TEHERÁN, BRATISLAVA. K zabitiu politického lídra Hamasu Izmaila Haníju v noci na stredu v Teheráne sa oficiálne nikto neprihlásil. Médiá aj experti sú napriek tomu presvedčení, že za atentátom je Izrael, ktorý je vo vojne s hnutím Hamas od teroristického útoku zo 7. októbra 2023.
Kým na dôsledky útoku zatiaľ nedovidíme, niekoľko postrehov sa dá vyčítať z faktu, ako, kde a kedy sa stal. Zrejme totiž nie je náhoda, že sa stal v iránskom hlavnom meste, kam Haníja prišiel na inauguráciu nového iránskeho prezidenta Masúda Pezeškiana.
Okrem zásahu proti Hamasu tak ide aj o odkaz pre Teherán. Útok v hlavnom meste a v čase inaugurácie prezidenta je pre Irán ponižujúci.
Otázny je vplyv útoku na vojnu medzi Izraelom a hnutím Hamas a na možnosť jej rozšírenia. Izmail Haníja bol podľa BBC kľúčovou postavou rokovaní o prímerí v Pásme Gazy a vydaní rukojemníkov, ktorých Hamas zadržiava od októbra 2023.
„Americkí predstavitelia nedávno naznačili, že rokovania o prímerí by čoskoro mohli dospieť k nejakému výsledku,“ poznamenala britská stanica.
Bývalý britský diplomat sir John Jenkins, ktorý je dnes expertom Politologického centra Cambridgeskej univerzity, je v porovnaní s BBC skeptickejší.
„Veľa anonymných zdrojov, osobitne v USA, tvrdilo, že sa blíži nejaká dohoda. Nikdy som tomu neveril. Hamas povedal, že toto je rana mierovým rokovaniam, ale ja si nemyslím, že by doterajšie rokovania kamkoľvek viedli,“ reagoval Jenkins pre denník SME.
1. Ako útok prebehol a o čom to vypovedá?
Niekoľko zaujímavých poznatkov sa dá vyčítať už zo spôsobu, akým Izmail Haníja zahynul. Viaceré médiá v stredu uviedli, že útok vykonali izraelské lietadlá bez toho, aby vstúpili do iránskeho vzdušného priestoru.
„Je zaujímavé, že Izrael sa podujal tento útok vykonať v Teheráne a nie v katarskej Dauhe, kde Haníja trávil viac času,“ poznamenáva Jenkins.