KYJEV, BRATISLAVA. Tie miesta vyzerajú ako bežné dedinské autodielne, aké poznáme aj zo Slovenska. Je v nich miestnosť určená na montáže, iná zas na zváranie.
Takýchto miest sú na Ukrajine stovky, píše v reportáži Hlas Ameriky. V štáte, ktorý sa už vyše dvoch rokov bráni ruskej invázii, podľa denníka vzniklo zhruba 250 technologických startupov - malých začínajúcich firiem, ktoré sa venujú prelomovým vojenským technológiám - dronom.
Ukrajinci už svetových expertov prekvapili dômyselnosťou pri vývoji námorných dronov, ale aj schopnosťami tých vzdušných.
Zaujímavé sú však aj autonómne pozemné vozidlá. "Celý ekosystém laboratórií v stovkách tajných dielní využíva inovácie a vyvíja armádu robotov, ktorá by Ukrajine mohla pomôcť pri zabíjaní ruských vojakov a zachraňovaní svojich vlastných zranených, ale aj civilistov," píše Hlas Ameriky.
Sily diaľkovo ovládaných systémov sa v máji stali formálnou štvrtou zložkou ukrajinských ozbrojených síl popri pozemných silách, námorníctve a vzdušných silách.
Pokrok vo vývoji diaľkovo riadených alebo autonómnych dronov však vyvoláva obavy zo vzniku strojov, ktoré by dokázali zabíjať ľudí na základe vlastného rozhodnutia.
V článku sa dočítate
- Čo zatiaľ vieme o ukrajinských pozemných dronoch,
- čo dokážu a na čo ich armáda používa,
- ako ďaleko zatiaľ majú od autonómnych strojov na zabíjanie,
- kde sa už automatizované zabíjanie možno použilo.
Agresor má neobmedzené zdroje
"Bojujeme proti obrovskej krajine, ktorá má neobmedzené zdroje. Vieme, že nemôžeme míňať priveľa ľudských životov," cituje reportáž Andrija Denysenka, šéfa jedného z ukrajinských startupov, o ktorom reportáž z bezpečnostných dôvodov neuvádza podrobnosti.
Ukrajina tak proti množstvovej prevahe Ruska bojuje vynaliezavosťou. Za štyri dni dokáže Denysenkova firma vyrobiť osemstokilogramové pásové vozidlo Odyssey. "Jeho najdôležitejšou prednosťou je cena, 35-tisíc dolárov je zhruba desať percent ceny dovozového modelu," píše Hlas Ameriky.
Zatiaľ ide o prototyp. Je veľký zhruba ako osobné auto, poháňa ho batéria a na jedno nabitie dokáže prejsť tridsať kilometrov. Slúži ako záchranné a zásobovacie vozidlo, ale dá sa naň umiestniť aj diaľkovo ovládaný guľomet alebo výbava na odstraňovanie mín.