WASHINGTON, BRATISLAVA. Kým atentát na Donalda Trumpa zatiaľ s preferenciami dvoch hlavných amerických prezidentských kandidátov významne nepohol, Joe Biden čelí tlaku na odstúpenie z kandidatúry.
CNN vo štvrtok upozornila, že kandidát Demokratickej strany po zhodnotení viacerých prieskumov zaostáva v štrnástich dôležitých štátoch a „je zraniteľný“ v ďalších šiestich.
Joe Biden stále nevystúpil z tieňa neúspešnej televíznej debaty, ktorá sa konala ešte 27. júna. Demokratická strana na to reagovala tým, že Biden zintenzívnil svoju prítomnosť v amerických médiách a poskytuje viac rozhovorov. Aj v nich však z času na čas opakuje rečnícke lapsusy, ktoré poznamenali televíznu debatu a následne aj vystupovanie amerického prezidenta na summite NATO vo Washingtone.
V samotnej strane sa medzitým začína črtať rozkol. Viacerí prominentní predstavitelia strany už kontaktovali Bidena a snažia sa ho presvedčiť, aby z volieb odstúpil. Kým väčšina týchto debát prebieha neverejne, americkými médiami vo štvrtok zarezonovalo pomerne ostré vyhlásenie demokratického kongresmana Adama Schiffa, jedného z najvýznamnejších hlasov v prostredí demokratov.
„Rozhodnutie o zotrvaní alebo odstúpení z kampane spočíva výhradne na prezidentovi Bidenovi, ale ja som presvedčený, že nastal čas, aby odovzdal štafetu,“ vyhlásil Schiff.

Poslanec je presvedčený, že Joe Biden by tak dokázal odísť s pozitívnou reputáciou a umožnil by demokratom poraziť Donalda Trumpa.
Washington Post vo štvrtok večer zverejnil informáciu , že za zatvorenými dverami už Bidenovu kandidatúru spochybnil aj exprezident Barack Obama, pod ktorým Biden slúžil ako viceprezident.
Obama podľa denníka "v posledných dňoch povedal spolustraníkom, že Bidenova šanca na víťazstvo sa výrazne zmenšila a že prezident by mal svoju ďalšiu kandidatúru zvážiť."
V článku sa dočítate:
- ako sa v Demokratickej strane stupňuje tlak na Bidena,
- ako na tieto tlaky reaguje prezident,
- ako chce časť demokratov kontroverzne zabezpečiť jeho nomináciu,
- ako sa jeho rečnícke výkony a atentát na Trumpa prejavili v prieskumoch.
Po celebritách sa ozvali politici
Keď americký herec a významný stúpenec demokratov George Clooney napísal v New York Times komentár, v ktorom Bidena vyzval na odstúpenie, bol to dovtedy najvýraznejší hlas z prodemokratickej komunity.
Odvtedy sa však tlak na prezidenta vystupňoval aj v zákulisí strany. Tam sa v sobotu konala online konferencia straníckych politikov a prezidenta Bidena. Na nej mal Biden rozptýliť obavy o svoju schopnosť vyhrať voľby.
„Boli tam napäté rozhovory so straníkmi. Obávam sa, že prezidenta jeho úzke okolie udržiavalo v bubline a neposúvalo mu informácie, o ktorých by mal vedieť,“ povedal na CNN floridský kongresman Jared Moskowitz, ktorý sa na skupinovom telefonáte s Bidenom zúčastnil.
Hoci odmietol prezradiť detaily z rozhovoru, tvrdí, že prezident sa od svojho štábu nedozvedel to, čo kongresmani už vedia zo svojich volebných okrskov – jeho preferencie sú na zostupnej trajektórii.
Americká stanica ABC tvrdí, že internetová konferencia so zhruba stovkou demokratických politikov bola vášnivá a prezident z nej nevyšiel dobre.
„Jeden z demokratov povedal, že Biden na otázky nebol pripravený, odpovedal neurčito a neisto a obavy kongresmanov zľahčoval,“ píše ABC.
Prezident sa podľa stanice na konferenciu pripojil s polhodinovým oneskorením a svojich spolustraníkov sklamal „vystupovaním, nedostatkom stratégie a nepripravenosťou na otázky“.

