WASHINGTON. Lietadlo s americkým novinárom Evanom Gershkovichom, bývalým príslušníkom americkej námornej pechoty Paulom Whelanom a novinárkou stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) Alsu Kurmaševovou, ktorých vo štvrtok prepustilo Rusko v rámci veľkej výmeny väzňov so Západom, v noci na piatok pristálo v Spojených štátoch.
Lietadlo pristálo na leteckej základni neďaleko Washingtonu vo štvrtok približne o 23.40 h miestneho času (piatok 5.40 h SELČ).
Gershkovicha, Whelana a Kurmaševovú privítali na základni okrem ich rodinných príslušníkov a priateľov aj prezident USA Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová.
Súčasťou dohody mal byť aj Navaľnyj
Súčasťou dohody o výmene väzňov mal byť aj ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj, ktorý vo februári zomrel vo väzení.
Na štvrtkovom brífingu to povedal poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
Podľa Sullivana Spojené štáty „pracovali s našimi partnermi na dohode, ktorá by zahŕňala Alexeja Navaľného, a ten, žiaľ, zomrel.“
Navaľného politickí spolupracovníci už predtým niekoľkokrát hovorili o dohode o jeho výmene.

Rokovali viac ako rok
Výmenu ocenili viacerí svetoví lídri vrátane predstaviteľov Európskej únie, Severoatlantickej aliancie a Organizácie Spojených národov. Biely dom uviedol, že rokovania o dohode prebiehali v tajnosti viac než jeden rok.
"Vítam prepustenie nevinných občanov EÚ a USA a čestných ruských demokratov zadržiavaných v Rusku. Kremeľ ich vymenil za odsúdených zločincov a vrahov. To ukazuje výrazný rozdiel. Je to okamih veľkej radosti pre všetkých, ktorí bojovali za svoju slobodu," napísala šéfka EK Ursula von der Leyenová v príspevku na sociálnej sieti X.
Borrell uviedol, že Európska únia s úľavou prijala správu o "prepustení viacerých politických väzňov vrátane občanov EÚ na slobodu mimo Ruska a Bieloruska, ku ktorému došlo s pomocou Turecka"
Súčasťou rozsiahlej výmeny medzi Ruskom, Bieloruskom a niekoľkými západnými krajinami je celkovo 26 väzňov z Ruska a Bieloruska a tiež z USA, Nemecka, Poľska, Slovinska a Nórska.
Rozhodnutie bolo náročné
Rozhodnutie vydať agenta ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Vadima Krasikova bolo náročné, ale nevyhnutné na ochranu nemeckých a amerických občanov.
Vo štvrtok večer to uviedol nemecký kancelár Olaf Scholz v prejave na kolínskom letisku, kde čakal na príchod prepustených väzňov, ktorí smerovali do Nemecka z Ruska cez Turecko.
"Záujem štátu na jeho potrestaní bolo potrebné porovnať s nebezpečenstvom pre zdravie a životy nevinných ľudí a politických väzňov v Rusku," povedal Scholz prítomným novinárom.
Krasikova odsúdili v roku 2019 za vraždu bývalého poľného veliteľa čečenských separatistov Zelimchana Changošviliho. Tá sa udiala o dva roky skôr v berlínskom parku.
Scholz po privítaní prepustených väzňov na kolínskom letisku v noci na piatok povedal, že niektorí z nich sa obávali o svoj život. Spoločné stretnutie označil za dojímavé, podľa jeho slov mnohí z nich nečakali, že budú prepustení práve teraz, informovala agentúra AFP.
Nemecký kancelár trval na tom, že výmena väzňov bola správnym rozhodnutím. "Ak ste mali nejaké pochybnosti, po rozhovore s tými, ktorí sú teraz na slobode, ich stratíte," uviedol.