MOSKVA, BRATISLAVA. Správa o výmene väzňov medzi Ruskom a niekoľkými západnými krajinami priniesla šestnástim rodinám úľavu. Mnohé ďalšie však zarmútila.
Jednou z nich je aj rodina amerického učiteľa Marca Fogela, ktorého v Rusku odsúdili za pašovanie drog na 14 rokov väzenia. Podľa jeho príbuzných ho väznia neoprávnene.

O jeho prepustenie sa cez diplomatické rozhovory snažia už dlhšie. Hnevá ich však, že napriek vysokému trestu a jeho zdravotným problémom americká vláda podľa nich nevenuje prípadu dostatočnú pozornosť.
“Môže to byť naša posledná príležitosť, aby sme ho dostali domov a zachránili ho pred možnou smrťou v ruskom väzení,” hovoria jeho blízki.
Okrem Fogela v ruských väzniciach zostáva aj niekoľko ďalších amerických občanov. V celách sú spoločne s ruskými politickými aktivistami, novinármi či umelcami.
V článku sa dočítate:
- akí Američania zostávajú v ruských väzeniach,
- čo si ich rodiny myslia o najnovšej výmene väzňov,
- aké tresty dostali ruskí politickí väzni.
Tvrdý trest za lekársku marihuanu
Šesťdesiattriročného Fogela, ktorý v Moskve vyučoval angličtinu, zadržali v auguste 2021 na letisku. Mal totiž pri sebe niekoľko gramov marihuany, ktorú mu v Amerike predpísal lekár na bolesti chrbta.
Ruské úrady ho obvinili z pašovania drog a v júni 2022 ho odsúdili na 14 rokov väzenia. Za viac ako dva roky, čo je za mrežami, podľa informácií rodiny doučuje spoluväzňov angličtinu.
Jeho blízki upozorňujú na podobnosť prípadu s príbehom americkej basketbalistky Brittney Grinerovej, ktorú v roku 2022 na ruskom letisku zadržali s konopným olejom. Následne ju za pašovanie drog odsúdili na deväť rokov väzenia.
V trestaneckej kolónii však nakoniec strávila desať mesiacov. Americkým predstaviteľom sa totiž podarilo vyrokovať jej výmenu za Viktora Buta, ruského obchodníka so zbraňami, ktorý si trest odpykával v USA.

Rodina ani vláda sa nevzdávajú
Fogelova rodina sa snažila o to, aby súčasťou výmeny s Grinerovou bol aj on, no neúspešne. Sklamanie neskrývali ani po najnovšej výmene väzňov.
“Znova ste ho opustili. Zadržiavajú ho príliš dlho a pri akýchkoľvek rokovaniach o výmene s Ruskom musí byť uprednostnený bez ohľadu na to, či je známy, alebo nie,” odkázali americkej administratíve jeho manželka Jane a synovia.
V rámci najväčšej výmeny väzňov medzi Kremľom a Západom od konca studenej vojny získalo Rusko späť osem svojich občanov. Boli medzi nimi aj špióni či odsúdený vrah.
Rusko prepustilo 16 ľudí. Boli medzi nimi aj americkí občania ako novinár Evan Gershkovich, novinárka Alsu Kurmaševova, ktorá má aj ruské občianstvo, a bývalý vojak Paul Whelan.
Rodina väzneného učiteľa sa z ich prepustenia teší. Frustráciu z toho, že medzi nimi nebol aj on, však neskrýva.
"Vláde sa podarila majstrovská, neuveriteľná výmena a treba im zablahoželať. Teším sa z návratu Paula, Evana a Alsu. Len by som si želala, aby bol medzi nimi aj môj brat,” povedala pre web BBC jeho sestra Anne.
Jake Sullivan, poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť, začiatkom augusta povedal, že pracujú na jeho prepustení. “Nevzdávame to,” doplnil ho prezident Joe Biden.

