Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Angela Merkelová oslavuje sedemdesiate narodeniny. V novembri jej vydajú dlho očakávané pamäti, ktoré majú sedemsto strán.
Bývalá kancelárka, ktorá viedla spolkovú vládu presne 5 860 dní, odišla z politiky a stiahla sa do ústrania na konci roka 2021. Krátko pred tým, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
Merkelová v minulosti kritizovala ruského vládcu Vladimira Putina za anexiu Krymu v roku 2014, ale nebola proti vzájomnej hospodárskej závislosti medzi Berlínom a Moskvou.
Nemci sú dosť pragmatickí
Rusko bolo pre nemecké spoločnosti veľkým trhom a Nemecko vo veľkom nakupovalo ruský plyn a ropu.
Vláda Angely Merkelovej tiež rozhodla o výstavbe nového plynovodu Nord Stream 2. Sama Merkelová vyhlásila, že by na svojej politike voči Moskve nič nemenila.

"Nemci sú v týchto otázkach dosť pragmatickí, orientovaní na výkon. Povedzme, že v rokoch 2010 až 2013 nemecká ekonomika bežala na plné obrátky, rýchlo rástla, okrem iného aj vďaka napojeniu na lacné ruské energetické zdroje. Takže si nemyslím, že by mnoho ľudí považovalo za chybu rozhodnutie schváliť plynovod Nord Stream 2. Nemci to jednoducho berú tak, že sa situácia zmenila," povedal pre Aktuálně.cz Lukáš Novotný, germanista z Univerzity Jana Evangelistu Purkyně v Ústí nad Labem, ktorý pozorne sleduje nemeckú politiku.
Podľa neho je nemecký pohľad na Rusko iný ako český. "V Nemecku nie sú také extrémne a radikálne názory za a proti Rusku ako v Českej republike. Treba tiež vidieť, že mnohí nemeckí politici z éry kancelára Gerharda Schrödera a Angely Merkelovej boli napojení na ruskú lobby," dodal Novotný.
Berlín v súčasnosti dodáva Ukrajine zbrane vrátane obrnených transportérov a systémov protivzdušnej obrany. Plynovody Nord Stream sú po výbuchoch koncom roka 2022 nefunkčné.
Rokovania s Putinom v materinskom jazyku
Podľa Lukáša Novotného krajina teraz rieši otázku, ako sa čo najviac odrezať od Ruska.
"Problémy, ktorými dnes Nemecko žije, sa však od čias Merkelovej výrazne zmenili. Jej éra pomerne rýchlo upadá do zabudnutia. Je vnímaná tak trochu ako žena minulosti. Veď mnohí politici, ktorí vládli spolu s ňou, sú už dávno na dôchodku alebo zomreli. Do popredia sa dostáva nová generácia s iným prístupom a štýlom," zhodnotil germanista odkaz bývalej kancelárky.
Merkelová počas svojej vlády často rokovala s Putinom v jej rodnom jazyku, pretože ruský prezident nemčinu ovláda. Nezabudnuteľná bola ich šesťhodinová debata o Kryme a Donbase 15. novembra 2014 v salóniku hotela Brisbane Hilton počas samitu G20 v Austrálii.
Podľa zdrojov z okruhu poradcov kancelárky sa politici rozprávali osamote, v miestnosti nebol nikto iný.
"Celé hodiny sa snažila z Putina vypáčiť, o čo mu vlastne ide. Ale jediné, čo z neho dostala, boli tie isté dialógy a zapieranie, ktoré počula už mnohokrát predtým. Zostal úplne chladný. Zakopal sa vo svojich pozíciách a nevystúpil," opísal agentúre Reuters zdroj blízky Merkelovej.
V roku 2015 Nemecko v priebehu niekoľkých mesiacov prijalo viac ako milión utečencov z Blízkeho východu a Afriky, čo kritizovala najmä protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko, ale aj niektorí Merkelovej spolustraníci z CDU.
Diskusie sa vedú aj o jej rozhodnutí zatvoriť nemecké jadrové elektrárne po katastrofe v japonskej Fukušime. "Pri spätnom pohľade bolo odstúpenie od jadrovej energie vážnou chybou v klimatickej politike," povedal nedávno Jens Spahn, bývalý minister zdravotníctva v Merkelovej vláde.
Očakávanú knihu spomienok bývalej kancelárky vydá nemecké vydavateľstvo Kiepenheuer & Witsch 26. novembra pod názvom Freiheit: Erinnerungen 1954-2021 (Sloboda: Spomienky 1954-2021).
Firma už má zmluvy na vydanie spomienok vo viac ako 30 ďalších krajinách.