CARACAS, BRATISLAVA. Venezuelskými ulicami sa ozýva streľba a krik. Bezpečnostné zložky na demonštrantov útočia slzným plynom aj gumenými projektilmi v snahe zabrániť im v ceste k prezidentskému palácu.
V niektorých oblastiach sa situácia vymyká spod kontroly. Tamojšia mimovládna organizácia Foro Penal trvdí, že pri protestoch zahynulo najmenej jedenásť ľudí a úrady zatkli takmer 750 osôb. Okrem toho v utorok maskovaní ozbrojenci uniesli opozičného politika Freddyho Superlana, ktorého v popoludňajších hodinách násilne vytiahli z auta, informuje denník La Vanguardia.
Rozsiahle protesty sa rozpútali po nedeľňajších prezidentských voľbách. Venezuelská volebná komisia v pondelok oznámila, že úradujúci prezident Nicolás Maduro získal 51,2 percenta, zatiaľ čo jeho oponent Edmundo González Urrutia získal 44,2 percenta. Výsledok však mal byť podľa prieskumov podstatne odlišný – takmer každý exit poll odhadoval Madurov dramatický prepad a výrazné víťazstvo Urrutiu.
Maduro odmietol medzinárodnú kritiku či pochybnosti o výsledku hlasovania a bez akýchkoľvek dôkazov uviedol, že Venezuela bola terčom pokusu o štátny prevrat „fašistického a kontrarevolučného“ charakteru. Demonštrácií v uliciach sa však nezabudli zúčastniť ani Madurovi priaznivci. Podľa BBC išlo o propagandu, ktorú zosnovala koalícia.
V článku sa dočítate:
- o nebezpečnej ceste cez Darién,
- čo znamená holandská choroba,
- že všetko závisí od krokoch armády,
- prečo je Venezuela v kríze,
- ako sa politici vyjadrili k situácii.
Opozičný bojkot Madura
Medzi obeťami protivládnych demonštrácií bol aj 23-ročný Olinger Montaño López, ktorý dúfal, že tlak občanov donúti Madura odstúpiť. Zabil ho jeden z neznámych útočníkov strieľajúcich do davu.
Venezuelská autoritárska vláda pravidelne využíva „colectivos“ teda „kolektívy“ - polovojenské skupiny maskovaných ozbrojencov na motorkách.
Lópezova teta Carol stála pred caracasskou márnicou Bello Monte a plakala. „Ak zostanete v tejto krajine, zabije vás to,“ povedala Lópezová pre The New York Times. „Zabíja hlad. Zabíjajú zločinci. A zabíja aj vláda.“
Lópezovej deti už žijú v Spojených štátoch. Dostali sa tam cez džungľu Darién – nebezpečnú oblasť rozprestierajúcu sa cez Kolumbiu a Panamu, ktorú v posledných rokoch využili tisíce migrantov utekajúcich z Južnej Ameriky. Okrem náročného terénu a neustáleho dažďa v nej ľudí ohrozujú aj pašeráci drog a povstalci.
Maduro podľa denníka The New York Times povedal, že v nedeľu „spal ako bábätko“ vzhľadom na to, že necítil žiadne obavy z možnej prehry. Pri moci je od smrti bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveza, ktorý vládol od roku 1999 a v marci 2013 zomrel na rakovinu. Ešte predtým však stihol Madurovi prenechať post hlavy štátu.
Maduro následne vyhlásil prezidentské voľby na apríl 2013, ktoré podľa venezuelskej volebnej komisie vyhral, rovnako ako aj voľby v rokoch 2018 a 2024. Všetky opozícia bojkotovala.