O svojej skúške však vopred neinformoval Indiu.
"Z milosti Alahovej boli overené všetky konštrukčné parametre," uvádza sa vo vyhlásení pakistanskej armády.
Strela, nazvaná Babur, má podľa vyjadrenia hovorcu pakistanskej armády majora Šaukata Sultana dolet 500 kilometrov a bola vypustená v skorých ranných hodinách bez toho, aby o tom upovedomili Indiu. Obe nukleárne veľmoci tento týždeň uzavreli dohodu, že sa budú vzájomne informovať o všetkých testoch jadrových zbraní, aby znížili riziko konfliktu.
"Neboli sme povinní informovať Indiu o teste strely Babur. Nie je to totiž balistická raketa, ale riadená strela, teda sa jej dohoda netýka," vyhlásil Sultan.
Obe krajiny, India i Pakistan, prvý raz otestovali svoje nukleárne zbrane v roku 1998. Snaha Pakistanu vyvinúť riadenú strelu je všeobecne známa už dlhšie, pričom sa zbrane takéhoto typu stali najvýznamnejšou zložkou jeho arzenálu. Očakáva sa, že v blízkej budúcnosti sa Pakistan zameria na zdokonalenie ponoriek.
Ako sa porušenie dohody o vzájomnom informovaní odrazí na dva roky trvajúcom mierovom dialógu zameranom na posilnenie dôvery medzi Indiou a Pakistanom, je zatiaľ otázne. Napriek čiastočnému zlepšeniu diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami naďalej existuje množstvo nevyriešených otázok, z ktorých najzávažnejšou je konflikt o Kašmír.
1 zsl žab