BUTLER, BRATISLAVA. Tá fotografia bude definujúcim momentom Trumpovej kampane, napísal niekoľko hodín po atentáte na amerického prezidentského kandidáta magazín Politico.
Keď sa po streľbe ochranka snažila strhnúť Donalda Trumpa z pódia, kandidát sa im svojím typickým buldodžím štýlom pokúsil vytrhnúť a so zaťatou päsťou nad hlavou na dav svojich stúpencov kričal „fight, fight, fight!“ (bojovať, bojovať, bojovať!).
Fotografia bojovne vzdorujúceho Trumpa s krvou na tvári, zaťatou päsťou nad hlavou a americkou vlajkou v pozadí sa na sociálnych médiách okamžite stala hlavným motívom Trumpovej kampane.
„V priebehu minút po streľbe sa hnev republikánov zmenil na obdiv voči Trumpovej inštinktívnej reakcii a vzdoru. Táto reakcia iba podčiarkla pocit prenasledovania, ktorý jeho priaznivci pociťujú, ale aj okamžitosť, s akou spracúvame aj tie najhoršie správy,“ napísal Politico.

Reakcia republikánskych politikov pripomína reakcie politikov slovenskej vládnej koalície po opadnutí prvotného šoku z atentátu na Roberta Fica.
V momente, ako bolo jasné, že ich politik je mimo ohrozenia života, začali z atentátu obviňovať svojich politických oponentov – amerických demokratov a administratívu prezidenta Joea Bidena.
V článku sa dočítate:
- ako na atentát reagovali republikánski politici,
- ako incident okamžite zmenil Trumpovu aj Bidenovu kampaň,
- že Amerika má za sebou históriu politického násilia.
V tieni Kennedyho
Spojené štáty majú za sebou tragickú históriu atentátov na prezidentov. Najznámejším je atentát na demokratického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho z roku 1963. Obeťou atentátu sa však v roku 1981 stal aj republikán Ronald Reagan.
Reagan prežil a do amerických dejín vtedy vstúpila veta, ktorú v nemocnici povedal svojej manželke Nancy: „Zabudol som sa uhnúť.“