Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Ronald Reagan 30. marca 1981 vychádzal z washingtonského hotela Hilton, kde práve prehovoril k lídrom odborárov, keď z davu vystúpil duševne chorý syn bohatého texaského energetika a vyprázdnil doňho šesťranový zásobník.
Strelec, 25-ročný John W. Hinckley Jr., dúfal, že zapôsobí na vtedajšiu detskú herečku Jodie Fosterovú, ktorou bol posadnutý. Jeho guľky zasiahli troch ľudí a odrazená strela zasiahla Reagana, kým sa na Hinckleyho vrhli policajti a agenti tajnej služby a na chodníku sa strhla mela.
Reagana previezli do nemocnice a prežil.
Pred sobotňajším zranením bývalého prezidenta a súčasného republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa bol Reagan posledným spomedzi vrcholných politikov a kultúrnych osobností, ktorí sa stali obeťami násilného činu, ktorého história v Amerike siaha naspäť viac ako 150 rokov.
Priamych útokov na amerických prezidentov, novozvolených prezidentov a prezidentských kandidátov bolo najmenej pätnásť; podľa Kongresovej výskumnej služby sa päť z nich skončilo smrťou.
V článku sa dočítate:
- Na koho chcel strieľať nezamestnaný maliar.
- Koho sa pokúsila zabiť členka kultu Charlesa Mansona.
- Prečo atentátnik zabil Roberta F. Kennedyho.
Násilie vždy otriaslo krajinou
Prvý atentát na prezidenta sa podľa historického úradu Senátu USA uskutočnil 30. januára 1835.
Problémový nezamestnaný maliar Richard Lawrence sa v ten deň vyzbrojil dvoma pištoľami a ukryl sa za stĺpom v Kapitole, aby prepadol prezidenta Andrewa Jacksona.
Šesťdesiatsedemročný Jackson sa v Kapitole zúčastňoval na pohrebe, a keď sa k strelcovi priblížil, Lawrence namieril na prezidentovo srdce jednoranovú pištoľ derringer a stlačil spúšť. Zbraň vybuchla s rachotom a oblakom dymu, ale nevystrelila.
Jackson sa do Lawrenca pustil so svojou palicou. Lawrence vytiahol druhú pištoľ a stlačil spúšť. Aj tá však vystrelila chybne. Okoloidúci sa vrhli na Lawrenca, ktorý bol neskôr uznaný za nepríčetného, a Jacksona odviedli preč.
Nasledovali ďalšie atentáty na prezidentov USA, pričom štyri z nich boli úspešné - na Abrahama Lincolna v roku 1865, Jamesa Garfielda v roku 1881, Williama McKinleyho v roku 1901 a na Johna F. Kennedyho v roku 1963.
V roku 1975 prezident Gerald Ford prežil dva atentáty v priebehu jedného mesiaca.
V každom prípade útoky otriasli krajinou a Američania mali problém pochopiť, čo sa stalo.

Dňa 5. septembra 1975 sa Lynette „Squeaky“ Frommeová, členka kultu Charlesa Mansona, pokúsila zastreliť Forda pred kalifornským Kapitolom v Sacramente. Bola od neho vzdialená asi na dĺžku paže. Keď však stlačila spúšť, jej zbraň nemala v komore náboj.
O tri týždne neskôr Sara Jane Mooreová, ktorá sa sama označovala za radikálku, vystrelila na Forda pred hotelom St. Francis v San Franciscu, ale netrafila.
Dvaja portorickí nacionalisti sa 1. novembra 1950 pokúsili spáchať atentát na prezidenta Harryho S. Trumana v Blair House, kde sa prezident zdržiaval. Truman, ktorý zostal vnútri, nebol zranený.
Dňa 15. februára 1933 atentátnik takmer zabil novozvoleného prezidenta Franklina D. Roosevelta na zhromaždení v Miami. Nezamestnaný murár Guiseppe Zangara, ktorý tvrdil, že nenávidí úradníkov a bohatých ľudí, vystrelil päťkrát. Rooseveltovi sa nič nestalo, ale guľky zranili štyroch ľudí a zabili starostu Chicaga Antona Čermaka.
Bývalý prezident Theodore Roosevelt viedol 14. októbra 1912 v Milwaukee kampaň za tretie funkčné obdobie, keď ho postrelil duševne chorý majiteľ baru z New Yorku John Schrank, keď Roosevelt vychádzal z hotela.
Guľku však spomalila hrubá kópia prejavu, ktorý mal predniesť, a puzdro na okuliare, ktoré mal Roosevelt vo vrecku. Roosevelt bol ohromený, ale v ten večer prejav predniesol. Guľka mu zostala v tele do konca života. Schrank zomrel v ústave pre duševne chorých v roku 1943.
Dňa 4. apríla 1968 bol v Memphise zavraždený vodca za občianske práva Martin Luther King Jr. utekajúcim trestancom Jamesom Earlom Rayom.
Kennedyovci v úrade
Dňa 5. júna bol v Los Angeles zavraždený prezidentský kandidát a americký senátor Robert F. Kennedy.
Štyri roky po tom, čo jeho staršieho brata, prezidenta Johna F. Kennedyho, zabil v Dallase Lee Harvey Oswald, bol Robert F. Kennedy zastrelený v hoteli v Los Angeles počas predvolebnej kampane.
Roberta F. Kennedyho strelil do hlavy kresťanský Palestínčan Sirhan Sirhan, keď Kennedy prechádzal v blízkosti kuchyne v hoteli, kde mal prejav. Sirhana nahnevala Kennedyho podpora Izraela. Sirhan bol odsúdený na trest smrti, ale neskôr bol rozsudok zmenený na doživotie. Minulý rok bola jeho posledná žiadosť o podmienečné prepustenie zamietnutá.

Kennedyho syn Robert F. Kennedy Jr. kandiduje za prezidenta ako nezávislý kandidát proti Trumpovi a prezidentovi Bidenovi a uviedol, že už predtým požiadal o ochranu tajnú službu, ktorá mu ju odmietla.
Chaos, ktorý sa rozpútal po sobotňajšom útoku na Trumpa, pripomínal streľbu na Georgea C. Wallacea, prezidentského kandidáta a segregačného guvernéra Alabamy v máji 1972.
Wallace bol do konca života čiastočne ochrnutý. Bremer si vo väzení odsedel 35 rokov a v roku 2007 ho prepustili.