Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Americkí politickí lídri označili prezidentské voľby v roku 2024 za otázku života a smrti dávno predtým, ako na zhromaždení Donalda Trumpa v Pensylvánii spustil paľbu muž, ktorý bývalého prezidenta zranil a zabil jedného z jeho podporovateľov.
Od tohto momentu začali Trumpovi spojenci okamžite obviňovať z konania útočníka liberálov a médiá, a to ešte pred zverejnením akýchkoľvek dôkazov o jeho motivácii. Bidenova kampaň stiahla niektoré reklamy a zrušila niektoré podujatia, no naďalej plánuje pokračovať v negatívnej kampani, ktorá Trumpa označuje za hrozbu pre základné slobody a americký vládny systém.
Výsledkom je americký národ na hrane, dve prezidentské kampane pripravené minúť miliardu dolárov na reklamu, aby sa navzájom démonizovali, a 112 dní do uzavretia volebných miestností.
„Táto krajina sa za posledných niekoľko rokov zmenila z polarizovanej na polarizovanú a radikalizovanú,“ povedal Michael Jensen z konzorcia START Marylandskej univerzity pre výskum terorizmu.
Vysvetlil, že prvé vedie spoločnosť do bezvýchodiskovej situácie, druhé k násilnému správaniu. „Je rozumné, aby sme vyjadrili rozhorčenie. Je rozumné, aby sme vyzývali na jednotu. Je rozumné, aby sme odsúdili takéto činy, [ale] neviem, či je rozumné, aby sme boli prekvapení,“ povedal.
V článku sa dočítate:
- ako sa zmenil tón predvolebnej kampane,
- o útokoch na amerických politikov,
- čo živí väčšinu tohtoročného prezidentského súboja.
Nadnesené frázy zmizli
Vyšetrovatelia v nedeľu uviedli, že zatiaľ nemajú takmer žiadne informácie o motívoch strelca, ktorého identifikovali ako 20-ročného mladíka bez známej násilnej minulosti, s minimálnou prítomnosťou na sociálnych sieťach a bez výraznejšej angažovanosti sa v politických záležitostiach. Úrady uviedli, že guľky zabili jedného muža v dave a zranili ďalších vrátane Trumpa, ktorému poranili ucho.
Tón predvolebnej kampane sa zmenil už dávno predtým, ako v sobotu v meste Butler v štáte Pensylvánia zazneli výstrely. Frázy o „budúcnosti našich detí“ a „najdôležitejších voľbách nášho života“, ktoré sprevádzali americké voľby po celé desaťročia, sú preč. Namiesto nich sa objavili hrozivé varovania pred záhubou, ak zvíťazí druhá strana.
„Donald Trump je skutočnou hrozbou pre náš národ,“ vyhlásila Bidenova kampaň pred niekoľkými týždňami, ešte pred rozhodnutím Najvyššieho súdu o imunite, o ktorej Bidenov tím vyhlásil, že umožní Trumpovi „stať sa diktátorom, ktorého sľuboval hneď v prvý deň“.

Trump na svojich vlastných zhromaždeniach podporoval násilie proti demonštrantom a tých, ktorí boli odsúdení za účasť na útoku na americký Kapitol v roku 2021, nazýva rukojemníkmi. Svojich politických oponentov označil za škodcov a varoval, že počas druhého Bidenovho funkčného obdobia bude národ čeliť terminálnemu úpadku. „Ak vyhrá tieto voľby, naša krajina nemá šancu,“ povedal Trump na júnovej debate s Bidenom.
Prominentní demokrati takmer univerzálne odsúdili sobotňajšiu streľbu a obe strany vyjadrili želanie, aby boli v nasledujúcich dňoch opatrnejší vo svojej rétorike.
„Jednota je najneuchopiteľnejším cieľom zo všetkých, ale nič nie je teraz dôležitejšie ako to,“ uviedol Biden v nedeľu vo vyhlásení Bieleho domu po stretnutí so svojím tímom vyšetrujúcim streľbu. „Budeme diskutovať a budeme sa názorovo rozchádzať. To sa nezmení. Nebudeme [však] strácať zo zreteľa skutočnosť, kto sme ako Američania.“
Politické násilie je problém
Trump svojmu tímu povedal, aby sa na republikánskom nominačnom zjazde, ktorý sa začal v pondelok, programovo zameral na tému jednoty. Jeho poradcovia navrhli rečníkom potrebu „zjemniť, nie hrotiť“, tvrdí osoba, ktorá komunikovala s Trumpom a ktorá s denníkom The Post hovorila pod podmienkou anonymity, aby mohla diskutovať o súkromných rozhovoroch.
Dominantným symbolom americkej politiky však zostáva krivda - presvedčenie, že jedna strana sa stala obeťou tej druhej. V nedeľu bolo len málo dôkazov o tom, že výzvy na väčšie porozumenie medzi stranami prenikli až k radovým občanom - alebo že by zmiernenie rozporov pretrvalo.

Bob Branch, delegát Republikánskej strany z Arizony, ktorý sa uchádza o miesto v správnej rade okresu Maricopa, hovoril o streľbe s chvejúcim sa hlasom predtým, ako v nedeľu nastúpil do lietadla na republikánsky zjazd v Milwaukee.
„Ak sa pozriete na médiá a všetky reklamy, ktoré Bidenov tím zverejňuje - že Trump je diktátor, že je ako Si Ťin-pching, že je Putinova bábka... Keď to všetko vidíte, niet sa čo čudovať, prečo sa niekto nezapojí a nepokúsi sa ho zabiť,“ povedal. „Biden ho nemôže poraziť žiadnym iným spôsobom.“
David Lara, republikánsky delegát z arizonského pohraničného mesta San Luis, tiež obvinil priamo Bidena. „Hlása jednu vec a urobil úplný opak,“ povedal Lara. „To spôsobuje, že ľudia ako tento človek urobia niečo také. Joe Biden nemá na čom stavať - urobil to, z čoho obviňuje iných ľudí. Mal byť rozumnejší.“

Prieskum agentúry YouGov, ktorý sa uskutočnil v nedeľu, opisuje kontúry rozvráteného národa. Dvaja z troch respondentov uviedli, že súčasná politická klíma zvyšuje pravdepodobnosť násilia, zatiaľ čo osem z desiatich respondentov uviedlo, že politické násilie je problém.
Podiel Američanov, ktorí podporujú použitie sily na politické ciele, zostáva malý. Jeden z výskumných projektov organizácie Democracy Fund zistil, že v prieskumoch v rokoch 2019 až 2022 násilie na politické účely ospravedlňovali dve percentá demokratov a štyri percentá republikánov. Viac ako osem z desiatich Američanov uviedlo, že použitie násilia na politické ciele je neospravedlniteľné.
Politické spory
Otázka, či rétorika kandidátov alebo kampaní priamo ovplyvňuje násilné činy, je zložitejšia.
Muž, ktorý v roku 2022 zaútočil kladivom na manžela vtedajšej predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej, na súdnom procese vypovedal o viacerých pravicových konšpiračných teóriách a uviedol, že pred útokom trávil až šesť hodín denne sledovaním politických komentárov na youtube.
Muž, ktorý v roku 1981 postrelil prezidenta Ronalda Reagana, povedal, že jeho cieľom bolo zapôsobiť na hollywoodsku herečku. Dvadsaťdvaročný muž, ktorý v roku 2011 postrelil poslankyňu Gabby Giffordsovú za štát Arizona, bol neskôr diagnostikovaný ako paranoidný schizofrenik. Jeden z dvoch atentátov na prezidenta Geralda Forda v roku 1975 spáchala žena, ktorá bola stúpenkyňou vodcu sekty Charlesa Mansona.
Robert A. Pape, profesor politológie na Chicagskej univerzite, už desaťročia skúma politické násilie a štyri roky robí prieskum medzi Američanmi na túto tému. Jeho výskum zistil len malú priamu súvislosť medzi používaním sociálnych médií a podporou použitia sily na dosiahnutie politických cieľov, keďže väčšina ľudí stále získava správy z hlavných spravodajských organizácií. Tvrdí, že krajinu zachvátil hlbší otras, ktorý mení politické debaty na existenčné súboje.
„To, čo je v pozadí, sú skôr veľké rozpory v otázke, kam by sa krajina mala uberať,“ povedal. „V najbližších desiatich rokoch sa chystáme prejsť od demokracie s väčšinovým zastúpením bielej rasy k multirasovej demokracii.“

