BUTLER, BRATISLAVA. Spojené štáty sa pomaly začínajú spamätávať z pokusu o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Po prvotnom šoku sa však verejnosť a odborníci začínajú pýtať, prečo príslušné orgány streľbe nezabránili.
„Zachránilo ma šťastie alebo Boh,“ povedal Trump krátko po útoku. Zároveň poďakoval agentom tajnej služby za ich rýchlu reakciu. Ostatní politici však nie sú s ich prácou až takí spokojní.

Vedenie tajnej služby, ktorá má na starosti ochranu najvyšších politických predstaviteľov, bude preto musieť v najbližších dňoch zodpovedať otázky o tom, ako sa strelec dostal tak relatívne blízko k Trumpovi, a či nepodcenili ochranu miesta konania podujatia, ale aj samotného exprezidenta.
„Len o chlp sme sa vyhli zabitiu prezidenta,“ povedal bývalý agent tajnej služby Timothy Miller. „Celé to bolo zlyhanie za zlyhaním,“ cituje ho web BBC.
V článku sa dočítate aj:
- ako tajná služba zlyhala pri zaistení miesta streľby,
- prečo strelca skôr videl očitý svedok ako policajti,
- či Trumpa stiahli z pódia dostatočne rýchlo,
- čo by sa mohlo stať, keby strelec nekonal sám.
Vyvodenie zodpovednosti
Prezident Joe Biden už vyzval na nezávislé prešetrenie postupu tajnej služby pred sobotňajším útokom na Trumpa a po ňom, ktorý si vyžiadal jednu obeť a dvoch divákov vážnejšie zranil.
Zároveň od tajnej služby požaduje, aby preverila bezpečnostné opatrenia pre štvordňový nominačný zjazd Republikánskej strany, ktorý sa začína v pondelok 15. júla v meste Milwaukee v štáte Wisconsin. Trump sa na ňom oficiálne stane nominantom republikánov na prezidenta.
Tajná služba už na ňom prisľúbila zvýšenú prítomnosť svojich príslušníkov v uniformách aj v civile. Inak by sa však plány nemali zmeniť.
Po riadnom vyšetrení postupu pri útoku volajú aj členovia Kongresu. „Bolo to bezpečnostné zlyhanie na najvyššej úrovni. Nemôže sa to diať a žiadam vyvodiť zodpovednosť,“ píše sa v liste vedeniu tajnej služby, ktorý jej adresoval Ruben Gallego, demokratický člen Snemovne reprezentantov a bývalý vojenský desiatnik.
Nezaistené miesto streľby
Šéfka tajnej služby Kimberly A. Cheatle by mala pred Kongresom vypovedať 22. júla. Zodpovedať bude musieť aj otázku, ako sa strelec mohol dostať na strechu neďalekého skladu, odkiaľ na exprezidenta vystrelil. Budova sa nachádza zhruba 130 metrov od pódia, na ktorom rečnil.
Miesto strelca zostalo mimo zaisteného bezpečnostného perimetra. Následne to vyvolalo otázku, či nemala tajná služba pokryť širšie okolie. Poloautomatická puška AR-15, ktorou podľa orgánov útočník strieľal, má totiž maximálny dosah až 548 metrov.
Z takéhoto miesta by „bolo ľahké strieľať pre hocikoho s prakticky nulovou skúsenosťou“, upozornil pre BBC bývalý agent FBI Jonathan Gilliam.
Zlyhať mohla aj komunikácia medzi agentmi a miestnou políciou, s ktorou tajná služba pri podobných akciách pravidelne spolupracuje.
To, že agenti nezareagovali, je prekvapujúce a znepokojujúce, povedal pre BBC bývalý člen tajnej služby Robert McDonald, ktorý viedol ochranku Joea Bidena v čase, keď pôsobil ako viceprezident.
