BEJRÚT. Libanon v nedeľu žiadal medzinárodné vyšetrovanie útoku, pri ktorom v sobotu na Izraelom okupovaných Golanských výšinách prišlo o život 12 osôb vrátane detí. Informovala o tom agentúra AFP.
Raketa odpálená z Libanonu v sobotu zasiahla futbalové ihrisko v mestečku Madždal Šams na Golanských výšinách, ktoré Izrael okupuje od šesťdňovej vojny v roku 1967. Izraelská armáda uviedla, že raketu iránskej výroby odpálilo libanonské hnutie Hizballáh.
Hizballáh zodpovednosť odmieta
Hizballáh sa počas soboty priznal k viacerým útokom na izraelské vojenské pozície, pripomína AFP. Spojitosť s útokom v Madždal Šams však toto hnutie poprelo.
Libanonský minister zahraničných vecí Abdalláh Búhabíb na sociálnej sieti X žiadal medzinárodné vyšetrovanie alebo stretnutie trojstranného výboru prostredníctvom mierovej misie OSN v Libanone (UNIFIL) s cieľom zistiť pravdu o tom, kto je za útok zodpovedný.
Trojstranná komisia zahŕňa vojenských predstaviteľov z Libanonu a Izraela, ktoré sú v podstate vo vojnovom stave, spolu s predstaviteľmi UNIFIL-u, píše AFP.

Búhabíb tiež uviedol presvedčenie, že útok uskutočnila iná organizácia, prípadne išlo o pochybenie zo strany Izraela či Hizballáhu. Libanonské ozbrojené skupiny sa podľa jeho vyjadrení zameriavajú len na vojenské pozície a odmietol, že by zámerne útočili na civilistov v Madždal Šams.
Libanonská štátna tlačová agentúra uviedla, že Búhabíb žiadal o úplné a dôsledné dodržanie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 1701. Tou bola v roku 2006 ukončená vojna medzi Izraelom a Hizballáhom. Text žiada, aby jediné ozbrojené sily na juhu Libanonu boli libanonská armáda a príslušníci mierovej misie OSN, pripomína AFP.
"Rozsiahly útok Izraela na Libanon bude viesť k zhoršeniu situácie v regióne a vyvolá regionálnu vojnu," uviedol Búhabíb.
Za útokom je aj podľa USA Hizballáh
Izrael si stojí za tým, že za útokom na Golanských výšinách je Hizballáh. A pridali sa k nemu aj Spojené štáty.
"Útok vykonal libanonský Hizballáh. Bola to ich raketa a bola odpálená z oblasti, ktorú ovládajú," povedala hovorkyňa americkej Národnej bezpečnostnej rady Adrienne Watsonová.
Dodala, že zástupcovia americkej administratívy od sobotňajšieho útoku rokujú s izraelskými a libanonskými predstaviteľmi.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už v sobotu sľúbil odvetné kroky a izraelské stíhačky ešte v noci na nedeľu útočili na ciele Hizballáhu na juhu Libanonu.
Izraelský bezpečnostný kabinet, ktorý zasadal v nedeľu večer, poveril premiéra Netanjahua a ministra obrany Joava Gallanta, aby rozhodli o rozsahu a načasovaní reakcie na sobotňajší útok.
Svet sa obáva eskalácie konfliktu
Sobotňajší útok na Golanských výšinách slovne odsúdili predstavitelia OSN i šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že je potrebné zabrániť eskalácii konfliktu na severných hraniciach Izraela. Na zdržanlivosť všetky strany vyzvalo aj Francúzsko.
Eskalácie konfliktu na izraelsko-libanonských hraniciach sa obáva aj Británia.
"Sme hlboko znepokojení rizikom ďalšej eskalácie a destabilizácie. Jasne sme sa vyjadrili, že (hnutie) Hizballáh musí zastaviť svoje útoky," napísal šéf britskej diplomacie David Lammy v príspevku na sociálnej sieti X, pričom útok na Golanské výšiny odsúdil.
Iránom podporovaný Hizballáh a Izrael sa navzájom ostreľujú od októbra minulého roka, keď útok militantov palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na južný Izrael vyvolal v Pásme Gazy odvetnú vojnu.