Američania v ruských väzniciach
Rusko naďalej zadržiava aj 33-ročnú Xéniu Karelinovú. Tá vyrástla v Rusku, žije však v USA, kde pracuje ako kozmetička v kúpeľoch. Má aj americké občianstvo.
Začiatkom tohto roka cestovala do Ruska za rodinou. Tamojšie úrady ju však zadržali a obvinili z vlastizrady, za čo jej hrozí až 20 rokov väzenia. Dôvodom bolo, že zhruba 50 dolármi prispela do zbierky na pomoc Ukrajine.
Jej priateľ Christopher van Heerden má podobné pocity ako Fogelova rodina. “Prepustenie (amerických zajatcov) mi dáva nádej. Na druhej strane mi láme srdce, že Xénia nebola na zozname (prepustených väzňov),” povedal pre tlačovú agentúru Reuters.
Americké úrady sa k jej prípadu nevyjadrili. Van Heerden však povedal, že o ňom vedia a snažia sa "nerozrušiť" ruské úrady pred súdnym pojednávaním. To by sa malo začať v nasledujúcich dňoch.

Za mrežami v Rusku naďalej zostáva aj 51-ročný Travis Leake, bývalý americký výsadkár a hudobník, ktorý už roky žije v Rusku. Vlani ho však zadržali za pašovanie drog a odsúdili ho na 13 rokov väzenia.
Za pokus o pašovanie väčšieho množstva drog v júli odsúdili na 12 a pol roka aj 32-ročného Roberta Woodlanda. Narodil sa v Rusku, keď mal dva roky si ho však adoptovali americkí rodičia. V roku 2020 vycestoval do Ruska, aby sa stretol so svojou biologickou matkou. Ich príbeh natočila tamojšia reality šou.
Podnikateľa Eugena Spectora, ktorý sa narodil v Rusku, no má aj americké občianstvo, zatkli v roku 2021. Za špionáž mu vymerali trest tri a pol roka.
Vo väzbe sa v súčasnosti nachádza aj Francúz Laurent Vinatier, ktorého podozrievajú zo zbierania spravodajských informácií o ruských vojenských aktivitách.
Ruskí politickí väzni
Medzi prepustenými väzňami boli aj traja prominentní ruskí opoziční politici - Vladimir Kara-Murza, Iľja Jašin a Andrej Pivovarov. Ruská ľudskoprávna organizácia Memorial však naďalej v ruských väzniciach eviduje viac ako sedemsto politických väzňov.
Je medzi nimi napríklad Igor Baryšnikov, 65-ročný inžinier a aktivista, ktorého odsúdili na sedem a pol roka v trestaneckej kolónii za to, že kritizoval vojnu na Ukrajine. Podľa ruských úradov tak šíril falošné informácie o ruskej armáde.
Jedným z prvých Rusov, ktorého odsúdili za kritiku ruskej invázie na Ukrajinu, je 61-ročný opozičný politik Alexej Gorinov. Dostal za to sedem rokov. Nedávno ho obvinili aj z “verejného ospravedlňovania terorizmu" za to, že s ostatnými väzňami diskutoval o vojne.
Loading
...
Slobodu slova sa Kremeľ snaží potlačiť aj 22-ročným trestom pre známeho novinára Ivana Safronova, ktorého obvinili z vlastizrady.
Súd v júni odsúdil dvojicu divadelníčok, 44-ročnú Svetlanu Petrijčukovú a
39-ročnu Jevgeniu Berkovič, na šesť rokov väzenia za “ospravedlňovanie terorizmu”. Ich divadelná hra sa týkala teroristickej organizácie Islamský štát.
Ľudskoprávne organizácie sa však nevzdávajú a naďalej bojujú za ich prepustenie.
"V celách sú stovky ľudí. V médiách nie sú až takí populárni, preto je našou hlavnou úlohou objasniť ich prípady a mená, pomôcť ich príbuzným a usilovať sa, ak je to možné, o ich prepustenie,” povedal ruský politik Kirill Gončarov, ktorého cituje denník New York Times.