WASHINGTON, BRATISLAVA. Myslite na to, čo bude s demokratmi v Kongrese. Myslite na to, čo môže Trump urobiť s Najvyšším súdom - tie následky potrvajú generácie. Myslite na svoj vlastný odkaz.
Tieto slová povedal americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi pri osobnom stretnutí Chuck Schumer, šéf demokratickej väčšiny v americkom Senáte. Schumer navštívil Bidena v jeho dome v štáte Delaware.
"Potrebujem ešte týždeň," reagoval Biden, na čo sa obaja muži objali. O týždeň neskôr Joe Biden prekvapil všetkých okrem najužšieho okruhu poradcov, keď oznámil, že z kampane odstupuje.
Takto opísala agentúra AP osudové dni, ktoré predchádzali rozhodnutiu 81-ročného štátnika.
Od televíznej debaty s Donaldom Trumpom trvalo 25 dní, kým sa Biden rozhodol z volieb odísť.
Niekoľko amerických médií sa odvtedy nezávisle od seba rozprávalo s desiatkami ľudí z Demokratickej strany, prezidentovho volebného štábu, z okolia samotného prezidenta a vysokopostavených kongresmanov.
Z článkov, ktoré zverejnili AP, NBC či New York Times sa dá poskladať obraz toho, čo sa dialo tesne pred tým, ako Biden na internete zverejnil svoju rezignáciu.
V článku sa dočítate:
- Kto tlačil na Joea Bidena, aby odstúpil,
- či je pravda, že prezident sa v posledných dňoch "zaťal",
- čo ho nakoniec presvedčilo o tom, že je čas odísť,
- kto sa o tom dozvedel od neho a kto z internetu.
Všetko je v poriadku, rozíďte sa
Volebný štáb Joea Bidena sa ešte v piatok 19. júla na verejnosti tváril, že Biden napriek hromadiacim sa verejným malérom v kampani zostáva. "Je v tom na sto percent. Chce dokázať, že bojuje za amerických ľudí. Tak, ako to robí každý jeden deň od debaty," vyhlasovala v televízii MSNBC Jennifer O'Malley Dillon, šéfka Bidenovho štábu.
Kým na verejnosti štáb komunikoval jednotu a odhodlanie stáť za prezidentom, ešte v ten istý deň podľa New York Times dvanásť demokratických zákonodarcov vyzvalo Bidena, aby z volieb odstúpil.
Noviny tvrdia, že už v piatok večer bolo z Bidenovho okolia badateľné, že na prezidenta dolieha ťažoba zo situácie.
“V hlave mu bežala jeho politická kariéra, ktorá trvala takmer pol storočia a ktorá sa mala skončiť skôr a úplne inak, ako si predstavoval.
„
Tristný výkon z debaty z 27. júna sa mu nepodarilo napraviť. Naopak, na summite NATO vo Washingtone sa dopustil medzinárodného faux pas, keď ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského uviedol ako "prezidenta Putina".
"Ešte v piatok večer Biden svoj názor nezmenil," napísala stanica NBC s odvolaním sa na človeka, ktorý mal informácie z úzkeho okruhu prezidentových poradcov.
V tom istom čase sa podľa NYT Bidenovi ozval Ron Klain, niekdajší šéf jeho úradu, a povzbudil ho, aby v kampani zotrval. "Klain počúval podporné slová pre Bidena od senátorky Elizabeth Warrenovej a Faiza Shakira, poradcu senátora Bernieho Sandersa," píšu noviny.
Biden Klainovi sľúbil, že neodstúpi.
Sobota: nepríjemná konferencia
V sobotu 20. júla Bidenov štáb pracoval ako za normálnych okolností. Aspoň sa o to snažil. Ráno Jennifer O'Malley Dillonová zvolala konferenčný hovor.
Zúčastnil sa na ňom mediálny magnát a sponzor demokratov Jeffrey Katzenberg, michiganská guvernérka Gretchen Whitmerová a niekoľko ďalších politikov, píšu NYT. Celá skupina podľa denníka čakala na dôležité správy.
Namiesto nich však obsahom rozhovoru boli bežné reporty z prezidentskej kampane. Po pol hodine to už niektorí účastníci konferencie nevydržali a nadhodili tému, o ktorej každý vedel, ale nik o nej nechcel hovoriť - slona v miestnosti, ako takejto otázke hovoria Američania.
Ešte počas tejto konferencie však zaznievali aj podporné slová pre Bidena a hovor sa tak skončil bez konkrétneho riešenia.