Ohrozený je aj Kongres
Tlak na odstúpenie Joea Bidena z volieb sám osebe nie je nový, no viditeľne sa stupňuje. Americké médiá berú vyhlásenie Adama Schiffa vážne aj preto, že ide o človeka z okruhu blízkych spolupracovníkov Nancy Pelosiovej.
Táto dnes 84-ročná politička, niekdajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov a líderka demokratického klubu v Kongrese, je čímsi ako nestorom Demokratickej strany. Stále je členkou Snemovne reprezentantov.
Samotná Nancy Pelosiová podľa CNN v súkromí povedala prezidentovi Bidenovi, že podľa prieskumov nemá šancu poraziť Donalda Trumpa.
Rovnako ako to Jared Moskowitz povedal verejne, aj Nancy Pelosiová údajne varovala, že Bidenovo zotrvanie v kandidatúre môže znamenať nielen jeho prehru v prezidentských voľbách, ale môže poškodiť aj šance demokratov vo voľbách do oboch komôr Kongresu.
Paralelne s prezidentskými voľbami sa totiž konajú voľby do Snemovne reprezentantov a do tretiny Senátu. Ak by demokrati v týchto voľbách nezískali väčšinu v aspoň jednej z komôr Kongresu, mali by len obmedzené možnosti kontrolovať novú administratívu Donalda Trumpa.

Biden sa bráni
Prezident Joe Biden sa podľa amerických médií v rozhovore s Pelosiovou, ako aj na virtuálnej konferencii bránil. Tvrdil, že sám má iné dáta, ktoré potvrdzujú, že má šancu vyhrať.
Ak sa online konferencia demokratov odohrala tak, ako ju podľa anonymných zdrojov opisuje ABC, Biden bol nervózny a v jednej chvíli „vyletel“ na kongresmana Jasona Crowa.
„Videli ste, čo sa stalo nedávno na stretnutí NATO. Ja som dal NATO dokopy. Povedzte mi meno jediného svetového lídra, ktorý si nemyslí, že ja som najefektívnejším lídrom na svete v oblasti zahraničnej politiky. Povedzte! Menujte jedného! Povedzte, kto dal NATO znova dokopy,“ kričal Biden na poslanca.
„Tieto nezmysly nebudem počúvať,“ povedal Biden Crowovi podľa CNN.
Časť strany chce predbehnúť snem
Demokratická strana je v otázke Bidenovej kandidatúry zjavne rozdelená. Kým časť si myslí, že by mal Biden odstúpiť, najužšie vedenie strany chce formálne potvrdiť jeho nomináciu cez virtuálne voľby ešte pred nominačným snemom strany, ktorý sa koná od 19. do 22. augusta v Chicagu.
Ak by sa tento proces odohral, o Bidenovej nominácii by už nerozhodoval snem. Skeptici v strane podľa New York Times ešte zvažujú spôsoby, ako Bidenovu nomináciu zvrátiť tak, aby delegáti na sneme mohli hlasovať aj za iného kandidáta.
Ak Biden neodstúpi sám, takýto proces by bol takmer nemožný, keďže prezident má za sebou drvivú väčšinu delegátov z primárnych volieb a vedenie strany za ním stojí.
Atentát s preferenciami nepohol
Bidenov tristný výkon v prezidentskej debate bol pre demokratov iba začiatkom problematického obdobia. Bidenovi mohol uškodiť aj atentát na jeho konkurenta Donalda Trumpa, ktorý Demokratickú stranu prinútil dočasne utlmiť volebnú kampaň.
Bidenov štáb navyše vo štvrtok oznámil, že prezident dostal covid-19 a musí sa stiahnuť domov. Biden je podľa štábu zaočkovaný a má len mierne príznaky.
Atentát na Donalda Trumpa však zatiaľ s preferenciami nepohol. Svedčí o tom čerstvý prieskum agentúr Ipsos a Reuters, podľa ktorého je odstup medzi kandidátmi na celoštátnej úrovni stále na úrovni štatistickej odchýlky.
Hoci prieskum okrem iného zistil, že väčšina Američanov má po atentáte obavy z politického násilia, súcitné hlasy sa na Trumpovom výsledku neprejavili. Pred atentátom viedol zhruba rovnakým rozdielom. Iné zozbierané prieskumy priniesli podobné výsledky.
Respondenti zaujímavo zhodnotili aj reakcie oboch kandidátov na atentát.
Agentúry sa pýtali, ktorý z dvoch kandidátov má charakter lídra, pričom Biden vedie. Biden rovnako vedie aj pri otázke, ktorý z kandidátov sa po atentáte správal viac ako líder. Tu 53 percent Američanov označilo Joea Bidena a 47 percent Donalda Trumpa.
Výrazná väčšina (69 percent) si však myslí, že Biden je na svoju funkciu príliš starý (49 percent si to myslí o Trumpovi) a iba 25 percent opýtaných povedalo, že Joe Biden je mentálne spôsobilý (Trumpa tak označilo 46 percent opýtaných).
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej