WASHINGTON. Po atentáte na republikánskeho amerického exprezidenta Donalda Trumpa, ktorý bol pri útoku zranený, sa na internete rýchlo rozšírili konšpiračné teórie a nepodložené a nepravdivé tvrdenia, píše server NBC News.
V prvých chvíľach po streľbe na predvolebnom mítingu v Pensylvánii užívatelia sociálnych sietí špekulovali nielen o totožnosti útočníka, ktorého úrady neskôr identifikovali, ale tiež o tom, že atentát bol na politické zadanie či dokonca zinscenovaný.
Príspevky o zinscenovaní atentátu
Neprehľadné situácie po útoku využili konšpirační teoretici, niektorí politici a ďalší na šírenie nepodložených tvrdení na sociálnych sieťach.
Tie pritom do veľkej miery ustúpili od moderovania obsahu súvisiaceho s politickými aktualitami.
Krátko po útoku video incidentu na sociálnych sieťach videli milióny užívateľov. Po Trumpovi sa druhým najviac šíriacim sa slovom na sieťach v súvislosti s atentátom stalo podľa NBC News slovo "zinscenovaný".

Tento výraz sa pritom objavil vo viac ako 228-tisíc príspevkoch na sieti X. Početné príspevky na tejto sieti, ktoré tvrdili, že atentát bol zinscenovaný, mali za jednu hodinu niekoľko miliónov vzhliadnutí.
Žiadne dôkazy ale nenasvedčujú tomu, že by streľba bola zinscenovaná - Trump bol viditeľne zranený, jeden z návštevníkov z publika bol zabitý a dvaja ďalší boli zranení. V príspevkoch na sieťach Instagram a Threads sa objavili podobné tvrdenia, no mali menšiu sledovanosť.
Snahy o zvýšenie sledovanosti
Na sieťach sa začal šíriť aj názov ľavicového hnutia Antifa. Niektoré príspevky útok nepravdivo pripísali "extrémistovi z Antify Markovi Violetsovi".
Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) ale neskôr útočníka identifikoval ako 20-ročného Thomasa Matthewa Crooksa. NBC v tejto súvislosti píše, že po streľbách, ktoré sa dostávajú na titulné strany novín, sa veľmi často na sieťach šíria príspevky, ktoré chybne identifikujú páchateľov, čo môže podporovať aj snahy o zvýšenie sledovanosti.
V príspevkoch na sieťach X, Telegram a na ďalších platformách užívatelia tvrdili, že Violetsa identifikovala polícia.

Príspevky obsahovali fotografiu muža v slnečných okuliaroch a čiernej čiapke, o ktorej autori tvrdili, že ide o screenshot z videa umiestneného na YouTube pred útokom, v ktorom muž hovorí, že "spravodlivosť sa blíži". Nič z toho ale nebola pravda.
Príspevky boli zdieľané overenými účtami na X. Jeden z populárnych overených účtov, Wall Street Silver, ktorý je známy šírením dezinformácií, zverejnil toto tvrdenie 1,3 miliónom sledujúcich a neskôr ho bez vysvetlenia zmazal.
Tvrdenia šírili aj ruské propagandistické účty, kanály MAGA a Proud Boy na sieti Telegram.
Lož vznikla z pokusu o vtip
Osoba v príspevkoch je v skutočnosti Marco Violi, taliansky youtuber, ktorý vloguje o futbale. Lož sa zrejme začala šíriť z pokusu o vtip a prvýkrát bola zverejnená na sieti X z účtu @Moussolinho, ktorý mylne ukazoval na Violiho ako na strelca, píše NBC News.
Príspevok obsahoval fotografiu Violiho prevzatú z účtu iného užívateľa, ktorý často zverejňoval videá s Violim.
Violi na svojom vlastnom účte na instagrame napísal, že to nie je pravda. "Dôrazne popieram, že som do tejto situácie zapojený. Bol som hore uprostred noci (presnejšie o druhej ráno v Taliansku) kvôli mnohým oznámeniam, ktoré som dostal na instagrame a na sieti X. Som v Taliansku, som v Ríme a nemal som tušenie, čo sa stalo, "uviedol. Teraz chystá právne kroky.
Konšpiračný teoretik Alex Jones po incidente naživo vysielal pre státisícové publikum na sieti X. V sérii príspevkov, ktoré mali v sobotu prezretia miliónkrát, Jones obvinil takzvaný "deep state".
Republikánsky člen obvinil Bidena
Podľa tejto teórie predstavuje konšpiračný "hlboký štát" (anglicky deep state) tajnú sieť členov federálnej vlády a tajných služieb, ktorá spolupracuje s vysokopostavenými subjektmi a jedincami v oblastiach financií a priemyslu s cieľom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
Podobne účty na sieti X so stovkami tisíc sledujúcich, známe zdieľaním obsahu konšpiračných teórií QAnon, získali milióny pozretí zdieľaním mien vysokopostavených demokratov a republikánov, ktorí sa podľa nich v plánovaní atentátu "možno spolčili" s americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA).
Tieto tvrdenia nie sú podložené žiadnymi dôkazmi.
Republikánsky člen Snemovne reprezentantov Mike Collins z Georgie z atentátu na Trumpa obvinil amerického prezidenta Joea Bidena. "Biden dal rozkaz," napísal politik, o ktorom agentúra AP napísala, že na sociálnych sieťach často zverejňuje provokatívne tvrdenia.