PORT-AU-PRINCE. Najmenej 40 migrantov zahynulo a niekoľko ďalších utrpelo zranenia po tom, ako ich loď začala pri severnom pobreží Haiti horieť, oznámil úrad OSN.
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že haitská pobrežná stráž zachránila 41 preživších, z ktorých 11 vrátane niektorých s popáleninami hospitalizovali.
"Najmenej 40 migrantov však zomrelo a niekoľko ďalších bolo zranených," uviedla IOM.
Loď s vyše 80 ľuďmi opustila v stredu haistký prístav Labadee a smerovala na 240 kilometrov dlhú cestu na ostrovy Turks a Caicos, ktoré sú britským zámorským územím, uviedla IOM s odvolaním sa na haitský Národný úrad pre migráciu.
O príčine požiaru neboli bezprostredne k dispozícii žiadne informácie.
Migrácia z tejto chudobou postihnutej karibskej krajiny už niekoľko mesiacov prudko rastie. Tisíce ľudí utekajú pred stupňujúcim sa násilím zločineckých gangov, ktoré ovládajú rozsiahle územia.
"Sociálno-ekonomická situácia na Haiti je v agónii," povedal vedúci misie IOM v krajine Gregoire Goodstein. "Extrémne násilie v uplynulých mesiacoch prinútilo Haiťanov uchýliť sa k zúfalým opatreniam," dodal.
Stovky policajtov z Kene nasadili v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince v rámci medzinárodného úsilia o nastolenie stability v krajine zmietanej politickým, spoločenským a hospodárskym chaosom.
Zločinecké gangy v súčasnosti ovládajú 80 percent hlavného mesta. Obyvatelia čelia vraždám, znásilneniam, krádežiam a únosom s cieľom získať výkupné.
Od konca februára zaznamenávajú jednotky haitskej pobrežnej stráže na severe krajiny rastúci počet odchodov na plavidlách, uviedla IOM.
Spojené štáty, Bahamy, Jamajka či ostrovy Turks a Caicos tvrdia, že zadržiavajú čoraz väčší počet lodí prichádzajúcich z Haiti. Podľa IOM susedné krajiny tento rok nútene vrátili na Haiti viac ako 86.000 migrantov.