WASHINGTON, BRATISLAVA. Odstúpenie amerického prezidenta Joea Bidena z prezidentských volieb prinieslo zásadný zlom aj vo financovaní volebnej kampane demokratov.
Po oznámení, že namiesto Bidena kandiduje viceprezidentka Kamala Harrisová, sa nanovo rozbehli aj finančné toky od sponzorov a darcov.
Za prvých 24 hodín od zverejnenia Bidenovho rezignačného listu vyzbierala Harrisovej kampaň viac ako 81 miliónov dolárov, napísala v stredu agentúra AP. V sume sú zahrnuté malé príspevky od jednotlivcov, ako aj veľké od bohatých sponzorov a organizácií.
Postoj sponzorov bol jedným z problémov, ktoré sa sypali na hlavu Joea Bidena od nezvládnutej televíznej debaty. Medzi najvýraznejšie momenty, ktoré predchádzali jeho odchodu, bol kritický článok, ktorý do denníka New York Times napísal herec George Clooney – dlhoročný stúpenec demokratov s vplyvom na bohatých sponzorov strany.
Suma, ktorú za taký krátky čas vyzbieral Harrisovej štáb, je podľa AP zatiaľ najvyššia jednorazová suma v tohtoročných prezidentských voľbách.
„Historický prílev podpory pre viceprezidentku Harrisovú je prejavom všeobecnej energie a entuziazmu, aké vyhrávajú voľby,“ povedal pre agentúru Kevin Munoz, hovorca Harrisovej štábu.
Agentúrna správa poukázala na ešte jeden zaujímavý fakt týkajúci sa financovania kampane. Prodemokratická organizácia Future Forward v tom istom čase zabezpečila prísľuby na 150 miliónov dolárov od darcov, ktorí pred výmenou kandidátov váhali.
Future Forward je typom organizácie, ktoré sa nazývajú super PAC. V americkom politickom systéme tieto organizácie fakticky slúžia na obchádzanie limitov pri financovaní volebných kampaní.
V článku sa dočítate:
- kto sú najvýznamnejší sponzori prezidentských kampaní,
- aké limity na financovanie kampaní stanovujú zákony,
- ako v tomto prostredí fungujú organizácie PAC a super PAC,
- koľko stojí prezidentská volebná kampaň,
- koľko zatiaľ získali kampane Donalda Trumpa a Kamaly Harrisovej.
Biden vyhral po najdrahšej kampani
Hoci Joe Biden po tlaku svojho okolia z aktuálnej prezidentskej kampane vycúval, jeho volebné víťazstvo proti Donaldovi Trumpovi v roku 2020 bolo zavŕšením historicky najdrahších prezidentských volieb v USA.
Spolu s prezidentskými voľbami sa za oceánom konajú aj voľby do Kongresu a v súčte sa tak v kampaniach minulo viac ako 16,4 miliardy dolárov. Takmer 10 miliárd dolárov stáli kampane kandidátov do Kongresu, zvyšok sa minul na kampane v prezidentských voľbách.
Údaje pochádzajú z webstránky americkej mimovládky Open Secrets, ktorá priebežne registruje príjmy a výdavky tamojších volebných kampaní.
Pri pohľade na najväčších sponzorov prezidentských kandidátov vidíme bohatých jednotlivcov, lobistické organizácie aj korporácie.
Na čele donorov Donalda Trumpa je podľa prehľadu USA Today bankár Timothy Mellon. Tento dlhoročný sponzor republikánov zatiaľ Trumpovej kampani poskytol pätnásť miliónov dolárov. Za Mellonom svieti vyše päťmiliónový príspevok spoločnosti manželov McMahonovcov, magnátov zápasnícko-zábavného podniku World Wrestling Entertainment.
Zaujímavý je pohľad na financovanie doterajšej kampane Joea Bidena. Keď si demokrati ako jeho náhradníčku vybrali Kamalu Harrisovú, malo to výhodu aj pri financovaní kampane. Harrisová už bola zaregistrovaná ako viceprezidentská kandidátka a preto mohla prevziať Bidenov fond.
V zozname Bidenových sponzorov figuruje na prvom mieste organizácia Future Forward USA Action, ktorá zatiaľ poskytla čosi vyše deviatich miliónov dolárov.
