BERLÍN. Dvaja ruskí disidenti, ktorí boli vo štvrtok súčasťou výmeny väzňov, uviedli, že odmietli podpísať žiadosť o milosť zaslanú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ako požadovali väzenskí úradníci.
Počas tlačovej konferencie v Nemecku Vladimir Kara-Murza a Iľja Jašin povedali, že nepriznali vinu ani nedali ruským predstaviteľom súhlas na ich odchod z Ruska a sľúbili, že sa jedného dňa vrátia domov.
Mnohí Rusi Kremľu neveria
Obaja vyzvali svet, aby odlišoval medzi ruským ľudom a Putinovým režimom.
"V Rusku je mnoho ľudí, ktorí sú proti vojne a neveria propagande Kremľa," povedal ruský aktivista Vladimir Kara-Murza, ktorého zadržali v roku 2022 a až do svojho štvrtkového prepustenia si odpykával 25 ročný trest.

Podobne sa vyjadril aj Andrei Pivovarov, ktorého odsúdili na štyri roky väzenia. Uviedol, že "je nesprávne spájať ruský ľud s politikou vlády." Dodal, že ich úlohou je pracovať na tom, aby bolo Rusko slobodné a demokratické.
Uznanie Nemecku za Krasikova
Obaja sa vyjadrili k prepusteniu ruského nájomného vraha Vadima Krasikova, ktorého v Nemecku odsúdili na doživotie za vraždu bývalého poľného veliteľa čečenských separatistov Zelimchana Changošviliho v berlínskom parku.
Kara-Murza uznal, že pre Nemecko to bolo ťažké rozhodnutie. Pivovarov však vyzdvihol, že výmena zachránila niekoľkým väzňom v Rusku život.
Prepustení aktivisti sa poďakovali všetkým, ktorí pomohli zabezpečiť ich oslobodenie spolu s ďalších 14 väzňami.
Jašin mal dopadnúť ako Navaľnyj
Iľja Jašin uviedol, že v prípade návratu do Ruska by ho čakal rovnaký osud ako zosnulého väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného.
Jašin si v Rusku odpykával dlhoročný trest za kritiku vojny na Ukrajine. Agent ruskej tajnej služby FSB mu údajne pred prepustením povedal, že "jeho dni sa skončia ako dni Navaľného", ak by sa do Ruska vrátil.
Podľa viacerých zdrojov mal byť Navaľnyj súčasťou výmeny väzňov, zomrel však v polovici februára vo väzení za polárnym kruhom, kde si odpykával 19 ročný trest odňatia slobody.
Jašin povedal, že za túto smrť nesie zodpovednosť Putin.
Odmietol žiadať Putina o život
Pre nemecké médiá uviedol, že z celej výmeny má zmiešané pocity. Podľa vlastných slov nedal súhlas na svoj prevoz von z Ruska.
"To, čo sa stalo 1. augusta, nie je výmena. Je to vyhostenie mojej osoby z Ruska proti mojej vôli. Mojím prvým želaním bolo kúpiť si letenku a vrátiť sa do Ruska," povedal Jašin. Myslí si, že výmena povzbudí Putina uväzniť ešte viac ľudí.
V niekoľkominútovom prejave, počas ktorého bolo na Jašinovej tvári jasne badať hnev, povedal, že odmietol podpísať žiadosť o milosť adresovanú Putinovi. "Som vlastenec," uviedol.
Rozsiahla výmena väzňov prebehla vo štvrtok v tureckej Ankare medzi Ruskom, Bieloruskom a Spojenými štátmi, Nemeckom, Poľskom, Slovinskom a Nórskom.
Moskva prepustila napríklad amerického novinára Evana Gershkovicha a viacerých väznených ruských kritikov Kremľa výmenou za nájomného vraha Krasikova, Vadima Konoščenka zodpovedného za rozsiahlu korupčnú sieť alebo Vladislava Kljušina, ktorý si odpykával väzenie za krádeže citlivých informácií z amerických firiem a ich predaj Rusku.