BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarsko začiatkom júla zmiernilo pravidlá, na základe ktorých sa môžu do krajiny dostať občania Ruska a Bieloruska. Tento krok vyvolal obavy, že tak uľahčilo vstup ruským špiónom do Európskej únie.
Rozhodnutie by „mohlo vytvoriť nebezpečný priestor pre špionážnu činnosť a potenciálne umožniť veľkému počtu Rusov vstup do Maďarska s minimálnym dohľadom, čo by predstavovalo vážne riziko pre národnú bezpečnosť“, vyjadril sa Manfred Weber, predseda stredopravicovej Európskej ľudovej strany, ktorá má v europarlamente najväčšie zastúpenie.
Napísal to v liste z konca júla, ktorý adresoval predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi. O liste ako prvý informoval britský denník The Telegraph.
Zdá sa, že zatiaľ čo členské štáty susediace s Ruskom a Bieloruskom pre obavy o bezpečnosť uzatvárajú spoločné hranice či posilňujú ich ochranu, Maďarsko ide opačným smerom. Môže s tým Únia niečo robiť?
V článku sa dočítate aj:
- ako Maďarsko uľahčí vstup Rusom,
- či ho za to môžu vylúčiť zo schengenu,
- ako na to môže reagovať Slovensko.
Nejde o novinku
Systém, ktorým Maďarsko uľahčilo vstup ruským a bieloruským občanom, nie je nový. Ide o udelenie tzv. národnej karty, ktorá umožňuje cudzincom pracovať bez bezpečnostnej previerky a priviesť si do krajiny aj rodinu.
Doteraz platila pre občanov Ukrajiny, Srbska, Severného Macedónska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny a Moldavska. Štandardne karta platí dva roky, dá sa však predĺžiť. Po troch rokoch majú jej držitelia nárok na trvalý pobyt.
Je ľahšie získať ju ako bežné pracovné povolenie. Budapešť informovala, že mnohí ruskí občania prídu pracovať na jadrovej elektrárni, ktorá využíva ruskú technológiu.

Výstražný list
Maďarsko je členom schengenského priestoru, Weber preto vyjadril obavy, že by sa po najnovšom rozhodnutí tamojšej vlády Rusi po Únii mohli presúvať prakticky bez kontroly. „Mohli by obísť obmedzenia vyžadované právom EÚ,“ píše tiež v liste.
Weber na Michela apeloval, aby túto otázku nastolil na nadchádzajúcom summite lídrov v októbri.
Zákaz vstúpiť do Únie majú od invázie na Ukrajinu z roku 2022 stovky ľudí napojených na Kremeľ, pre bežných Rusov neplatí. Letecké spoločnosti so sídlom v Rusku však už do EÚ nesmú lietať, čo im cestovanie sťažuje.