Ide o jednu z množstva organizácií spadajúcich pod skratku super PAC.
Čo sú politické akčné výbory
PAC znamená political action committee – politický akčný výbor. V USA ide o organizácie, ktoré smú prijímať dary od jednotlivcov, ale nie od korporácií alebo záujmových organizácií, akými sú napríklad odbory. Odbory však môžu PAC-y zakladať. Formálne ide o organizácie, ktoré chcú podporovať určité politické postoje alebo agendy.
Odbory pritom v USA minú na politický sponzoring milióny dolárov.
Každá strana alebo kandidát má k dispozícií niekoľko takýchto organizácií, ktoré sú s ním ideologicky alebo záujmovo spriaznené.
Zákonom stanovené obmedzenia pre tieto organizácie znejú relatívne skromne. Organizácia smie prijať päťtisíc dolárov ročne od jednotlivcov a kandidátovi smie prispieť tiež iba v tisícoch.
PAC však nemá žiadne obmedzenie na výdavky na politickú reklamu. Tá môže byť v prospech, ale aj v neprospech konkrétneho kandidáta.
Obmedzenia, ktoré sprevádzajú PAC-y, sa už nevzťahujú na organizácie super PAC. Tieto kontroverzné entity existujú od roku 2010. Smú prijímať neobmedzené finančné príspevky od korporácií, odborov aj jednotlivcov, svoje príjmy a výdavky však musia zverejňovať.
Formálne týmito peniazmi nesmú priamo podporiť kampaň konkrétnej strany alebo kandidáta, ale smú bez obmedzenia financovať politickú reklamu, ktorá pôsobí v prospech alebo neprospech kandidáta. Formálne sa nesmú koordinovať s volebnými štábmi kandidátov a zo zákonného hľadiska ide o „nezávislé“ organizácie.
V prostredí, kde všetky ostatné výdavky na kampaň obmedzujú zákony (s výnimkou súkromných peňazí, ktoré môže kandidát míňať bez obmedzenia) sú PAC-y a super PAC-y kľúčom k míňaniu miliárd dolárov v každej celoštátnej volebnej kampani.
„Počas kongresových volieb v roku 2018 sme veľa počúvali o daroch od malých darcov. Keď sa však pozriete na to, koľko peňazí prešlo cez super PAC-y, zistíte, že len 3500 veľkých darcov, z ktorých každý poskytol stotisíc dolárov alebo viac, poskytlo viac ako sedem miliónov malých darcov, ktorí prispeli dvesto alebo menej dolármi. V demokracii je to veľmi znepokojujúca situácia. Tak málo ľudí dokáže mať väčší vplyv ako sedem miliónov malých darcov,“ upozornila v roku 2020 v magazíne Forbes Chisun Lee z Brennanovho centra pre spravodlivosť.
Získali už stovky miliónov
Aktuálny stav financovania amerických prezidentských kandidátov sa dá tiež priebežne sledovať na stránke Open Secrets.
Kampane Donalda Trumpa aj Joea Bidena či Kamaly Harrisovej už dnes hospodária so stovkami mliónov dolárov. Potrebujú ich pre svoje štáby, na organizovanie zhromaždení, platenie politickej reklamy, ale aj na dopravu, keďže kandidáti musia agitovať po celom území USA.
Mimovládka Open Secrets si pri monitorovaní kampaní všíma aj to, ako sa v prezidentských administratívach uplatnili ľudia, ktorí kampaniam finančne pomohli.
Zo slovenského hľadiska je zaujímavý najmä pohľad na sponzorov volebnej kampane Baracka Obamu.
„Americkí prezidenti dlhodobo odmeňujú donorov, sponzorov alebo priateľov veľvyslaneckými pozíciami a Barack Obama nie je výnimkou,“ uvádza organizácia dlhý zoznam sponzorov Obamovej kampane, ktorí získali veľvyslanecké pozície.
Obamovu kampaň aj demokratov podporoval desaťtisícovými sumami aj úspešný podnikateľ Theodore Sedgwick, využíval aj svoj vplyv na získavanie iných sponzorských príspevkov. Sedgwick slúžil ako americký veľvyslanec na Slovensku medzi rokmi 2015 až 2015.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej