Aktualuzácia o 18:55: Bieloruský diktátor Alexandr Lukašenko udelil Ricovi Kriegerovi milosť. Podrobnosti nie sú známe.
MINSK, BRATISLAVA. Na záberoch bieloruskej štátnej televízie vidno spútaného muža v cele. Po tom, čo sa prizná k plánovaniu sabotáže v prospech Ukrajiny, so slzami v očiach osloví nemeckého kancelára Olafa Scholza.
„Pán Scholz, prosím, stále som nažive. Ešte nie je neskoro,” apeluje na videu 29-ročný Nemec Rico Krieger, ktorého v Bielorusku odsúdili na trest smrti.
Ľudskoprávne organizácie okamžite jeho priznanie označili za zinscenované. Diktátorský režim v Bielorusku je totiž takýmito praktikami známy.
V prípade, že ho zastrelí popravná čata, sa o ňom jeho rodina už nikdy nedozvie. Podľa nezávislých pozorovateľov s ním však Bielorusko môže mať iné plány.
V článku sa dočítate aj:
- kto je Rico Krieger a ako sa do Bieloruska dostal,
- prečo ho odsúdili na trest smrti,
- ako môže situáciu využiť Rusko.
Trest smrti za výbuch
Krieger podľa dostupných informácií v minulosti pracoval ako ozbrojený bezpečnostný pracovník na americkom veľvyslanectve v Berlíne, neskôr pre Červený kríž v Nemecku. Organizácia to potvrdila, no povedala, že Kriegerova cesta do Bieloruska s jeho prácou pre nich nesúvisela.
Loading
...
Nemec sa podľa bieloruskej ľudskoprávnej organizácie Viasna vo väzbe nachádza od vlaňajšieho októbra. Na smrť ho v Bielorusku odsúdili 24. júna po tom, čo ho obvinili z terorizmu aj „špionážnej a žoldnierskej činnosti”.
Bieloruské úrady tvrdia, že Krieger pricestoval do krajiny vlani na jeseň na pokyn ukrajinských spravodajských služieb. Pre Kyjev mal podľa nich fotografovať bieloruské vojenské subjekty a následne pri železničnej trati nastražiť výbušninu.
K výbuchu zrejme aj prišlo, nevyžiadal si však žiadne obete.
Chcel ísť na Ukrajinu
Autoritársky režim v Bielorusku sa tiež jeho prípad snaží spojiť s práporom Konstantyna Kalinowského (po bielorusky aj Kastus Kalinouski), ktorý tvoria Bielorusi bojujúci proti Rusku na Ukrajine. Bielorusko ho označuje za teroristickú organizáciu.
Vojenskú jednotku pomenovali podľa bielorusko-poľského spisovateľa, ktorého popravili v roku 1864 za to, že viedol povstanie proti Rusku.