MOSKVA. Právnička bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Paula Whelana, väzneného v Rusku pre údajnú špionáž, momentálne preveruje, kde sa jej klient nachádza, a to v súvislosti s medializovanými špekuláciami, že Moskva pripravuje rozsiahlu výmenu väzňov so Západom. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters odvolávajúcej sa na ruské médiá.
V posledných dňoch bolo z ruských väzníc či trestaneckých kolónií presunutých na neznáme miesto prinajmenšom sedem väzňov. Médiá tak začali špekulovať o možnej blížiacej sa výmene väzňov so Západom, ktorá by sa týkala aj práve ľudí ako Whelan.

"Novinári z rôznych medzinárodných agentúr ma žiadajú, aby som objasnila, či viem, kde sa Paul nachádza, keďže sa hovorí o možnej výmene," povedala Whelanova právnička Olga Karlovová ruskej tlačovej agentúre Interfax.
Dodala, že trestaneckú kolóniu, kde by si mal jej klient odpykávať trest požiadala o tieto informácie, zatiaľ však odpoveď nedostala.
Whelan obvinenia poprel
Whelana (54) zatkla ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v moskovskom hoteli 28. decembra 2018. Agenti FSB uňho podľa medializovaných správ našli USB kľúč s utajenými informáciami.
Whelan tvrdil, že bol v Moskve na priateľovej svadbe a myslel si, že USB kľúč obsahuje fotografie z dovolenky. V čase zadržania pracoval ako bezpečnostný zamestnanec v americkej firme na výrobu autodielov. Obvinenia popieral.
Moskovský súd však jeho argumentáciu odmietol a v júni 2020 ho odsúdil za špionáž na 16 rokov vo väzení s vysokým stupňom stráženia. Trest by si mal odpykávať trestaneckej kolónii IK-17 v Mordviansku. USA považujú jeho väznenie za neoprávnené a dlhodobo lobujú za jeho prepustenie.
Presunuli aj kritika Kremľa
Aj väzneného kritika Kremľa Vladimira Kara-Murzu premiestnili z väznice v Omsku na iné miesto, informovala v stredu ruská väzenská služba FSIN. Nepresnila však kam, čo posilňuje špekulácie o možnej výmene väzňov so Západom.
Kara-Murza si odpykáva 25-ročný trest odňatia slobody za údajnú vlastizradu. Ide o najprísnejší trest udelený kritikovi Kremľa v súčasnom Rusku. Kara-Murza to považuje za odplatu, že sa postavil Putinovi.

Kara-Murza sa preslávil ako novinár a aj z väzenskej cely písal stĺpčeky do denníka The Washington Post. Za ne získal začiatkom tohto roka Pulitzerovu cenu.
Kritik Kremľa trpí nervovým ochorením - polyneuropatiou, ktoré je zrejme následkom dvoch otráv spáchaných agentmi ruských tajných služieb. Začiatkom júla ho z cely previezli do nemocnice, pričom jeho právnikom opakovane odopreli prístup k nemu. Jednému z právnikov umožnili návštevu vo väzenskej nemocnici až po šiestich dňoch hospitalizácie.
Obavy o osud Kara-Murzu vo väzení sa zintenzívnili v polovici februára, keď vo väzenskom tábore za polárnym kruhom zomrel iný kritik politiky Kremľa a korupcie v Rusku Alexej Navaľnyj.
Francúzovi predĺžili väzbu
Súd v Moskve v stredu predĺžil do 5. septembra väzbu Francúza Laurenta Vinatiera, ktorého obvinili zo zhromažďovania informácií o ruskej armáde bez toho, aby sa registroval ako zahraničný agent.
Vinatier (48) sa na predchádzajúcich súdnych pojednávaniach priznal, že porušil ruské zákony a ospravedlnil sa. V stredu žiadal, aby bola jeho väzba zmenená na domáce väzenie.
Novinárov v súdnej sieni požiadal, aby pozdravili jeho ženu a deti a odovzdali im jeho odkaz. Francúzsky prezident Emmanuel Macron požaduje okamžité prepustenie Vinatiera.
Vedca pracujúceho pre švajčiarsku mimovládnu organizáciu Centrum pre humanitárny dialóg zadržali v Rusku začiatkom júna. Vyšetrovatelia uvádzajú, že zhromažďoval informácie vojenského charakteru, ktoré mohli zahraničné krajiny použiť proti Rusku.
Na základe ruských zákonov sa musí každý, kto zhromažďuje alebo zdieľa materiál o ruskej armáde alebo bezpečnostných službách, registrovať ako tzv. zahraničný agent.
Uväznení ostávajú viacerí
Vinatier je jedným z viacerých občanov západných krajín, ktorí boli v Rusku zadržaný po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.
Centrum pre humanitárny dialóg sa usiluje zabraňovať ozbrojeným konfliktom na celom svete a riešiť ich prostredníctvom mediácie a zdržanlivej diplomacie, uvádza táto inštitúcia na svojej webovej stránke.
V Rusku je v súčasnosti zadržiavaných alebo väznených viacero občanov USA, okrem Whelana ide napríklad o novinárov Evana Gershkovicha a Alsu Kurmaševovú, ako aj balerínu Xeniu Karelinovú, vojaka Gordona Blacka či ďalšieho "mariňáka" Roberta Gilmana.
Presuny medzi väznicami v Rusku nemajú jasne stanovené pravidlá, rodina väzňov a právnici však vtedy s nimi nemajú niekoľko týždňov kontakt.