WASHINGTON. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová oficiálne získala nomináciu americkej Demokratickej strany za jej kandidátku do novembrových prezidentských volieb.
Vyplýva to z výsledkov virtuálneho hlasovania delegátov demokratov, ktoré sa skončilo v pondelok večer miestneho času, informuje agentúra AP.
Získala 99 hlasov
Harrisová, ktorá má afroamerický aj ázijský pôvod, sa stala prvou prezidentskou kandidátkou demokratov inej ako bielej farby pleti. O jej nominácii hlasovali delegáti Demokratickej strany od minulého štvrtka do pondelka.
Podľa výsledkov zverejnených tesne pred polnocou miestneho času získala 99 percent hlasov delegátov.

Už v piatok však prekročila hranicu, ktorá jej zabezpečila potrebnú väčšinu hlasov na zisk oficiálnej nominácie, a teda volebnej kandidatúry, za čo sa bezprostredne aj poďakovala.
Nomináciu oficiálne prijme na zjazde strany, ktorý sa bude konať 19. až 22. augusta v Chicagu. V novembrových prezidentských voľbách sa tak stane súperkou republikánskeho kandidáta, exprezidenta Donalda Trumpa.
Úradujúci demokratický americký prezident Joe Biden odstúpil predošlý mesiac z boja o znovuzvolenie a podporil Harrisovú ako svoju náhradníčku.
Táto 59-ročná politička následne spustila predvolebnú kampaň. Podporu jej vyjadrili poprední predstavitelia demokratov a aj bývalí prezidenti Barack Obama a Bill Clinton s manželkami Michelle Obamovou a Hillary Clintonovou.
Viceprezidenta oznámi v utorok
Harrisová zúžila výber potenciálneho kandidáta na viceprezidenta na dve mená - guvernéra Pensylvánie Josha Shapira a jeho kolegu z Minnesoty Tima Walza. Očakáva sa, že svoje rozhodnutie oznámi v utorok
Päťdesiatjedenročný Shapiro je stúpajúcou hviezdou strany so silným kreditom vo svojom domovskom štáte. Pensylvánia predstavuje pre kandidátov potencionálnych 19 hlasov voliteľov, čo z nej robí silný štát.
Šesťdesiatročný Walz pôsobí ako guvernér v štáte s 10 hlasmi voliteľov, ktorý je pevne demokratický a preukázateľne oslovuje voličov bielej farby pleti z vidieka.
V posledných rokoch však vo veľkej miere hlasovali za republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa.
Američania sa pri rozhodovaní o svojej voľbe zvyčajne zameriavajú na osobu v čele kandidátky, píše Reuters. Kandidáti na viceprezidentov môžu svojim partnerom pomôcť alebo uškodiť na základe svojej minulosti, popularity v domovskom štáte a schopnosti ovplyvniť dôležité skupiny voličov.
Nomináciu oficiálne prijme na zjazde strany 19. až 22. augusta v Chicagu. V novembrových prezidentských voľbách sa tak stane súperkou republikánskeho kandidáta, exprezidenta Donalda Trumpa.