BANJUL. Zákonodarcovia v západoafrickom štáte Gambia v pondelok zamietli návrh zákona, ktorý by zrušil zákaz ženskej obriezky.
Pokus stať sa prvou krajinou na svete, ktorá zvráti takýto zákaz, pozorne sledovali aktivisti v zahraničí.
Hlasovanie nasledovalo po mesiacoch vášnivých diskusií v prevažne moslimskej krajine s necelými tromi miliónmi obyvateľov. Zákonodarcovia účinne zablokovali návrh zákona tým, že odmietli všetky jeho klauzuly a zabránili konečnému hlasovaniu.
Aktivisti a skupiny pre ľudské práva sa obávali, že zrušenie zákazu v Gambii by zvrátilo roky práce proti stáročiam starým praktikám, ktoré sa často vykonávajú na dievčatách mladších ako päť rokov a sú zakorenené v konceptoch sexuálnej čistoty a kontroly. Náboženskí konzervatívci, ktorí viedli kampaň za zvrátenie zákazu, tvrdili, že táto prax je „jednou z cností islamu“.
„Je to taký obrovský pocit úľavy,“ povedala po hlasovaní aktivistka Absá Sambaová, keď oslavovala s ostatnými pred parlamentom. „Ale verím, že toto je len začiatok práce.“
Ďalšia aktivistka Fatou Baldeh povedala, že sa ráno zobudila s plačom. „Prečo sme sa tomu museli venovať 11 mesiacov?“ spýtala sa a hlas sa jej triasol. „Prečo sme boli nútení znovu prežiť naše traumy? Len preto, že muži neverili, že nám rezanie ženských pohlavných orgánov škodí.“
Procedúra, nazývaná aj mrzačenie ženských pohlavných orgánov, zahŕňa čiastočné alebo úplné odstránenie vonkajších pohlavných orgánov dievčat, často tradičnými komunitnými odborníkmi s nástrojmi, ako sú žiletky, alebo niekedy zdravotníckymi pracovníkmi.
Môže spôsobiť vážne krvácanie, smrť a komplikácie pri pôrode, ale v niektorých častiach Afriky zostáva rozšírenou praxou.
V Gambii podľa odhadov Organizácie Spojených národov podstúpila tento zákrok viac ako polovica žien a dievčat vo veku 15 až 49 rokov. Bývalý vodca Yahya Jammeh túto praktiku nečakane zakázal v roku 2015 bez ďalšieho vysvetlenia.
Aktivisti však tvrdia, že presadzovanie je slabé a tieto zákroky sa naďalej dejú.