WASHINGTON, BRATISLAVA. Medzi Ruskom a Spojenými štátmi vo štvrtok prebehla veľká výmena väzňov, ktorú médiá označili za najväčšiu od konca studenej vojny.
Rusko malo vydať väzňov, medzi ktorými podľa CNN boli reportér denníka Wall Street Journal Evan Gershkovich a bývalý príslušník amerických ozbrojených síl Paul Whelan.
Oboch odsúdilo za špionáž a Západ oba procesy označil za zmanipulované. Medzi ruskými väzňami by však mal byť aj disident Vladimir Kara-Murza, nositeľ Pulitzerovej ceny a opozičný aktivista.
Na druhej strane by sa do Ruska malo vrátiť najmenej osem jeho občanov, píše BBC. Jedným z nich je Vadim Krasikov, ktorý si v Nemecku odpykával trest za vraždu Čečena Zelimchana Changošviliho z roku 2019.
Výmena zrejme nezmierni napätie medzi Moskvou a Západom, no ako úspech si ju bude môcť pripísať administratíva amerického prezidenta Joea Bidena.
"Toto bude súčasť Bidenovho odkazu, jeho administratíva dostala domov historický počet ľudí," povedal podľa CNN Jonathan Franks, hovorca kampane za vyslobodenie ľudí zadržiavaných v Rusku.
V článku sa dočítate
- Čo zatiaľ vieme o účastníkoch výmeny,
- ako sa dostali do väzenia v Rusku,
- ako Rusko väznených ľudí zobchodovalo v minulosti.
Výmenu sprostredkovalo Turecko
Vo štvrtok podvečer médiá informovali, že súčasťou výmeny bolo 26 (podľa iných zdrojov 24) ľudí, podľa CNN išlo o občanov siedmich krajín.
Médiá si všímali, ako služba Flightradar24 zachytila let ruského lietadla z Moskvy do exklávy Kaliningrad. Rovnaké lietadlo na presun väzňov využívalo Rusko aj v minulosti a krátko predtým sa niekoľko významných väzňov v Rusku "stratilo".
CNN písala o inom lietadle, ktoré pristálo v Ankare. Turecký prezidentský úrad vo štvrtok oznámil, že Turecko výmenu väzňov sprostredkovalo.

Predmetom výmeny bolo najmenej osem ruských občanov, ktorí sa do vlasti mali vrátiť zo Spojených štátov, Nórska, Slovinska, Poľska a Nemecka, píše BBC.
Kým medzi väzňami, ktorí sa dostali na Západ, sú okrem opozičného lídra aj ľudia, ktorých v Rusku odsúdili za špionáž v pochybných procesoch, do Ruska sa presunú ľudia, ktorých Západ spája s ruskými tajnými službami a okrem nich aj odsúdený vrah Krasikov.
Výmena tak pripomína december 2022, keď si Rusko za americkú basketbalistku Brittney Grinerovú vypýtalo medzinárodného obchodníka so zbraňami Viktora Buta.
Väznili novinára aj bývalého vojaka
Medzi ľuďmi prepustenými z Ruska je Evan Gershkovich, reportér amerických novín Wall Street Journal, ktorého ruská polícia zadržala v Jekaterinburgu v marci 2023. V júli tohto roka ho odsúdili na šestnásť rokov za špionáž v rýchlom procese, ktorý Washington označil za zinscenovaný.
Kto je súčasťou výmeny
Koho si prevezme Rusko:
- Vadim Krasikov, odsúdený za vraždu v Berlíne,
- Vadim Konošenčok, zadržaný v USA za snahu o pašovanie munície a elektroniky,
- Vladislav Kľušin, odsúdený hacker a podvodník,
- Roman Seleznev, hacker
- Arťom Dulcev, priznal sa k špionáži v Ľubľane,
- Anna Dulceva, jeho manželka,
- Michail Mikušin, špión zadržaný v Nórsku,
- Pavel Rubcov, špión zadržaný v Poľsku.
Koho prepustilo Rusko:
- Evan Gershkovich, americký novinár,
- Paul Whelan bol v Rusku na svadbe,
- Alsu Kurmaševova, rusko-americká novinárka,
- Vladimir Kara-Murza, disident,
- Iľja Jašin, ruský opozičný aktivista,
- Alexandra Skoličenko, Ruska odsúdená za protest proti vojne,
- Oleg Orlov, aktivista za ľudské práva,
- Lilia Čanyševova, spolupracovníčka Alexeja Navaľného,
- Ksenia Fadejevova, spolupracovníčka Alexeja Navaľného,
- Vadim Ostanin, spolupracovník A. Navaľného,
- Andrej Pivovarov, opozičný aktivista,
- Rico Krieger, pravdepodobne pracovník nemeckého Červeného kríža,
- Kevin Lik, nemecký občan odsúdený za špionáž pre fotografovanie,
- Demuri (Dieter) Voronin, nemecký občan odsúdený za napomáhanie pri špionáži,
- Herman Moyzhes, nemecký právnik, pomáhal Rusom získavať povolenie na pobyt v Európe,
- Patrick Schoebel, odsúdený za prechovávanie marihuany. (Zdroj: CNN)
Šestnásťročný rozsudok za špionáž si pôvodne vypočul aj ďalší vyslobodený Američan Paul Whelan. Bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Rusko zadržalo v decembri 2018, keď tam prišiel na svadbu.
Ďalším ruským väzňom je Vladimir Kara-Murza, ktorý má ruské aj britské občianstvo. Tento novinár a opozičný aktivista bol blízkym spolupracovníkom Borisa Nemcova, opozičného politika, ktorého v roku 2015 zavraždili v centre Moskvy neďaleko Kremľa.
Kým aktivista Jonathan Franks výmenu vidí ako úspech Joea Bidena, reportér CNN Matthew Chance vo vysielaní stanice označil udalosť za strategické zadosťučinenie pre Vladimira Putina.
"Dokázal dostať naspäť vraha a operatívca tajnej služby, ktorý za bieleho dňa v centre Berlína zavraždil čečenského disidenta, povedal o Krasikovovi.
Kým Spojené štáty si podľa neho môžu pripísať taktické víťazstvo, Putinovi sa vyplatila dlhodobá stratégia väznenia zahraničných občanov, ktorých potom používa ako žetóny pri vyjednávaní.
Za ľudí, ktorí v Rusku takmer s istotou neurobili nič zlé, Kremeľ dostal do vlasti okrem vraha aj ľudí odsúdených za špionáž. "Môžu mať informácie, ktoré by Rusko rado udržalo v tajnosti," zhodnotil výhodnosť obchodu pre Putina Chance.
Hoci oficiálne informácie vo štvrtok neboli, médiá medzi ľuďmi, ktorých prepustilo Rusko, spomínali aj nemeckého občana menom Rico Krieger, ktorého pôvodne v Bielorusku odsúdili na smrť. Obžalovaný bol z terorizmu.
Ďalšími prepustenými z Ruska by mali byť ruský ľudskoprávny aktivista Oleg Orlov a disident Iľja Jašin.
BBC doplnila, že z dvadsiatich šiestich ľudí sa desať presunulo do Ruska, trinásť do Nemecka a traja do Spojených štátov. Medzi ľuďmi, ktorí sa dostali do Ruska, boli údajne aj dve deti, pravdepodobne patriace Arťomovi Dulcevovi a jeho manželke Anne, ktorých v Slovinsku usvedčili zo špionáže.
V zozname vymenených väzňov, ktorý zverejnila CNN sa na ruskej strane okrem odsúdeného vraha objavili aj Vadim Konočenčok, ktorý sa podľa Washingtonu ako agent ruskej FSB snažil pašovať americkú elektroniku a muníciu do Ruska.
Ďalšími sú ruskí hackeri Vladislav Kľušin a Roman Seleznev. Zoznam dopľňa Michail Mikušin, ktorého ako špióna zadržali v Nórsku, a Pavel Rubcov, ktorý pôsobil v Poľsku, kde sa vydával za novinára pod menom Pablo Gonzalez.
Civilistov vymieňajú za zločincov
Rusko už v minulosti použilo zahraničných občanov, ktorých zadržalo alebo odsúdilo za podozrivých okolností, na výmenu väzňov.
Okrem výmeny americkej basketbalistky, ktorú zadržali za prípravok s konopným olejom, pripomína agentúra Reuters aj hromadnú výmenu z roku 2010, pri ktorej Spojené štáty Rusku vrátili ľudí, ktorých zadržali ako členov spiacej špionážnej bunky.
Rusko na oplátku vydalo bývalého špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu. Oboch odsúdili za to, že pracovali ako dvojití agenti aj pre Britániu. Tých sa v roku 2018 neúspešne pokúsili zavraždiť ruskí agenti, keď proti nim v Salisbury použili jedovatú látku novičok.