WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to Nostradamus prezidentských volieb, hovorí o profesorovi Allanovi Lichtmanovi moderátorka vo videu denníka New York Times.
Dnes 77-ročný akademik z Brooklynu je v Spojených štátoch asi najvyhľadávanejším expertom na odhad volebných výsledkov.
Od roku 1984 dokázal správne predvídať výsledok takmer všetkých prezidentských volieb, vrátane tých v roku 2016, keď väčšina prieskumov verejnej mienky naznačovala víťazstvo demokratky Hillary Clintonovej, ale porazil ju republikán Donald Trump.
Trump vtedy síce prehral v ľudovom hlasovaní, ale vzhľadom na nepriamy systém volieb vyhral hlasovanie v Zbore voliteľov.
Lichtman, ktorý predvídal jeho víťazstvo v ľudovom hlasovaní, potom upravil svoj model poznámkou, že sa vzťahuje na víťazstvo kandidáta v Zbore voliteľov.
Okrem toho Lichtmanovi „uleteli“ iba jedny voľby. V roku 2000 predvídal víťazstvo demokrata Ala Gora, no vyhral George Bush mladší. Boli to od roku 1888 prvé voľby, v ktorých prezidentské kreslo obsadil kandidát, ktorý prehral ľudové hlasovanie.
Lichtman svoj model zhrnul v knihe Keys to the White House (Kľúče od Bieleho domu) a na jeho základe pravidelne publikuje videá na youtube.
Základom modelu je tabuľka z trinástich „kľúčov“, ku ktorým sa dá priradiť pravdivostná hodnota 1 alebo 0, teda pravda alebo nepravda. Lichtman tak prezidentské voľby vníma ako rozhodovanie medzi tým, či si vládnuca strana dokáže alebo nedokáže udržať Biely dom.
Rozhodovanie sa tak deje v parametroch „stabilita“ verzus „zemetrasenie“. Lichtmanov prognostický model vychádza z modelu predpovedania zemetrasení (stabilita alebo otras) v Sovietskom zväze.
Ak z trinástich Lichtmanových kľúčov má najmenej osem hodnotu „pravda“, strana, ktorá drží Biely dom, v ňom aj zostane.
Ak má najmenej šesť kľúčov hodnotu „nepravda“, voľby by mal vyhrať jej vyzývateľ.
V článku sa dočítate:
- Ako Lichtmanov model vznikol a prečo tak dobre funguje.
- Čo presne je „13 kľúčov“ k Bielemu domu.
- Ako s nimi môže súvisieť aktuálna výmena väzňov s Ruskom.
- Prečo Lichtman varoval demokratov pred výmenou Bidena.
- Aká je podľa Lichtmana aktuálna prognóza výsledku prezidentských volieb v USA.
- Kde si môžete vyklikať vlastnú prognózu výsledku podľa Lichtmanovho modelu.
U nás fyzika, u vás voľby
Allan Lichtman je uznávaný historik, no na to, aby zostavil prognostický model pre prezidentské voľby, musel stretnúť vedca z opačného konca sveta a z úplne iného odvetvia.
K stretnutiu došlo v roku 1981, keď Lichtman pracoval na kalifornskej univerzite Caltech a zoznámil sa so sovietskym geofyzikom Vladimirom Keilis-Borokom. Ten bol svetovou kapacitou na predpovedanie zemetrasení a Lichtmanovi navrhol, aby podobné matematické modely preniesol do sveta volieb.