Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Venezuelská opozícia v nedeľu dúfala vo volebné víťazstvo, ktoré by prinieslo koniec autoritárskej vlády Nicolása Madura a socialistického štátu. Maduro ovláda túto krízou zmietanú juhoamerickú krajinu už štvrťstoročie.
Exit polly zverejnené po zatvorení volebných miestností ukázali, že opozičný kandidát Edmundo González získal 65 percent hlasov, čo bol viac ako dvojnásobok Madurových 31 percent, informovala spoločnosť Edison Research.
Venezuelčania však čakali na oficiálne výsledky, zatiaľ čo Madurovi spojenci vyjadrili optimizmus.
„Nemôžeme oznámiť výsledky, ale môžeme použiť naše tváre,“ povedal novinárom predseda Národného zhromaždenia Jorge Rodríguez a zažiaril úsmevom. Madurov dôverník opakovane naznačoval víťazstvo vlády.
Opoziční lídri medzitým odsúdili konanie, ktoré bolo podľa nich príkazom pre pracovníkov volebných centier, aby odmietli odovzdať výtlačky výsledkov hlasovania opozičným pozorovateľom.
V článku sa dočítate:
- z čoho Venezuelčania obviňujú Madura,
- na čo sa počas volieb sťažovali pozorovatelia,
- ako si Maduro získaval voličov,
- čo Madurovi ponúkajú Spojené štáty.
Snaha o zosadenie vodcu
S príchodom noci vypukli v niektorých volebných centrách násilnosti. Keď sa prívrženci opozície v Liceo Andrés Bello v Caracase sťažovali, že im neumožnili prístup k sčítaniu hlasov, prišla najmenej 150-členná skupina ozbrojených Madurových prívržencov na motorkách a začala kričať provládne heslá.
Reportér denníka Washington Post videl, ako muži v čiernom oblečení a s kuklami na hlavách začali udierať a kopať ľudí pred volebnou miestnosťou, pričom zranili viacero osôb. „Nech žije Nicolás,“ kričali.
Leinera Gonzáleza, ktorý sa ocitol uprostred, zbili a roztrhli mu košeľu.
„Prosím, potrebujeme zmenu vo Venezuele, aby v našej milovanej krajine už nebolo násilie skupiny zločincov. Žiadame mier, slobodu a pravdu. Prosím, chceme zmenu,“ povedal 25-ročný prvovolič.
Výsledky volieb:
obaja, Maduro aj González, tvrdia, že vyhrali prezidentské voľby;
spojené štáty a viaceré regionálne štáty vyjadrili skepticizmus nad oficiálnymi výsledkami, ktoré ukazujú Madurovo víťazstvo;
so sčítanými 80 percentami hlasov získal Maduro viac ako 51 percent, čím prekonal Gonzáleza, ktorý podľa vyhlásenia Národnej volebnej rady (CNE) získal viac ako 44 percent;
podľa opozície získal González 70 percent hlasov a Maduro 30 percent (CNN).
Zatiaľ čo pracovníci volebných miestností počítali hlasovacie lístky, opoziční lídri vyzývali voličov, aby zostali v miestnych centrách a podporili volebných pozorovateľov.
„Musíme bdieť,“ povedala María Corina Machadová na tlačovej konferencii. „Celé roky sme bojovali o tento deň a toto budú rozhodujúce minúty, rozhodujúce hodiny.“
Opozícia, ktorú dusí Madurova autokratická vláda a ktorú v minulosti brzdili vnútorné boje, vidí svoju najlepšiu šancu za viac ako desaťročie na zosadenie vodcu vládnuceho s použitím hrozieb, sily a násilia.
Madura mnohí obviňujú z hospodárskeho kolapsu tejto na ropu bohatej krajiny a exodu miliónov migrantov, z ktorých státisíce odišli do Spojených štátov.
Maduro zakázal Machadovej, najpopulárnejšej venezuelskej političke, kandidovať, zatkol pracovníkov kampane a zablokoval im prístup do štátnych médií. Opozícia napriek tomu tvrdí, že by mohla vyhrať - a to s veľkým náskokom.
Avšak v krajine, kde volebnú radu, súdy a armádu kontroluje Maduro, nebol výsledok ani zďaleka istý. Podľa ľudí oboznámených s ich rozhovormi boli on a jeho tím presvedčení, že zvíťazia. Ak hlasovanie prehrá, neočakáva sa, že by sa dobrovoľne vzdal moci.
Drvivé víťazstvo Gonzáleza
V nedeľu sa objavili správy o zablokovanom prístupe do volebných miestností, oneskoreniach a násilnostiach.
V Maturíne, vzdialenom asi 560 kilometrov východne od Caracasu, miestni opoziční lídri uviedli, že keď sa koordinátorka volebného centra a jej matka sa dožadovali prístupu do miestnosti pre opozičných pozorovateľov volieb, prišli k nim členovia Madurovho „kolektívu“ a strelili matku do nohy.
