Praha 11. augusta (TASR) Česká spoločnosť Factum Invenio, ktorá pravidelne raz mesačne zverejňuje výskumy verejnej mienky a politických preferencií, po prvý raz stornovala zverejnenie svojho výskumu. Dôvodom je zásah polície proti technopárty CzechTek spred dvoch týždňov a obavy, že to neadekvátne ovplyvnilo výsledok výskumu.
Ako pre TASR uviedol predstaviteľ Factum Invenio Jiří Šebor, politizovanie kauzy viedlo k vzniku neštandardnej situácie, ktorá neumožňuje kvalifikovane analyzovať výsledok výskumu a stanoviť odhady volebného výsledku. Ak výskum na začiatku septembra potvrdí, že postoje českých voličov sa skutočne významne zmenili, Factum Invenio dodatočne zverejní aj augustové výsledky.
Práve sme sa rozhodli nepustiť tie konkrétne čísla von, výsledky zverejníme až po ďalšom výskume o mesiac. Tento mesiac iba kvôli CzechTeku to bude po prvý raz v histórii, čo sme sa to takto rozhodli neuverejniť, podotkol Šebor.
Ďalšie dve české agentúry, IVVM a STEM, hodlajú výsledky výskumu politických preferencií za mesiac august zverejniť vo vopred plánovanom termíne v septembri. O stornovaní výsledkov zatiaľ neuvažujú.
Udalosti na lúke v okrese Tachov na západe Čiech, kde v sobotu 30. júla asi 1200 policajtov násilne rozohnalo približne 5000 mladých ľudí, zamestnali médiá, inšpekciu ministerstva vnútra aj obe komory parlamentu.
Mladí ľudia v Prahe a ďalších českých mestách pokračujú v protestoch proti policajnému zásahu. Naposledy asi 2000 ľudí protestovalo v stredu pred budovou ministerstva vnútra a sídlom vlády. V stredu sa v Ostrave objavilo šesť billboardov, na ktorých je fotografia zo zásahu policajných ťažkoodencov proti účastníkovi technopárty a podobizeň českého premiéra Jiřího Paroubka, ktorého neznámy autor veľkoplošného plagátu prezentuje ako správneho českého mäsiara.
Názory na opodstatnenosť a tvrdosť zásahu polície rozdelili v ČR nielen politikov, ale aj verejnosť. Potvrdzujú to zistenia agentúry STEM. Tá v utorok exkluzívne pre český denník Právo uskutočnila bleskový výskum medzi 660 respondentmi, z ktorého vyplynulo, že podľa 50,3 percenta oslovených nebol na zásah polície dôvod, a opak, že polícia zasiahla opodstatnene, si myslí 49,7 percenta ľudí.
Zdá sa, že premiér Paroubek a vláda utrpeli škrabanec, ale nejde o dramatický problém, skôr kauza CzechTek polarizuje obyvateľov na dve rovnako veľké časti, komentoval výsledky výskumu riaditeľ STEM Jan Hartl.