BUDAPEŠŤ/BRUSEL. Európska komisia vo svojej výročnej správe o právnom štáte v jednotlivých členských krajinách Európskej únie v prípade Maďarska poukázala na pretrvávajúce nedostatky v oblasti demokratických štandardov vrátane korupcie, financovania politických subjektov, konfliktu záujmov a nedostatočnej nezávislosti médií.
Stredajšia správa tak naďalej odporúča, aby boli finančné prostriedky z fondov Únie určené pre Maďarsko pozastavené.
Budapešť urobila iba minimálny pokrok
"Maďarsko je pre Komisiu skutočne systematickým problémom v oblasti právneho štátu," povedal na stredajšej tlačovej konferencii komisár EÚ pre spravodlivosť Didier Reynders.
Podľa neho Budapešť urobila iba minimálny pokrok oproti minulému roku a Komisia jej teraz ešte zvýšila počet odporúčaní pre nápravu zo siedmich na osem.

"Myslím, že v správe o právnom štáte je to absolútny rekord," povedal pre agentúru AFP jeden nemenovaný predstaviteľ EÚ.
Riaditeľ výskumu EÚ občianskeho združenia Centrum pre základné práva Attila Kovács na výčitky eurokomisie reagoval vyhlásením, že správa o právnom štáte sa stala nástrojom finančného vydierania Európskej únie.
"Európska komisia sa nepoučila zo skúseností z posledných piatich rokov. Správa o právnom štáte je stále iba nástrojom politického vydierania," vyhlásil riaditeľ s tým, že sa to týka členských štátov, ktoré sa v diskusiách v Bruseli postavia za svoje národné záujmy.
Centrum združuje právnikov a študentov práva a v médiách sa prezentuje ako nezávislý inštitút. Avšak podľa oponentov ide o vládou zriadené občianske združenie, ktorého cieľom je namiesto ochrany základných práv obhajoba krokov vlády.
Situácia je naďalej znepokojujúca
Celkovo 68 percent odporúčaní z minuloročnej výročnej správy Európskej komisie o právnom štáte v Európskej únii ako celku bolo dosiaľ úplne alebo čiastočne splnených.
Situácia je však v niektorých členských štátoch EÚ naďalej znepokojujúca, vyhlásila eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.
Podpredsedníčka EK sa so znepokojením vyjadrila o korupcii v 27-člennom bloku a vyzvala na prijatie opatrení v súvislosti s lobingom či konfliktom záujmov, napísala agentúra MTI.
Komisárka zároveň pochválila Poľsko a reformné úsilie liberálnej vlády premiéra Donalda Tuska. Španielsko podľa nej taktiež dosiahlo značný pokrok pri obnove nezávislej súdnej rady. Väčšia rýchlosť sa však požaduje v boji proti korupcii a konfliktom záujmov.
Eurokomisia si všimla aj STVR
EK sa vo svojej správe venovala aj ochrane slobody médií, pluralite trhu, politickej nezávislosti a sociálnej inkluzívnosti médií, pričom nedošlo k výrazným zmenám v týchto oblastiach.
Znepokojenie vyjadrila nad pracovnými podmienkami novinárov a nedostatkami v nezávislosti riadenia verejnoprávnych médií vo viacerých krajinách, píše DPA.
V súvislosti so SR si EK všimla zákon o zrušení Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a zriadení Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR). Upozornila, že zákon vzbudzuje obavy o nezávislosť vysielateľa v budúcnosti.
EK poukázala aj na situáciu v Taliansku, kde vyjadrila obavy o nezávislosť verejnoprávneho vysielateľa RAI, a to predovšetkým ohľadne riadenia a financovania. V Taliansku sú problémom aj vyhrážky smrťou, zastrašovanie a fyzické útoky na novinárov.
Nevyriešené otázky má viacero krajín
Podľa exekutívy EÚ ostávajú nevyriešené aj otázky týkajúce sa redakčnej nezávislosti verejnoprávnych vysielateľov v Maďarsku, Rumunsku a na Malte.
V Bulharsku, Česku, Francúzsku, Holandsku a na Cypre pretrvávajú problémy týkajúce sa transparentnosti vlastníctva médií.
V hodnotiacej správe sa uvádza, že v Srbsku - ktoré je iba kandidátom na vstup do EÚ - mediálny regulačný orgán nevykonáva v plnej miere svoj mandát na ochranu plurality médií a existujú vážne obavy o jeho nezávislosť.
EK vydáva správu o právnom štáte od roku 2020 a pokrýva v nej štyri piliere - vnútroštátnu justíciu, protikorupčné rámce, slobodu a pluralitu médií, ako aj iné inštitucionálne systémy bŕzd a protiváh.
Správa každý rok skúma situáciu v EÚ ako celku a obsahuje aj 27 kapitol o vývoji v jednotlivých členských krajinách. EK v správe posudzuje splnenie minuloročných odporúčaní a na tomto základe všetkým členským štátom poskytuje ďalšie.