WASHINGTON, BRATISLAVA. Spoločnosť Alphabet, materská firma značky Google, platí miliardy dolárov za to, aby vytláčala z trhu konkurentov svojho rovnomenného vyhľadávača. Zmluvami s výrobcami zariadení s operačnými systémami Android a tými od Applu zabezpečuje, aby ich používatelia dostali ako predinštalovaný, niekedy aj ako jediný vyhľadávač Google.
Dominancia Googlu na trhu s vyhľadávačmi a tým aj na trhu s reklamou, ktorú vyhľadávače zobrazujú, trvá už viac ako desaťročie, čiastočne aj vďaka predinštalovaným vyhľadávačom.
Súd prvej inštancie v americkom hlavnom meste Washington sa stotožnil s viacerými bodmi žaloby, ktorú proti technologickému gigantu podalo ministerstvo spravodlivosti USA.
Sudca Amit Mehta rozhodol, že spoločnosť Alphabet týmto správaním porušila americké protimonopolné zákony, konkrétne sa odvolal na takzvaný Shermanov antitrustový zákon.
"Verdikt bude pravdepodobne pre Google šokom, pretože dlho tvrdí, že potrestať ho iba za to, že je najlepším vyhľadávačom, by bolo bezprecedentné. Tiež často poukazuje na to, že ministerstvo spravodlivosti nemá dostatok priamych dôkazov. Mehta napriek tomu rozhodol, že aj nepriame dôkazy stačia," zhodnotil verdikt magazín Ars Technica. Pre firmu to môže byť problém.
V článku sa dočítate:
- Za čo americký súd odsúdil Google,
- čo to znamená pre firmu a pre používateľov jej služieb,
- čo z toho môže vzísť v budúcnosti.
Je najlepší, ale konkurenciu vytláča peniazmi
Google je monopol a správa sa tak, aby si svoj monopol udržal, cituje z 277-stranového rozsudku britská BBC.
Spoločnosť podľa rozsudku platila výrobcom zariadení miliardy za to, aby na nich bol predinštalovaný jej vyhľadávač. S výrobcami sa potom delila o zisky z reklamy. Len v roku 2021 Google podľa rozsudku za exkluzívne zmluvy zaplatil zhruba 26 miliárd dolárov.
Google takto zabezpečil, že väčšina zariadení v USA sa do rúk zákazníkom dostane s vopred nainštalovanými produktmi Google.
Ak by sa konkurenti chceli dostať k podobným možnostiam, ako má Google, museli by investovať sumy v miliardách dolárov.
Sudca poukázal aj na to, že v roku 2020 Google vypracoval štúdiu, v ktorej zistil, že ak by zásadne znížil kvalitu svojho vyhľadávača, jeho príjmy z neho by sa neznížili.
"Takisto ako ľubovoľné zvýšenie ceny aj možnosť ľubovoľne znížiť kvalitu produktu bez obáv z odchodu zákazníka je krok, ktorý si môže dovoliť iba firma s monopolným postavením," píše magazín Ars Technica.
Za jednu z najvýznamnejších označila Ars Technika dohodu medzi Googlu a Applu, v dôsledku ktorej vyhľadávacia aplikácia Safari ako prednastavený využívala vyhľadávač Google. Za túto dohodu Google zaplatil Applu v roku 2022 zhruba dvadsať miliárd. Len rok predtým to pritom bola polovica, cituje Ars Technica z rozsudku. Podľa sudcu to znamená, že Google si stále viac vážil možnosť, aby užívateľov Safari "pripútal" k svojmu vyhľadávaču.
Bez tejto dohody by Google stratil zhruba 65 percent svojich príjmov, uvádza sa v rozsudku. Firma si tak udržiavala monopolné postavenie na trhu, čo využívala na zvyšovanie cien za textové reklamy, ktoré sa objavujú popri vyhľadávaní na internete.
Z jedného svedectva pred súdom vyplynulo, že Google platí Apple 36 percent z príjmov, ktoré takto získa cez browser Safari, napísal magazín The Verge.
Google sa dlho bráni, že štáty ho trestajú iba za to, že je najlepší na trhu. "Verdikt uznáva, že Google ponúka najlepší vyhľadávač, ale tvrdí, že by nemal byť ľuďom tak ľahko dostupný," reagovala podľa BBC firma.
Podieľ Googlu na trhu internetových vyhľadávačov je dnes 89,2 percenta, na mobliných zariadeniach je to až 94,9 percenta, uviedol rozsudok.
Okrem prísunu peňazí má Google z tohto režimu aj ďalší benefit - získava obrovské množstvo dát o ľuďoch, ktorí používajú jeho vyhľadávač.
Firma má problém, používatelia zatiaľ nie
Rozsudok vyniesol súd prvej inštancie, Alphabet tak má ešte možnosť odvolať sa a využije ju. Pre firmu a jej používateľov sa tak zatiaľ nič reálne nemení.
Sankcie, ktoré by na firmu v konečnom dôsledku mohli dopadnúť, však nie sú zanedbateľné. BBC upozorňuje, že rozsudok by mohol znamenať aj nútené rozdelenie spoločnosti.
Google pritom nie je jedinou korporáciou, ktorá v Spojených štátoch čaká na verdikty v súdnych sporoch s protimonopolnými úradmi. Tie už zažalovali spoločnosti Meta Platforms (majiteľa Facebooku), Apple či Amazon.
Britská stanica pripomenula, že Google už pred dvoma rokmi prehral spor pred Všeobecným súdom Európskej únie, ktorý korporácii nariadil zaplatiť pokutu 4,1 miliardy eur za to, že používateľov zariadení s Androidom nútil mať nainštalovaný prehliadač Chrome, aby mohli mať prístup k obchodu Google Play.
Túto pokutu ešte musí potvrdiť Európsky súdny dvor.