Text pôvodne vyšiel v agentúre Bloomberg.
Keir Starmer počas predvolebnej kampane v Spojenom kráľovstve sľuboval, že obnoví európske vzťahy narušené brexitom. Do tohto úsilia sa ponára už dva týždne po nástupe do funkcie, keď v rodnom dome Winstona Churchilla hostil viac ako 40 politických lídrov z celého kontinentu.
Labouristickému premiérovi zahrali do karát predčasné voľby a mohol sa tak stretnúť s mnohými kľúčovými spojencami na minulotýždňovom summite NATO vo Washingtone. Štvrtkový summit Európskeho politického spoločenstva (EPC), na ktorom sa stretli lídri z EÚ i mimo nej na britskej pôde, mu však dáva príležitosť upevniť tieto rodiace sa väzby.
Neformálny formát stretnutia znamená, že Starmer môže v podstate urýchliť stretnutia so svojimi partnermi prostredníctvom bilaterálnych stretnutí medzi štyrmi očami pri koláčikoch, čaji či jahodách so šľahačkou v Blenheimskom paláci, obrovskom vidieckom sídle v noblesnej anglickej oblasti Cotswolds.
V článku sa dočítate:
- o čom majú lídri diskutovať,
- čo je cieľom súkromných rozhovorov medzi predstaviteľmi,
- prečo sa lídri obávajú Trumpovho víťazstva.
Hrozba zo strany Ruska
Americký prezident Joe Biden sa síce na stretnutí nezúčastnil, ale nad rokovaniami sa vznášal možný výsledok novembrových prezidentských volieb, pretože on a jeho republikánsky protikandidát Donald Trump hovoria o rozdielnych prístupoch k ruskej vojne na Ukrajine.
Trumpov nový kandidát na viceprezidenta, senátor z Ohia J. D. Vance, kritizoval americkú podporu Ukrajine a naznačil, že nová labouristická vláda spraví z Británie prvú „islamistickú krajinu“ s bombou.
Starmer v predvečer summitu hostil írskeho lídra Simona Harrisa a neskôr mal súkromnú večeru s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, čo je pokus o obnovenie vzťahov s najbližšími susedmi Spojeného kráľovstva. Lídri rokovali o migrácii, energetike a prepojení a tiež o obrane a zabezpečení demokracie.
Kráľ Karol III., ktorý v stredu vo svojom prejave pri otvorení parlamentu hovoril aj o zámere Starmerovej vlády obnoviť európske väzby, popoludní hostil recepciu v paláci Blenheim pre prichádzajúcich lídrov. Hlavnou témou konferencie bola bezpečnosť, pričom v popredí bola najmä hrozba zo strany Ruska.

