TOKIO. Japonská vláda začala konzultácie s mladými ľuďmi, aby zistila, prečo nechcú uzatvárať manželstvo. Japonsko totiž stále čelí demografickej kríze, ktorá by mala v najbližších desaťročiach vyústiť do prudkého poklesu počtu obyvateľov.
Podľa skorších prieskumov majú mladí Japonci málo príležitostí zoznámiť sa s potenciálnymi partnermi a obávajú sa vysokých životných nákladov, napísal denník The Guardian.
Agentúra pre deti a rodinu, ktorá začala činnosť v apríli 2023, zorganizovala v piatok prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorá má podporiť mladých ľudí v ich snahe nájsť si partnera prostredníctvom zoznamiek, dohadzovania a ďalších prostriedkov. Medzi účastníkmi boli mladí Japonci, ktorí o manželstve v budúcnosti uvažujú, a odborníci.
Čo je štandard
Vláda si uvedomila, že predstavy o manželstve medzi mladými ľuďmi sa líšia od toho, čo bolo kedysi považované za štandard, uviedol jeden z predstaviteľov agentúry. Vláda zisťovala názory odborníkov a teraz chce poznať aj názory slobodných ľudí.
Agentúra citovala výsledky prieskumu medzi slobodnými ľuďmi vo veku 25 až 34 rokov, z ktorých vyplýva, že 43,3 percenta mužov a 48,1 percenta žien uviedlo, že v roku 2021 nemali možnosť oboznámiť sa s potenciálnymi partnermi. Mnohí z nich povedali, že neurobili nič pre zvýšenie svojich šancí, napríklad sa nezúčastnili zoznamovacích akcií alebo nepožiadali priateľov o zoznámenie.
Vzhľadom na to, že sa v Japonsku rodí pomerne málo detí nezosobášeným ľuďom, je úbytok sobášov uvádzaný ako významný dôvod nízkej pôrodnosti a ubúdajúcej a starnúcej populácie.
V roku 2023 počet sobášov v krajine so 125 miliónmi obyvateľov prvýkrát od 30. rokov 20. storočia klesol pod 500 000. Počet narodených detí medzitým klesol o 5,1 percenta na 758 631, čo je nové rekordné minimum, a takmer dosiahol hodnotu 755 000, ktorú Národný inštitút pre výskum obyvateľstva sociálneho zabezpečenia predpovedal pre rok 2035.
Obavy zo založenia rodiny
Prieskumy ukázali, že mnoho mladých Japoncov sa zdráha uzavrieť manželstvo alebo založiť rodinu kvôli obavám z vysokých životných nákladov vo veľkých mestách, nedostatku dobrých pracovných miest a pracovnej kultúre, ktorá sťažuje obom partnerom mať prácu alebo ženám vrátiť sa po narodení detí do zamestnania na plný úväzok.
Miestne samosprávy na to reagujú rôznymi opatreniami, od dennej starostlivosti o deti až po dohadzovacie služby. V júni tokijská metropolitná vláda oznámila, že už tento rok v lete spustí zoznamovaciu aplikáciu.
Ekonóm Takaši Kadokura na spravodajskom blogu Yahoo Japan uviedol, že snahy miestnych samospráv o podporu sobášov nefungujú a sobášov nepribúda, pretože rastie počet ľudí pracujúcich mimo pracovného pomeru, pre ktorých je finančne ťažké založiť rodinu.