SOUTHPORT, BRATISLAVA. Z komunitného centra v anglickom prístavnom meste Southport sa ozývali pesničky speváčky Taylor Swift a detský smiech. Hudbu však vzápätí preťala panika a krik.
Pred týždňom sa totiž na detskú tanečnú párty dostal útočník, ktorý tam dobodal tri dievčatá vo veku šesť až deväť rokov. Obyvatelia sa však ledva začali spamätúvať z tragédie, keď ich mesto postihlo ďalšie násilie.
Vyvolali ho stúpenci krajnej pravice, ktorí zaútočili na miestnu mešitu. Následne napadli aj privolaných policajtov, na ktorých hádzali rôzne predmety vrátane tehiel a podpálili im dodávku.
Výtržníci sa totiž na internete nesprávne dozvedeli, že vrah je žiadateľ o azyl a moslim. Napriek tomu, že polícia informáciu dementovala, násilie podnietené islamofóbiou a nenávisťou voči utečencom sa už stihlo rozšíriť do viacerých britských miest.
V článku sa dočítate aj:
- ako krajná pravica využila falošné správy vo svoj prospech,
- ako nepokoje vyzerajú,
- ako na to reaguje vláda.
Násilie vyvolané dezinformáciou
Stúpenci krajnej pravice rýchlo online rozšírili falošnú informáciu, že útočníkom bol azylant, ktorý sa do Británie dostal vlani na člne. Na mobilizovanie využili sociálne siete ako telegram, x či tiktok.
Zverejnili aj falošné, arabsky znejúce meno údajného útočníka. V skutočnosti ide o 17-ročného Brita rwandského pôvodu.
Útočníka klamlivo označili za “moslimského imigranta”. Podľa dostupných informácií moslimom nie je. Výtržníci to však využili ako zámienku na útoky na mešity, počas ktorých niekedy kričia islamofóbne slogany.