„Európska bezpečnosť bude v popredí zahraničných a obranných priorít tejto vlády,“ uviedol Starmer vo vyhlásení v predvečer summitu. „Zameriavam sa na to, aby sme využili tento moment na obnovenie našich vzťahov s Európou.“
Ako tento týždeň informovala agentúra Bloomberg, Spojené kráľovstvo a niektoré európske krajiny plánujú výzvu na obmedzenie takzvanej tieňovej flotily ropných tankerov, ktorú Rusko využíva na obchádzanie medzinárodných sankcií, a tiež sa chystajú zverejniť ďalšie dôkazy o pokusoch Ruska šíriť dezinformácie a podkopávať demokracie.
Na summite sa zúčastnil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a britský predstaviteľ novinárom povedal, že Starmer chcel summit využiť na potvrdenie vojenskej a finančnej podpory Kyjeva zo strany Spojeného kráľovstva a Európy. Zelenskyj Starmera vyzval, aby ukázal svoje líderstvo a dovolil Ukrajine využívať rakety s dlhým doletom aj na území Ruska bez obmedzení.
Okrem hlavných bodov programu sa však súkromné rozhovory vedúcich predstaviteľov a úradníkov budú sústreďovať na potenciálne otrasy na druhej strane Atlantiku.
Rozhodujúca Európa
Minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva David Lammy strávil uplynulý rok v opozícii nadväzovaním vzťahov s republikánmi vrátane J. D. Vancea. V súkromí však labouristov znepokojujú výroky republikánskeho kandidáta na viceprezidenta o novej britskej vláde.
„Pozrite sa, neuznávam tieto komentáre,“ povedal Lammy vo štvrtok pre Sky News zo sídla Blenheim, no priamo Vancea nekritizoval. Lammy poznamenal, že s republikánskym senátorom dokázali „nájsť spoločnú reč“, keď diskutovali o svojom chudobnom zázemí, kresťanskej výchove a problémoch so závislosťami v rodine.
Vanceove poznámky o stiahnutí podpory z Ukrajiny vyvolali obavy aj na celom kontinente.
Spojené kráľovstvo vníma summit Európskeho spoločenstva ako zásadnú príležitosť na priblíženie sa Británie k Európe, ak by sa „osobitný vzťah“ s Amerikou stal menej stabilným, uviedli ľudia oboznámení s touto témou. Ich hlavnou obavou z prípadného druhého Trumpovho funkčného obdobia je jeho nepredvídateľnosť a Británia plánuje posilniť väzby s krajinami v Indo-Pacifiku a Afrike, ako aj s Európou, v snahe znížiť závislosť od USA, uviedli.
„Je tu skutočná túžba premiéra a ministra zahraničných vecí zabezpečiť, aby Británia zohrávala vo svete svoju náležitú úlohu, a pocit, že sa tak už niekoľko rokov nedeje,“ povedala v stredu pre televíziu Bloomberg Catherine Ashtonová, bývalá vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci. Hoci Trumpovo druhé funkčné obdobie by sa „určite líšilo“ od Bidenovho a od jeho vlastného prvého obdobia v úrade, „veľa bude závisieť od toho, do akej miery vidí americké záujmy vo vzťahoch, ktoré má navonok, a samozrejme, Európa je pre to rozhodujúca,“ dodala.
Zložitý postoj
Pokus o zabitie Trumpa a obraz zakrvaveného republikánskeho kandidáta s päsťou vo vzduchu upevnili jeho pozíciu jasného favorita na víťazstvo v amerických prezidentských voľbách aj v očiach niektorých predstaviteľov, ktorí sa zúčastnia na summite. Navyše títo predstavitelia, ktorí by uprednostnili víťazstvo kandidáta demokratov, sa obávajú, že tento incident znížil politický tlak na Bidena, aby odstúpil. V súkromí dúfajú, že ho jeho strana vymení za kandidáta s väčšou šancou na víťazstvo.
Práve neistota, čo by Trumpovo víťazstvo znamenalo pre rusko-ukrajinskú vojnu, obchodné vzťahy USA s Európou a nárast populizmu na celom kontinente, ukazujú, prečo sa Starmer snaží o nápravu vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. Stúpenci zotrvania v Únii v roku 2016 Starmer a Lammy sú ideologicky naklonení lepším vzťahom s EÚ - hoci vo volebnej kampani svoje názory nepretláčali.

Starmer chce nadviazať užšie obchodné vzťahy, ale zároveň sa zaviazal, že Spojené kráľovstvo zostane mimo colnej únie a jednotného trhu EÚ, čo je postoj, ktorý mu sťažuje dosiahnutie výrazne odlišných obchodných vzťahov.
Namiesto toho sa premiér rozhodol zamerať na bezpečnosť a obranu. V snahe o rýchle uzavretie paktu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ využil Starmer summit na to, aby sa zasadil za užšie vzťahy v týchto oblastiach, uviedli ľudia oboznámení s touto záležitosťou. Na dohľad nad rozhovormi si vybral blízkeho spojenca Nicka Thomasa-Symondsa.
Zmena obchodných dohôd
Predstavitelia EÚ však upozornili, že dohodnutie komplexného obranného a bezpečnostného paktu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ môže trvať dlhšie. Starmerov tím chce, aby sa vzťahoval aj na hospodársku a klimatickú bezpečnosť, ale predstavitelia EÚ sa obávajú jeho zneužitia na zmenu obchodných dohôd po brexite, ktoré boli výsledkom mesiacov intenzívnych rokovaní.
Témou bola aj migrácia, pričom diskusie na túto tému viedli talianska premiérka Giorgia Meloniová a albánsky premiér Edi Rama.
Zatiaľ čo niektorí európski lídri boli predtým znepokojení tvrdými rečami o migrácii, diskusia sa posunula a všetky vlády sa zhodli na potrebe čeliť pašovaniu ľudí, uviedol britský predstaviteľ.

V snahe zastaviť rekordný prílev žiadateľov o azyl na malých člnoch cez Lamanšský prieliv plánuje Starmerova administratíva nové financovanie programov, ktoré majú budúcich migrantov motivovať, aby zostali vo svojich domovských krajinách alebo v tranzitných štátoch, informovala v stredu agentúra Bloomberg.
Labouristi sa odvrátili od plánu bývalého premiéra Rishiho Sunaka na deportáciu žiadateľov o azyl do Rwandy, ktorý kritici spájali s ignoráciou rozhodnutí Európskeho súdneho dvora a odklonom od Európskeho dohovoru o ľudských právach.
Tento posun môže uľahčiť spoluprácu s Európou, uviedol predstaviteľ Spojeného kráľovstva. Ak sa Trump neskôr v tomto roku vráti do Bieleho domu, táto posilnená spolupráca sa môže stať nevyhnutnosťou.
Na tejto správe sa podieľala aj Francine Lacqua.