S).
Podľa sledovania C3S bol júl 2024 druhý najteplejší júl od roku 1940 a len o niečo chladnejší ako v roku 2023.
Priemerná celosvetová teplota bola 16,91 stupňa Celzia, čo je len o 0,04 stupňa Celzia menej ako v júli 2023. V období od júna 2023 do júna 2024 bol každý mesiac najteplejší v histórii meraní.
"Celkový kontext sa nezmenil. Naša klíma sa naďalej otepľuje,“ uviedla vo vyhlásení zástupkyňa riaditeľa Copernicusu Samantha Burgessová.
Napriek tomu bol júl napríklad v Číne a Japonsku najhorúcejším mesiacom v ich histórii. Rekordné zrážky zas zasiahli Pakistan, lesné požiare spustošili západné štáty USA a hurikán Beryl zanechal za sebou ničivú stopu, keď sa prehnal z Karibiku na juhovýchod Spojených štátov.
C35 upozorňuje aj na teplotu oceánov, ktorá bola v júli druhá najteplejšia v histórii. Ich priemerná teplota bola minulý mesiac 20,88 stupňa Celzia, čo je len o 0,01 stupňa Celzia menej ako v rovnakom období minulého roka.
Vedci z C3S však poznamenali, že "teplota vzduchu nad oceánom zostala v mnohých regiónoch nezvyčajne vysoká".