Volebné centrá sa mali otvoriť v nedeľu o 6.00, ale do školy v caracaskej štvrti Chacao prišla skupina osemnástich ľudí o tri hodiny skôr. Čakali viac ako šesť hodín, pričom niektoré volebné kabínky sa sprístupňovali s oneskorením.
O deviatej ráno začali niektorí zo stoviek ľudí skandovať: „Chceme voliť!“ Esther Pérez Villegasová, ktorej manžel bol medzi čakajúcimi, sa zapojila do organizovania radov. „Úzkosť je veľmi silná, pretože cítime všetku neistotu,“ povedala.
Šesťdesiatjedenročná Noemi Tovar stála v rade od tretej hodiny v noci. „Ak mám čakať celý deň, budem čakať celý deň,“ povedala.

„Vytvorili sme tu fronty na jedlo, na benzín...,“ povedala 62-ročná Marta Salasová. „Je to však [určené] na oveľa viac - na hlasovanie.“
Machadová napoludnie povedala, že problémy vo volebných centrách „boli výnimkami v procese, ktorý sa vyvíja pokojne“.
„Súdiac podľa toho, ako sa veci vyvíjajú, tak budeme mať, ako sa hovorí, nezvratné výsledky,“ povedala v jednom z volebných stredísk v Caracase.
Spoločnosť Edison Research so sídlom v Somerville v New Jersey, ktorá uskutočnila rozhovory s viac ako 6800 voličmi na sto miestach, uviedla, že González predbehol Madura medzi mužmi a ženami, medzi voličmi z vidieka, predmestí a miest a v každej vekovej skupine.
„Náš exit poll predpokladá drvivé víťazstvo Edmunda Gonzáleza,“ povedal výkonný viceprezident Rob Farbman. „Opozičný kandidát mal širokú podporu takmer vo všetkých demografických skupinách.“
Americká pomoc Madurovi
Opozícia stavila na to, že sa jej podarí získať voličov a v jej drvivom víťazstve bude Maduro nútený prijať výsledky a začať rokovať o svojom odchode.
Počet oprávnených voličov sa odhaduje na približne 17 miliónov. Vo viacerých volebných centrách sa vytvorili dlhé rady. Nebolo možné určiť, či sa v nich odráža vyššia volebná účasť, o ktorej opozícia tvrdila, že bude kľúčom k jej víťazstvu, ale niektorí voliči v Caracase povedali, že také dlhé zástupy nevideli už mnoho rokov.
„Od čias Cháveza som nevidel takýto volebný zápal,“ povedal Vladimir Ramos, 60-ročný inžinier čakajúci v rade. Hugo Chávez, Madurov mentor a predchodca, založil v roku 1999 venezuelský socialistický štát a viedol ho až do svojej smrti v roku 2013.
„Myslím si, že ľudia sa už prestali báť,“ povedala 47-ročná Natalie Moreno.
O 12.40 Maduro prehovoril k národu a oznámil aktiváciu operácie s názvom „Remate“ - úsilie vlády zhromaždiť svojich priaznivcov k volebným urnám. Štáb Madurovej kampane a jeho podporovatelia obvolávali ľudí, aby na nich vyvíjali nátlak, aby volili, a ponúkali im potraviny a zásoby.
„Zmobilizujme sa silou,“ povedal Maduro v posolstve, ktoré odvysielala štátna televízia. „Hlasujme silou, ako bolo plánované, a silou sociálnych programov.“
Vládna pomoc prúdila do vidieckeho východného štátu Delta Amacuro. V jednej z tamojších domorodých komunít ponúkali ľuďom výmenou za podporu vrecia s jedlom, povedal Yoxsamar Jiménezová, pozorovateľka volieb za opozíciu.
„To je tu však normálne,“ povedala. Viac znepokojujúce je podľa nej to, že koordinátor centra Jiménezovú udrel.
„Aby sme sa vyhli násiliu, nemohli sme nič robiť. Museli sme odísť,“ povedala Jiménezová. „Volebná kabínka je tam osamotená a oni si v tom centre robia, čo chcú.“
Ak Maduro prehrá, Spojené štáty by mohli zohrať kľúčovú úlohu vo vyjednávaní potenciálneho vládneho prechodu a ponúknuť mu právne stimuly a úľavy od sankcií – to znamená, že by Madurovi poskytli východisko, vďaka ktorému by sa vyhol väzeniu.
Spojené štáty sú pripravené „zvážiť opatrenia, ktoré by uľahčili mierový prechod moci“, uviedol v piatok vysokopostavený predstaviteľ Bidenovej administratívy, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity v súlade s pravidlami stanovenými administratívou.
Porážka Madura by bola pre administratívu Joea Bidena významným zahraničnopolitickým víťazstvom. Predstavitelia USA vlani vyjednali dohodu, v ktorej sa Maduro zaviazal usporiadať férové voľby výmenou za určité zmiernenie sankcií. Vzhľadom na to, že nelegálna imigrácia je v centre pozornosti americkej prezidentskej kampane, úspech vo Venezuele by mohol podporiť kandidatúru viceprezidentky Kamaly Harrisovej proti bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.