Týždňová lehota, ktorú si Biden vypýtal od Chucka Schumera, sa chýlila ku koncu. Biden bol pod tlakom, pretože Schumer mu oznámil, že väčšina demokratických kongresmanov bola ochotná nad ním zlomiť palicu.
Jeho verejné lapsusy sa pretavovali nielen do prieskumov verejnej mienky, ale aj do ochoty sponzorov podporovať jeho kampaň.
Sobotňajšie popoludnie trávil Biden vo svojom letnom sídle v spoločnosti manželky Jill a niekoľkých najbližších ľudí. Hneval sa. "V hlave mu bežala jeho politická kariéra, ktorá trvala takmer pol storočia a ktorá sa mala skončiť skôr a úplne inak, ako si predstavoval," píše o situácii NBC.
Osemdesiatjedenročný štátnik bol sám a mal pocit, že jeho spojenci sa mu v najkritickejšej chvíli obrátili chrbtom. "Je totálne nasratý," citovala NBC nemenovaný zdroj.
Práve v sobotu sa Bidenov postoj začal lámať. V dome s ním boli poradca Steve Ricchetti, zástupkyňa šéfa jeho štábu Annie Tomasini a poradca prvej dámy Anthony Bernal. Do domu za nimi prišiel Mike Donilon, autor Bidenových prejavov. Bolo zhruba 16 hodín, píšu New York Times.
Poradcovia museli byť v bezpečnej vzdialenosti od prezidenta, ktorý mal mierne príznaky covidu-19.
Kamale volal v nedeľu ráno
Biden, Donilon a Ricchetti podľa NYT dlho do noci pracovali na liste, ktorým mal Biden na druhý deň oznámiť, že odstupuje z kampane. Donilon a Biden písali list, Ricchetti plánoval, kto, kedy a komu správu oznámi.
Biden ešte nebol úplne zdravý, aj preto sa rozhodli odstúpenie oznámiť listom a nie na kameru.
V nedeľu dopoludnia sa Biden údajne spojil so svojou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, ktorú verejne podporil ako prezidentskú kandidátku. O čosi neskôr sa informáciu od Bidena dozvedeli šéf jeho úradu Jeff Zients a manažérka kampane Jennifer O'Malley Dillonová.
Niekoľkým ďalším poradcom z Bieleho domu Biden svoje rozhodnutie oznámil v konferencii cez Zoom. Tu sa podľa NYT končí okruh ľudí, ktorí sa správu dozvedeli skôr, ako ju Biden zverejnil.
Ešte aj širší prezidentov štáb v Bielom dome si ju musel prečítať na internete.
To, že Bidenov list vznikal v hermeticky uzavretom okruhu ľudí, naznačuje aj výrok demokratického politika a prezidentovho priateľa Cedrica Richmonda, ktorý ešte v nedeľu tesne pred poludním (východného amerického času) vystúpil v televízii CBS a povedal: "Chcem, aby bolo jasné, že prezident sa rozhodol. A jeho rozhodnutie je, že prijíma nomináciu, uchádza sa o znovuzvolenie a voľby chce vyhrať."
Ak udalosti prebehli tak, ako ich opisuje New York Times, v tom čase už Kamala Harrisová, Jeff Zients a Jennifer O´Malley Dillonová vedeli priamo od prezidenta, že odstupuje.
Oficiálny list Biden na internete zverejnil o 13.46, minútu predtým ešte prezident list prečítal niekoľkým spolupracovníkom a poďakoval sa im za prácu.
Mnohí s ním súcitili
"Niektorí ľudia v Bielom dome boli v šoku. Iní plakali. Iným sa uľavilo aspoň v tom ohľade, že padlo nejaké rozhodnutie a kampaň sa mohla pohnúť ďalej," píšu NYT.
NBC pripomína, že hoci sa Demokratická strana pomerne rýchlo zjednotila za Harrisovou ako novou kandidátkou, nie všetci ľudia vo Washingtone boli zo zmeny nadšení.
"On sám často hovorí o dôstojnosti. A to, čo sa mu pred očami verejnosti stalo, nebolo dôstojné," citovala stanica anonymného Bidenovho "lojalistu", ktorému sa nepáčilo, ako sa strana svojmu prezidentovi otočila chrbtom.
"Je mi to ľúto," povedal Ron Klain. "Prezident bol naším najlepším kandidátom a nie som rád, že ten tlak, ktorý ho primal ustúpiť, nakoniec uspel. Ale strana sa teraz musí zjednotiť a viceprezidentka Harrisová je veľmi silnou kandidátkou," dodal.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej