WASHINGTON, BRATISLAVA. Tri dni po atentáte na amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa v Spojených štátoch stále prebieha debata o tom, ako sa mohol strelec bez zásahu polície dostať na strechu budovy iba 120 metrov od rečniaceho politika.
Možnosť, že americká ochrana ústavných činiteľov zlyhala, je už predmetom vyšetrovania. Jeho súčasťou budú určite aj svedectvá ľudí, ktorí vypovedali, že videli na streche budovy podozrivého človeka, upozorňovali na neho policajtov, no tí atentátu aj tak nedokázali zabrániť.
Britská verejnoprávna stanica BBC zverejnila informáciu, že ochranka Donalda Trumpa bola posilnená už niekoľko týždňov pred incidentom po tom, čo americké tajné služby získali informácie o hrozbe atentátu na Donalda Trumpa. Tá však pochádzala z úplne iného zdroja.
V článku sa dočítate:
- akú podobu mala hrozba, ktorú zistili americké tajné služby,
- či nejako súvisela s páchateľom útoku,
- že atenát hrozil najmenej jednému ďalšiemu americkému politikovi.
Pomsta za generála
Varovanie tajných služieb pochádzalo z Iránu, píše BBC. Americkí agenti odtiaľ získali informácie, že sa teheránsky režim môže pokúsiť zabiť bývalého amerického prezidenta.
Americký úrad na ochranu ústavných činiteľov Secret Service už v júni posilnil ochranku Donalda Trumpa, do ktorej okrem ľudí pribudli aj drony a robotické psy.
Dôvodom, prečo by sa Irán mohol pokúsiť zabiť práve Trumpa, je vražda veliteľa iránskych revolučných gárd Kásima Sulejmáního . Toho v januári 2020 pri leteckom útoku zabili americké vojská na rozkaz Trumpa, ktorý bol vtedy prezidentom.

"Trumpa a jeho vtedajšieho ministra zahraničia Mika Pompea sa odvtedy týkalo niekoľko hrozieb z Teheránu," píše BBC.
Americké ministerstvo spravodlivosti navyše v roku 2022 obvinilo člena iránskych revolučných gárd z prípravy atentátu na Johna Boltona, ktorý bol Trumpovým poradcom pre národnú bezpečnosť.
Ku Crooksovi stopa nevedie
Americká stanica NBC v stredu napísala, že podľa oficiálnych predstaviteľov zatiaľ neexistuje indícia, že by iránska stopa mala čokoľvek spoločné s Thomasom Matthewom Crooksom, dvadsaťročným mužom, ktorý neúspešný atentát na Trumpa spáchal.
Toho úrady už v prvý deň označili za vlka-samotára.

"Trumpov volebný štáb bol o hrozbe informovaný, tajná služba využila všetky zdroje a aktíva na ochranu bývalého prezidenta Trumpa. Toto všetko sa udialo ešte pred sobotou," povedal podľa NBC bezpečnostný predstaviteľ, ktorého stanica nemenovala.
Hoci Trumpov štáb bol informovaný o zvýšenom ohrození Trumpa, nedostala sa k nemu konkrétna informácia o iránskej stope, poznamenal denník New York Times. Podľa denníka nie je jasné, či Trump osobne o hrozbe vedel.
Riešia aj hrozbu vojny
Možnosť, že by sa Irán pokúsil zabiť exprezidenta, preskúmavajú americké úrady hlbšie bez ohľadu na víkendový atentát.
"Predstavitelia nepovedali, ako sa dostali k týmto informáciám, uviedli iba, že pospájali viacero spravodajských informácií od viacerých agentúr. Irán sa zameriaval na Američanov už skôr, ale pokus o vraždu bývalého prezidenta a kandidáta by bol výraznou eskaláciou, ktorá by mohla vyústiť do vojny," píšu New York Times. Washington sa teraz podľa novín snaží zistiť, či išlo z Iránu iba o nápad, alebo aj o konkrétny plán.

Iný nemenovaný predstaviteľ, ktorého citujú New York Times, kritizoval Secret Service za to, že sa útočník dokázal dostať tak blízko k Trumpovi, keď agentúra vedela o zvýšenej hrozbe z Iránu.
Hovorca Secret Service Anthony Guglielmi podľa CBS poprel, že by Trumpov volebný štáb žiadal zvýšenú ochranu a nedostal ju. "Naopak, v nedávnej minulosti sme priradili viac zdrojov na zabezpečenie bývalého prezidenta," vyhlásil.
Motív stále chýba
Na Donalda Trumpa v noci na nedeľu stredoeurópskeho času strieľal dvadsaťročný Američan Thomas Matthew Crooks. Polícia zatiaľ nezistila, prečo atentát spáchal. Nezanechal stopy na sociálnych sieťach, bol registrovaným voličom Republikánskej strany, za ktorú kandiduje Donald Trump. V minulosti však pätnásťdolárovým darom podporil aj progresívnu organizáciu prepojenú na Demokratickú stranu.
Doteraz zozbierané svedectvá naznačujú, že to bol tichý človek, ktorý mohol byť v škole obeťou šikanovania.
Svedkovia pri dome jeho rodičov videli propagačné letáky Donalda Trumpa, no jeho matka bola voličkou demokratov a jeho otec bol libertarián, napísal o Crooksovi magazín Newsweek.
CNN ešte v pondelok informovala, že Crooks chodieval na strelnicu, kde si cvičil streľbu. V deň atentátu si kúpil rebrík a päťdesiat nábojov. K zhromaždeniu sa dostal autom, v ktorom mal pripravené aj výbušné zariadenie.
Rebrík potom použil na to, aby vyliezol na budovu, z ktorej mal výhľad na zhromaždenie. Práve pri lezení na budovu si ho všimlo niekoľko ľudí, ktorí sa snažili zburcovať políciu, no tá včas nezareagovala.
Hoci sa policajti dokázali dostať do mobilného telefónu a do počítača atentátnika, nenašli v nich žiadne stopy, ktoré by naznačovali motív alebo politické zmýšľanie Crooksa. Nič nevyjavili ani výsluchy príbuzných a kamarátov, píše CNN.
Jeho otec mal doma dvadsať legálne zakúpených zbraní a tiež bol členom streleckého klubu, kam chodieval so synom.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej