WASHINGTON. Fotograf agentúry AP, ktorý krátko po útoku strelca zachytil zakrvaveného amerického exprezidenta Donalda Trumpa so vzdorovito zdvihnutou päsťou, nemyslel v kľúčovom momente na vlastné bezpečie. Zaujímalo ho jediné - mať svoj objekt v zábere.
Držiteľ Pulitzerovej ceny Evan Vucci to povedal v telefonickom rozhovore so serverom The Daily Beast niekoľko hodín po tom, ako šokujúce snímky urobil.
"Všetko sa to zbehlo veľa rýchlo. Vo chvíli, keď som počul výstrely, som vedel, že tento moment americkej histórie je nutné zdokumentovať," vyhlásil Vucci vo videu zverejnenom agentúrou AP.
Ikonická fotografia
Vucci bol jedným z množstva fotografov, ktorí boli vyslaní na Trumpovo predvolebné zhromaždenie v meste Butler v Pensylvánii.
Očakával, že to bude bežný míting, ktorý sa nebude nijako líšiť od tých, ktoré pokrýval v minulosti. Kým nepočul výstrely.
"Čo sa bude diať ďalej? Čo musím urobiť? Kde mám byť? Aké sú svetelné podmienky? Čo kompozícia? Takéto veci vám prebehnú hlavou," povedal Vucci. "Ako fotograf musíte byť pri tom. Neviete o tom napísať neskôr. Nemôžete sa vrátiť v čase a prepracovať to. Musíte robiť svoju prácu," dodal.

Na videonahrávkach z miesta je vidieť, ako sa Vucci pár sekúnd po streľbe ponáhľa k pravej strane pódia. Tade totiž predpokladal, že agenti tajnej služby budú Trumpa odvádzať.
"Postaví sa a potom (Trump) začne dvíhať päsť smerom k davu. V tej chvíli sa len uistíte, že máte dobrú kompozíciu, a robíte snímky, ktoré potrebujete," opísal.
Vucciho fotografie, zachytávajúce zakrvaveného Trumpa len pár dní predtým, ako má byť nominovaný republikánskym kandidátom na prezidenta, rýchlo zaplavili médiá a sociálne siete, spoločne so snímkami jeho kolegov Douga Millsa z denníka The New York Times a Anny Moneymakerovej z Getty Images.
Môže fotka ovplyvniť politiku?
Vucci, ktorý pracuje ako fotograf pre agentúru AP viac ako 20 rokov, má za sebou množstvo skúseností, ktoré ho na dramatický moment pripravili.
V roku 2021 získal Pulitzerovu cenu za obrazové spravodajstvo z protestov za rasovú spravodlivosť vo Washingtone v roku 2020 po smrti černocha Georgea Floyda, ktorý zahynul pri brutálnom zásahu polície v Minneapolise.
Preslávila ho tiež fotografia, na ktorej v decembri 2008 zachytil tvár irackého novinára, ktorý hodil topánku po bývalom prezidentovi Georgeovi Bushovi - aj keď Vucciho doteraz mrzí, že na snímke nemá aj Busha, ako sa pred letiacou topánkou uhýba.

Vucciho najnovšia snímka, na ktorej zranený Trump dáva zaťatou päsťou najavo svoju silu, vyvolala ihneď na internete diskusie ohľadom politického významu jeho fotografií.
Podľa názorov niektorých expertov by vďaka snímke mohol Trump získať vo volebnom súboji prevahu. Vucci sa ale podobnými argumentmi neznepokojuje.
"Živím sa fotografovaním politiky. Trávim život vo veľmi polarizovanej časti našej spoločnosti. Každá moja fotografia je predmetom diskusií. Nech urobím čokoľvek, nájdu sa ľudia, ktorí to budú neznášať, a iní, ktorým sa to bude páčiť," poznamenal Vucci.
"Cieľom (žurnalistiky) je informovať americkú verejnosť a ja dúfam, že keď sa ľudia pozrú na moje fotografie, uvidia, čo som v ten deň videl ja," dodal.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej