BRUSEL. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v utorok odsúdil nadmerné použitie sily proti demonštrantom v Bangladéši. Počas protestov zahynulo najmenej 206 ľudí a medzi obeťami sú aj policajti.
Borrell vyjadril znepokojenie nad úmrtiami policajtov, ako aj nad "mučením, hromadným zadržiavaním a poškodzovaním majetku" a vyzval na vyšetrenie a postavenie zodpovedných pred súd.
"Je potrebné vyvodiť plnú zodpovednosť za početné prípady použitia nadmernej sily zo strany orgánov činných v trestnom konaní proti demonštrantom a iným osobám," uviedol Borrell vo vyhlásení.

"Budeme pozorne sledovať kroky orgánov v súvislosti s touto krízou a so zreteľom na základy vzťahov medzi EÚ a Bangladéšom očakávame, že všetky ľudské práva budú rešpektované," dodal.
Študenti v Bangladéši protestovali za to, aby štát prestal vyčleňovať 30 percent štátnych pracovných miest pre rodiny ľudí, ktorí bojovali vo vojne za nezávislosť od Pakistanu v roku 1971. Podľa odporcov sa kvóty využívajú na obsadzovanie štátnych pracovných miest lojalistami vládnucej strany Liga Awami.
V krajine minulý týždeň v súvislosti s protestami pozastavili internetové služby a textové služby, čo Bangladéš odrezalo od zvyšku sveta. V platnosti bol aj zákaz vychádzania.
Protesty pokračovali aj napriek zákazu zhromažďovania sa na verejnosti. Podľa denníka Daily Mail, na ktorý sa odvoláva AFP, bolo počas protestov zadržaných viac ako 10-tisíc ľudí.
Tamojšia vláda v utorok vyhlásila deň smútku za obete násilia počas celoštátnych nepokojov, ale študenti toto gesto odsúdili ako neúctu k spolužiakom, ktorí boli zabití počas zrážok s políciou.