Text vyšiel pôvodne na webe Meduza.
Ruská centrálna banka plánuje v roku 2025 plne zaviesť digitálny rubeľ – novú formu meny, ktorá sa podľa úradníkov môže používať rovnako ako hotovosť a elektronické platby a má presne rovnakú hodnotu ako tradičný rubeľ.
Ruské úrady trvajú na tom, že tento nový nástroj je bezpečnejší ako hotovosť a že poplatky za jeho používanie budú nižšie ako za iné elektronické platobné metódy.
Každý digitálny rubeľ má svoj vlastný jedinečný kód, ktorý teoreticky umožňuje centrálnej banke obmedziť jeho používanie – a podľa expertov zo skupiny pre digitálne práva Roskomsvoboda aj monitorovať transakcie občanov.
V článku sa dočítate:
- kto bude riadiť novú menu,
- na čo by sa digitálny rubeľ mohol používať,
- aké budú poplatky za používanie digitálneho rubľa.
Čo je digitálny rubeľ?
Nie je to kryptomena.
Námestník riaditeľa ruskej centrálnej banky Alexej Zabotkin prvýkrát ohlásil digitálny rubeľ v októbri 2020. Povedal, že emitentom tejto novej formy meny bude samotná centrálna banka; inými slovami, ruské orgány budú priamo riadiť jej obeh. To je jeden z kľúčových znakov, ktorými sa digitálny rubeľ líši od bežných bankových prevodov: zodpovednosť za jeho používanie a správu bude niesť štát, nie banky. Keď klienti vložia finančné prostriedky na svoje účty v digitálnom rubli, v skutočnosti požičajú svoje peniaze úradom.
Komerčné banky budú zároveň zodpovedné za všetky operácie s účtom, ako aj za zaistenie bezpečnosti. Klienti budú môcť spravovať svoje digitálne ruble prostredníctvom aplikácií komerčných bánk. Podľa Zabotkinovho oznámenia centrálna banka pôvodne skúmala možnosť, aby si klienti mohli otvoriť digitálne rubľové účty priamo a spravovať ich bez toho, aby museli prechádzať cez komerčné banky, ale táto myšlienka sa ukázala ako príliš nákladná.
Každý občan alebo organizácia si bude môcť otvoriť virtuálnu peňaženku na digitálne ruble jednoduchým podpísaním zmluvy s centrálnou bankou. Každý digitálny rubeľ bude mať vždy hodnotu presne jedného rubľa; Zabotkin vo svojom vyhlásení viackrát zdôraznil, že digitálny rubeľ je len doplnkovou formou meny a že sa neplánuje zrušenie hotovosti alebo bezhotovostných platieb v Rusku.
O čo ide?
Napriek tomu budú medzi bežnými rubľami a digitálnymi rubľami existovať niektoré kľúčové rozdiely. Po prvé, je možné, že úrady obmedzia spôsob, akým sa digitálne ruble môžu míňať; centrálna banka môže napríklad zakódovať niektoré ruble tak, aby sa nemohli používať na hazardné hry alebo nákup alkoholu.
Pokiaľ ide o vládne výdavky, dodávatelia by mohli mať možnosť používať digitálne ruble, ktoré dostanú, len na konkrétne účely, napríklad na nákup stavebného materiálu alebo vyplácanie miezd, aby sa zabránilo korupcii.
Nový nástroj by mohol ovplyvniť aj vládne platby, na ktoré sa mnohí Rusi spoliehajú. „Digitálne ruble by sa mohli používať aj na vyplácanie cielených dávok a dotácií, čím by sa tieto formy sociálnej podpory mohli stať menej flexibilnými,“ povedal Verstke právnik zo skupiny pre digitálne práva Roskomsvoboda. „Na druhej strane by to mohlo výrazne brániť schémam, ktoré zahŕňajú vyplácanie materských dávok alebo iné typy podvodov zahŕňajúce nezákonné využívanie sociálnych dotácií.“
Okrem toho jedinečné kódy na každom digitálnom rubli umožnia vláde priamo monitorovať výdavky občanov pri používaní novej formy meny, hoci platenie s ňou bude inak len ťažko rozoznateľné od používania bežnej platobnej karty alebo hotovosti.

Digitálny rubeľ by sa mohol stať hlavným nástrojom centrálnej banky pri riadení ruských financií, ktorý umožní nielen monitorovanie transakcií (vláda už sleduje bezhotovostné platby), ale aj „okamžitú a priamu kontrolu nad menovou politikou“. Podľa právnika z Roskomsvobody, ktorý hovoril s Verstkou, by ho vláda mohla použiť na okamžité zavedenie redenominácie meny alebo zavedenie rozsiahlych obmedzení používania peňazí. „Počas covidových reštrikcií by bolo napríklad možné použiť digitálne ruble na zákaz platieb za [cestovné] lístky a hotely,“ povedal právnik.
Ďalšou výhodou digitálneho rubľa je, že by sa mohol používať aj bez internetového pripojenia. „To má význam najmä v oblastiach s problémami so sieťou,“ uviedla centrálna banka.
V týchto prípadoch budú môcť držitelia peňaženiek uskutočňovať platby v obchodoch pomocou svojich telefónov, podobne ako to v súčasnosti robia pri iných bezhotovostných transakciách – hoci vkladanie peňazí do digitálnych peňaženiek, napríklad pri výplate miezd zamestnancov, bude možné len prostredníctvom internetu.
Okrem toho centrálna banka uviedla, že poplatky za používanie digitálnych rubľov budú nízke. Zatiaľ čo poplatky za bankové prevody môžu presiahnuť jedno percento z celkovej sumy transakcie, poplatky za digitálne ruble majú byť stanovené na 0,3 percenta pri väčšine nákupov a až na 0,2 percenta pri nákupoch bývania a komunálnych služieb, pričom maximálny poplatok za prevod bude desať rubľov.
Kedy bude uvedený do obehu?
Podľa plánu centrálnej banky mal digitálny rubeľ pôvodne vstúpiť do obehu v roku 2030. Vojna na Ukrajine a medzinárodné sankcie namierené proti ruskému finančnému systému však tento proces výrazne urýchlili.

V roku 2023 sa 12 bánk zúčastnilo na experimente, v ktorom sa digitálne ruble používali „so skutočnými klientmi“. Testovanie stále prebieha a podľa centrálnej banky sa postupné zavádzanie digitálneho rubľa teraz plánuje na rok 2025.