„Agenti zabezpečujú ochranu v kruhoch. Máme vnútorný, stredný a vonkajší kruh. Ľudia, ktorí na strelca upozornili, boli v poslednej časti. Ak by sa informácia (k agentom najbližšie k Trumpovi) riadne dostala, exprezidenta by z pódia stiahli a premiestnili na bezpečné miesto,“ priblížil.
Útok na Trumpa:
- odohral sa v sobotu 13. júla na predvolebnom podujatí v meste Butler v štáte Pennsylvánia,
Trumpovi guľka poranila ucho,
jeden divák zomrel, dvaja boli vážnejšie zranení,
strelcom bol 20-ročný Thomas Crooks, ktorého tajná služba na mieste zastrelila,
jeho motív vyšetrujú, nateraz zostáva nejasný.
Agenti strelca nevideli
Znepokojenie vyvoláva aj fakt, že strelca si skôr všimli okolití návštevníci ako tajná služba. „Videli sme, ako sa po streche plazí muž. Ukazovali sme naňho, jasne sme videli, že má pušku. Policajti však vyzerali, že nevedia, čo sa deje,“ opísal pre BBC očitý svedok Greg Smith, ktorý bol neďaleko podujatia na oslave.
Smith sa na strelca policajtov podľa vlastných slov snažil upozorniť tri až štyri minúty. Pripúšťa však, že ho pravdepodobne pre náklon strechy nevideli.
„Prečo však na tých strechách nebola tajná služba? Nie je to veľké miesto. Stopercentne ide o zlyhanie bezpečnosti,“ myslí si.
Loading
...
Súhlasia s ním aj viacerí ľudia z bezpečnostnej komunity. „Niekto mal na streche byť a zabezpečiť ju tak, aby sa na ňu nikto nedostal,“ povedal pre stanicu NBC News nemenovaný bývalý vysokopostavený agent tajnej služby. Dodal, že spomínaná budova pritom vyvolávala bezpečnostné obavy už pár dní pred podujatím.
Tlačová agentúra AP však napísala, že jeden z miestnych policajtov sa po upozornení verejnosťou na strechu dostal. Strelec však naňho namieril pušku, tak rýchlo zliezol.
Dvadsaťročný útočník následne začal rýchlo po Trumpovi strieľať, a vtedy ho ostreľovači tajnej služby zastrelili, priblížili pre AP dva policajné zdroje pod podmienkou zachovania anonymity.

Exprezident ako ľahký cieľ
Tajná služba mala podľa expertov lepšie zabezpečiť ochranu podujatia, no aj samotného Trumpa. Takejto vysokoexponovanej osobe mali priradiť viac ochrankárov, hovorí bývalý agent FBI Gilliam.
„Keď však hovorím o veľkosti, nehovorím len o počte, ale aj o vzraste. Vysokú osobu by mali ochraňovať vysokí ľudia,“ dodáva.
Na záberoch vidno, ako exprezidenta tesne po výstrele, ktorý ho zasiahol do hornej časti pravého ucha, obkolesí niekoľko agentov a snažia sa ho dosiahnuť do bezpečia. Jedným z nich je však aj žena, ktorá mu siaha asi po plecia.
„Trumpovi tak z jednej strany zostala odhalená celá hlava,“ dodal Gilliam. Strelec v tomto prípade podľa úradov postupoval sám. Ak by mal však komplica, exprezident by bol preňho ľahkým cieľom.
Experti tiež kritizujú fakt, že Trumpa z pódia nestiahli dostatočne rýchlo. Mal tak čas otočiť sa k divákom a ako bojové gesto zdvihnúť päsť nad hlavu, z čoho sa v priebehu minút stala ikonická fotografia.
Pomalé tempo mu umožnilo aj hľadať topánku, ktorú stratil. „Ak by som v tej situácii bol ja, okamžite by sme šli,“ komentoval to pre denník New York Times bývalý člen tajnej služby Jeffrey James, ktorý pre agentúru pracoval dvadsaťdva rokov. „Ak by to bolo na mne, tak by som mu radšej kúpil nové topánky,“ dodal.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej