NIKÓZIA. Cyperský prezident Nikos Christodulides v sobotu pri príležitosti 50. výročia invázie tureckých síl na sever ostrova vyhlásil, že jedinou cestou vpred je zjednotenie Cypru.
Christodulides povedal novinárom v Nikózii počas podujatia k 50. výročiu rozdelenia ostrova, že "neexistuje iná možnosť" než zjednotenie.
"Nech už (turecký prezident Recep Tayyip) Erdogan a jeho zástupcovia v okupovaných oblastiach hovoria alebo robia, čo chcú, Turecko je aj po 50 rokoch zodpovedné za porušovanie ľudských práv celého cyperského ľudu a za porušovanie medzinárodného práva," uviedol Christodulides po spomienkovej bohoslužbe na juhu Nikózie, posledného rozdeleného hlavného mesta Európy.

Erdogan rozhovory nechce
Erdogan počas svojej sobotňajšej návštevy samozvanej Severocyperskej tureckej republiky, ktorú uznáva len Ankara, zdôraznil, že obnovenie rozhovorov o budúcnosti ostrova pod vedením OSN nikomu neprospeje a riešenie v podobe federatívneho usporiadania Cypru nie je možné.
"Sme presvedčení, že federálne riešenie na Cypre nie je možné. Nikomu neprospeje, keď budeme pokračovať v rokovaniach, ktoré sme pred rokmi ukončili vo Švajčiarsku," povedal Erdogan.
Desaťročia trvajúce rozhovory podporované Organizáciou Spojených národov zlyhali v snahe opätovne zjednotiť ostrov. Posledné kolo mierových rozhovorov vo Švajčiarsku stroskotalo v roku 2017.
Aj cyperskí Gréci na medzinárodne uznávanom juhu ostrova v roku 2004 v referende odmietli plán zjednotenia podporovaný OSN, a to prevažnou väčšinou hlasov.
"Cyperskí Turci by mali sedieť za rokovacím stolom ako rovnocenní partneri cyperských Grékov. Sme pripravení rokovať a dosiahnuť trvalé riešenie a mier," povedal Erdogan, ktorého krajina ako jediná oficiálne uznáva Severný Cyprus.
"Ak to bude nevyhnutné, môžeme vybudovať základňu a letecké štruktúry na severe" rozdeleného ostrova, citovala Erdogana turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.
Christodulides vyzýva na dialóg
Cyperský prezident ešte v piatok vyzval na obnovenie mierového dialógu. Podľa jeho vlastných slov by to bolo v záujme uctenia si pamiatky tých, ktorí sa obetovali, aby mohla existovať Cyperská republika.
Proti súčasnému stavu rozdelenia ostrova na dva štáty sa stavia nielen medzinárodné uznaná cyperská vláda v Nikózii, ale aj Európska únia a Organizácia spojených národov.
Turecko svojou inváziou v roku 1974 zabralo viac než tretinu ostrova a vyhnalo najmenej 160-tisíc cyperských Grékov na juh.
Erdogan a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis sa separátne zúčastňujú na podujatiach na oboch stranách rozdeleného ostrova, zachovávajúc vzájomný rešpekt a podporu, uzatvára AFP.