BRUSEL, BRATISLAVA. Zahraničné cesty maďarského premiéra Viktora Orbána môžu mať právny aj politický dosah na európskej úrovni.
Stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v čase, keď Maďarsko prevzalo rotujúce predsedníctvo Európskej únie, no aj „mierová cesta“ do Číny, vyvolali v Bruseli nevôľu.
Orbán podľa viacerých štátov vystupuje viac v mene Únie ako v mene Maďarska.
Najnovšie môže Európska únia bojkotovať summit ministrov zahraničných vecí, ktorý na august Maďari v Budapešti naplánovali. Niektorí právnici dokonca diskutujú o tom, či nemôže Maďarsko prísť o predsednícku stoličku v Rade EÚ.
Slovensko mlčalo
Maďarsko už v uplynulých mesiacoch viackrát blokovalo najmä vojenskú pomoc Ukrajine. Od 1. júla, keď sa Maďari chopili šesťmesačného predsedníctva rady, bol Viktor Orbán na niekoľkých zahraničných cestách, ktoré dopredu nekonzultoval s ostatnými európskymi partnermi.
Po návšteve Kyjeva smeroval do Moskvy a potom do Číny. Odvolával sa na to, že chce priblížiť mier na Ukrajine, keďže „Maďarsko je jednou z mála krajín, ktoré sú v kontakte s oboma stranami“.
O cestách do Moskvy a Pekingu maďarský premiér neupovedomil ostatné európske štáty a tie teraz jeho zahraničnú politiku kritizujú.
“Chceli sme vyslať jasný signál, že Maďarsko nehovorí v mene Európskej únie.
„
Podľa informácií portálu Euractiv viaceré európske štáty vrátane Fínska, Švédska, Poľska a pobaltských štátov nevyšlú na najbližšie neformálne stretnutia svojich ministrov. Maďarský premiér podľa nich zneužíva predsedníctvo na svoje osobné ciele, namiesto toho, aby zastupoval záujmy celej Únie.
Európski ministri zahraničných vecí zrejme odignorujú aj chystaný augustový neformálny summit šéfov diplomacií v Budapešti. Zdroje magazínu Politico tvrdia, že končiaci šéf európskej diplomacie Josep Borrell na rovnaký termín zorganizuje formálny summit v Bruseli, ktorého by sa ministri zúčastnili namiesto summitu v Budapešti.
Bojkotom budapeštianskeho zasadnutia chcú ostatní ministri „vyslať jasný signál, že Maďarsko nehovorí v mene Európskej únie“, vraví diplomatický zdroj.
Orbán v Moskve tvrdil, že jeho cesta nie je súčasťou aktivít maďarského predsedníctva, no na fotkách z ciest bolo jeho logo. Aj Putin v prejave po stretnutí povedal, že Orbán tam stojí aj ako prezident Rady EÚ.
Na štvrtkovom stretnutí veľvyslancov pri EÚ čelil maďarský zástupca Bálint Ódor tvrdej kritike. Jediná členská krajina, ktorá sa ku kritike pracovných návštev maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy či Pekingu nepridala, bolo Slovensko, píše server Politico.

Únia by mala konať
Orbánove cesty môžu ešte maďarské predsedníctvo skomplikovať. Aj niektorí právni experti Európskej únie tvrdia, že Orbán oficiálnou cestou do Moskvy konal protiprávne, keďže európske zmluvy obmedzujú „kroky, ktoré môžu ohroziť dosiahnutie cieľov Únie“.
Ústupky Rusku môžu podľa právnej služby Únie porušovať ustanovenie, podľa ktorého musia všetky členské štáty konať „v duchu lojality a vzájomnej solidarity“.
Niektorí diplomati preto hovoria aj o možnosti, že by Maďarsku európske inštitúcie predsedníctvo v rade odobrali.
„Európske inštitúcie sa v prvom rade nemali chytiť do Orbánovej pasce,“ povedal jeden z vysokopostavených diplomatov. „Legislatíva Európskej únie by sa mala používať na ochranu Únie,“ hovoril pre Financial Times.
Z právneho hľadiska môže byť maďarské predsedníctvo pozastavené alebo aj úplne odobraté, v druhom prípade by však o tom musel rozhodovať europarlament, tvrdí na stránke Verfassungsblog profesor európskeho práva z parížskej Ecole des Hautes Etudes Commerciales Alberto Alemanno. Únia by podľa neho mala konať.
„Prebiehajúce maďarské predsedníctvo posilní už dlho trvajúcu politickú a právnu diskusiu o tom, či a ako dlho môže Európska únia tolerovať vlády, ktoré neustále spochybňujú autoritu bloku a zároveň naďalej využívajú jeho postavenie a financovanie,“ povedal Alemanno.