JEKATERINBURG. Amerického novinára denníka Wall Street Journal Evana Gershkovicha v piatok v Rusku odsúdili na 16 rokov väzenia za špionáž, informovala ruská štátna tlačová agentúra RIA.
Umiestnený má byť v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.
Výmena väzňov
Súdny proces s novinárom sa začal koncom júna tohto roku a vyvrcholil rozsudkom v piatok 19. júla. Celý proces prebiehal za zatvorenými dverami bez prítomnosti médií. Podľa dostupných informácií prokuratúra žiadala preňho 18-ročný trest. Konečný rozsudok o 16 rokoch prišiel nečakane rýchlo ešte v ten istý deň.

Podľa tlačovej služby súdu Gershkovich svoju vinu nepriznal. Americká vláda a vydavatelia denníka WSJ označili tento súdny proces za podvod a o ruskom právnom systéme hovoria ako o spolitizovanom. Obžaloba považovala obvinenia za preukázané bez akýchkoľvek pochybností.
Ruské súdy podľa AP odsúdia viac ako 99 percent obžalovaných a prokuratúra sa môže odvolať proti rozsudku, ak ho bude považovať za príliš mierny, a môže sa odvolať aj proti oslobodzujúcim rozsudkom.
Agentúra Reuters uviedla, že piatkový verdikt by mohol otvoriť cestu pre výmenu väzňov so Spojenými štátmi. Odvolala sa pritom na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý je údajne otvorený myšlienke výmeny novinára. Podľa Putina sa už uskutočnili tajné rokovania so Spojenými štátmi.
Gershkovicha zadržali v Rusku na Urale v marci 2023. Podľa ruských vyšetrovateľov zhromažďoval na príkaz americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) tajné informácie v Sverdlovskej oblasti o činnosti podniku Uralvagonzavod, ktorý vyrába a opravuje armádnu techniku.
Od rozpadu Sovietskeho zväzu ide o prvého amerického novinára, ktorého Moskva obvinila zo špionáže.
Novinára sa zastali viaceré osobnosti
Ruská opozičná aktivistka Julija Navaľná odsúdila rozsudok voči americkému novinárovi.
"Evan Gershkovich bol dnes odsúdený na 16 rokov," uviedla v príspevku na sociálnej sieti. "Musíme bojovať za každú osobu, ktorá si odpykáva nespravodlivý trest v Putinovom väzení, a žiadať ich okamžité prepustenie," uviedla
Americký prezident Joe Biden a britský premiér Keir Starmer v piatok žiadali prepustenie Evana Gershkovicha.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková uviedla, že rozsudok je politicky motivovaný a je súčasťou vojnovej propagandy ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Spojené štáty rázne požadujú prepustenie reportéra Evana Gershkovicha, ktorý bol uznaný za vinného zo špionáže a odsúdený na 16 rokov prísne stráženej trestaneckej kolónii v Rusku," povedal Biden. Rusko podľa jeho slov tohto novinára bez pochýb zadržiava neprávom.
"Odsúdenie Evana Gershkovicha potvrdzuje Putinov strach z faktov," uviedla Baerbocková na sociálnej sieti X. "Žurnalistika nie je trestný čin a pravda sa nedá uzamknúť," napísala.
Loading
...
Starmer tiež žiadal okamžité prepustenie novinára. "Žurnalistika by nemala byť trestný čin. Gershkovich musí byť okamžite prepustený," napísal. Tiež uviedol, že ide o potvrdenie pohŕdavého postoja Ruska k slobode médií.
Loading
...
Organizácie nesúhlasia
Pracovná skupina OSN pre svojvoľné zadržiavanie začiatkom júla uviedla, že väznením Gershkovicha v Rusku sú porušované jeho ľudské práva.
Americký denník Wall Street Journal i organizácia Reportéri bez hraníc kritizovali verdikt.
"Toto neprístojné, falošné usvedčenie prichádza po tom, ako Evan strávil 487 dní vo väzení, neoprávnene zadržaný, ďaleko od svojej rodiny a priateľov," uviedli vo vyjadrení vydavateľ denníka Almar Latour a šéfredaktorka Emma Tuckerová. "To všetko preto, že si robil svoju prácu žurnalistu," píšu predstavitelia Wall Street Journal.
Súd v Rusku v piatok tohto novinára uznali za vinného zo špionáže. Umiestnený má byť v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.
Reportéri bez hraníc usvedčenie novinára označili za neslýchané. "Takýto spôsob zamerania sa na Gershkovicha je ďalší do očí bijúci príklad neprijateľného brania rukojemníkov štátom," uviedla organizácia.