Občianski reportéri
Kandidát venezuelskej opozície, bývalý diplomat Edmundo González, bol ešte pred niekoľkými mesiacmi pre väčšinu Venezuelčanov neznámy. Teraz mu prieskumy predpovedajú, že by mohol poraziť Madura dvojciferným rozdielom. Je náhradníkom dlhoročnej Madurovej kritičky Machadovej, „železnej lady“, ktorá priťahuje desaťtisíce Venezuelčanov na svoje takmer mesiášske predvolebné karavány - a ktorú Madurov najvyšší súd diskvalifikoval z kandidatúry.
Jej kampaň sa zameriava na jednoduché posolstvo: Hlasujte za nás a vaši blízki sa môžu vrátiť domov.
„Ústrednou témou je rodina, pretože toto môže byť posledná príležitosť na opätovné spojenie našich rodín,“ povedala pre denník The Washington Post. „Toto nie je len volebná kampaň. Je to hnutie za spásu, za oslobodenie.“
Madurova kampaň vykresľuje opozíciu ako extrémnu, pravicovú hrozbu, ktorá prinesie nestabilitu.
Zdá sa, že niektorí voliči v Caracase s tým súhlasili. Hector Trujillo, 79-ročný architekt na dôchodku, povedal, že hlasuje za „mier“ a pokračujúce zlepšovanie hospodárstva. Z problémov krajiny obviňoval sankcie USA. Obával sa, že opozícia „odstráni všetko“ vrátane sociálnych dávok v krajine.
Predvolebná kampaň nebola ani zďaleka slobodná a spravodlivá. Pozorovatelia Európskej únie, ktorí mali v pláne monitorovať hlasovanie, neboli pozvaní, a tak zostali len malé tímy z amerického Carterovho centra so sídlom v Atlante, skupina expertov OSN a občianska skupina tisícov obyčajných Venezuelčanov, ktorí boli vyškolení, aby sledovali volebné centrá.
Machadová minulý týždeň vyzvala k akcii: Voliť predčasne, zdržiavať sa v blízkosti volebných miestností a upozorniť opozíciu na akúkoľvek podozrivú aktivitu. „Všetci sa staneme občianskymi reportérmi,“ povedala.
Ak Boh dá
Dvadsaťšesťročná Ana Rosasová volila v nedeľu prvýkrát v živote. Rosasová, ktorá teraz žije v Salvádore, patrí medzi milióny Venezuelčanov roztrúsených po celom svete - a medzi desiatky tých, ktorí sa vrátili domov voliť.
„Mám husiu kožu,“ povedala. „Stále nemôžem uveriť, že môžem voliť. Dúfam, že to niečo zmení.“
V Miami sa desiatky Venezuelčanov, ktorí nemohli voliť zo zahraničia, zhromaždili v nákupnom centre Dolphin Mall, aby sledovali prenos z volieb. Mnohí z nich mali oblečené tričká v červenej, žltej a modrej farbe, teda vo farbách venezuelskej vlajky, s nápisom „Venezuela Libre“.
„Ak Boh dá, dnes bude krajina slobodná,“ povedal 47-ročný Lennyn Padilla so slzami v očiach. „Som dojatý, pretože keď o tom hovorím, zviera sa mi hrdlo. Som z toho taký smutný.“
Victor Manuel Morina Parra, 59-ročný vodič autobusu v Caracase, si všimol nespokojnosť svojich cestujúcich. Ako povedal, presťahoval sa zo svojej farmy na vidieku do štvrte Catia v hlavnom meste, pretože jeho vidiecke mesto bolo „v stave úplného opustenia“.
„Vláda nám už nepomáha. Nemáme žiadne palivo, elektrina vypadáva každých osem hodín,“ povedal. „Preto chceme zmenu. Pre naše deti, pre naše vnúčatá.“

Venezuelčania sledujú ozbrojené sily a to, ako zareagujú na akýkoľvek pokus o manipuláciu volieb.
Leopoldo López, opozičný líder, povedal, že príslušníci armády by mali brať do úvahy svoje vlastné záujmy, „svoju vlastnú stabilitu, svoju vlastnú budúcnosť“.
„Dnes, s Edmundom, by prechod mohol byť lepším zdrojom stability než Madurov [rozkaz], aby išli zabíjať a utláčať [ľudí],“ povedal.
Maduro varoval pred krviprelievaním v prípade jeho prehry.
„Osud Venezuely závisí od nášho víťazstva,“ povedal tento mesiac účastníkom zhromaždenia. „Ak sa chceme vyhnúť krviprelievaniu alebo bratovražednej občianskej vojne vyvolanej fašistami, musíme zaručiť najväčšie volebné víťazstvo v histórii.“
Madurov minister obrany Vladimir Padrino López minulý týždeň povedal, že bude dodržiavať zákon. Vyzval, aby „ten, kto vyhral, prevzal zodpovednosť za svoj vládny projekt, a ten, kto prehral, išiel odpočívať“.