BERLÍN. Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok opäť odmietol obavy, že plánované rozmiestnenie amerických rakiet dlhého doletu v Nemecku by mohlo viesť k zvýšeniu napätia s Ruskom. Zbrane majú podľa neho slúžiť ako odstrašujúci prostriedok.
"Vždy nám ide o to, aby sme zabránili vojne," povedal nemecký kancelár po stretnutí s japonským premiérom Fumiom Kišidom v Berlíne.
Protilietadlové rakety a hypersonické zbrane
Nemecko a Spojené štáty v stredu pred začiatkom summitu lídrov členských štátov NATO oznámili dohodu o umiestnení amerických riadených striel typu Tomahawk a ďalších zbraní dlhého dosahu na území Nemecka od roku 2026.
DPA uviedla, že pôjde prvý prípad umiestnenia takýchto zbraní v Nemecku od konca studenej vojny.
V dokumente sa tiež spomínajú protilietadlové rakety SM-6 a novo vyvíjané hypersonické zbrane.

Scholz v piatok opäť prisľúbil, že Nemecko bude kontrolovať svoje dodávky zbraní na Ukrajinu tak, aby neviedli k priamej konfrontácii s Ruskom. Prijímané rozhodnutia majú podľa neho zabezpečiť bezpečnosť Nemecka a Aliancie.
Kritika z Kremľa
V reakcii na dohodu USA a Nemecka námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov vo štvrtok uviedol, že Rusko vypracuje vojenskú odpoveď na "novú hrozbu".
Riabkov zároveň vyhlásil, že umiestnenie amerických rakiet v Nemecku je zamerané predovšetkým na narušenie bezpečnosti Ruska. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že jeho krajina a NATO smerujú k obnoveniu studenej vojny.