Tieto napätia podľa neho podnecujú rozdeľujúcu rétoriku okolo rasovej spravodlivosti a imigrácie, ktorá živí väčšinu tohtoročného prezidentského súboja. Politické spory sa už často netýkajú politiky, ale základného charakteru a základov krajiny.
„Máme pocit, že ide o rozdelenie v otázke, čo znamená Amerika, a že už nemáme takú lásku k inštitúciám, ako sme mali kedysi,“ povedal prezidentský historik Douglas Brinkley.
Bidenovi podporovatelia sa zamerali na rétoriku pravice, napríklad na citát Kevina Robertsa, šéfa think-tanku Heritage Foundation, ktorý začiatkom júla vo svojom vyhlásení uviedol, že národ je „v procese druhej americkej revolúcie, ktorá zostane nekrvavá, ak to ľavica dovolí“.
Roberts uviedol, že „dal jasne najavo, že vlasteneckí Američania boli odhodlaní uskutočniť mierovú revolúciu pri volebných urnách, ale ľavica sa môže dopustiť násilia, aby ich zastavila“.
Trumpovi stúpenci sa zamerali na Bidenovu vlastnú rétoriku. Po tom, čo mnohí analytici a kritici označili jeho vystúpenie v debate za katastrofálne, Biden minulý týždeň hovoril darcom o potrebe zmeniť témy a „dať Trumpovi na frak“, a potom pokračoval opisom politických kontrastov, ktoré by urobil. Roberts povedal, že tento druh rétoriky „teraz viedol k vraždám a smútiacim rodinám“.
Plávanie v toxickej polievke
Bidenov tím vo vyhlásení uviedol, že „vo chvíli, keď by sa Američania mali zjednotiť a spojiť, aby odsúdili tento hrozný útok, je každý - najmä volení predstavitelia s národnou platformou - kto politizuje túto tragédiu, šíri dezinformácie a snaží sa ešte viac rozdeliť Američanov, nielen neprijateľný - je to absencia vodcovstva“.
Tých, ktorí skúmajú politické násilie, znepokojuje, že verejné napätie a boje majú schopnosť prefiltrovať sa do pomýlených a labilných myslí, čo nepriamo vedie k násiliu.
„Toto nie je ‚náhodné‘,“ napísala na X o sobotňajšej streľbe Elizabeth Neumannová, ktorá počas Trumpovej vlády pôsobila ako vysoká úradníčka pre vnútornú bezpečnosť. „Plávame v toxickej polievke nespokojnosti, hnevu, neustáleho rozhorčenia a strachu - toto prostredie priamo prispieva k tomu, že ľudia dospievajú k záveru, že násilie je nejakým spôsobom ospravedlniteľné.“

Nič nenasvedčuje tomu, že by pokus o vraždu bývalého prezidenta USA a predpokladaného republikánskeho kandidáta tento recept v dohľadnom čase zmenil.
V najlepšom prípade však výskumníci dúfajú, že to ľudí prinúti prehodnotiť svoje správanie.
„Toto je zúčtovanie pre politických lídrov a pre bežných Američanov,“ povedala Cynthia Millerová-Idrissová, ktorá vedie výskumné laboratórium PERIL o polarizácii a extrémizme na Americkej univerzite. „Je to moment, keď by sa mal každý zamyslieť nad úlohou, ktorú zohráva pri eskalácii potenciálu násilia.“
K tejto správe prispel aj Josh Dawsey.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej